Már megint Erdélyben sétál a Fidesz, miközben 

Hakra-bakra jönnek a közvélemény-kutatások, már-már szürreális eredményekkel, de minden bizonnyal olyan céllal, hogy manipulálják vele egy kicsit közhangulatot. Ciucă már felkérte Lasconit, hogy lépjen vissza, de az persze nem akar, Marcel Ciolacu már a drogfogyasztás dekriminalizálásának témáját is megpedzgette, csakhogy a töretlen listavezetői pozícióját továbbra is tartsa.

Lasconi koalícióra lépne az RMDSZ-szel, de közben teljesen átstrukturálná az ország megyéit, amiről egyelőre csak annyit tudunk, amennyit az RMDSZ mond, hogy rossz lenne nekünk.

De a héten az új polgárjenők és az új tanácsok is be lettek iktatva, illetve október 23. alkalmával és valószínűleg a kampány felhevítésének céljából megkezdték a Fideszesek erdélyi futtatását is.

Sziasztok, ez itt a Tilos a Bé, az uh.ro zajcsökkentő műsora, én Kiss Anna vagyok, a héten a román és a magyar politika is izzott.

Harc a top 2-ért

Mire jó a közvélemény-kutatás, ha nem arra, hogy magunkat jó fényben, míg a másikat rossz vagy gyengébb fényben mutassuk meg a nagyérdeműnek? És miért fontos, hogy a nagyérdemű lehetőleg a mi narratívánkat hallja-lássa többször? Hát mert akkor bizony valami belemotoszkál az ember fejébe. A legújabb Insomar-Avangarde felmérés szerint Ciolacu és Ciucă fognak bejutni a második fordulóba, de a csütörtök reggeli, Inscope Research által közzétett felmérés Ciolacut Simionnal jósolja be az utolsó száz méterre. Ahány kutatás, annyi eredmény. Egy tűnik biztosnak, hogy Ciolacu, a PSD jelöltje ott lesz a második fordulóban, de hogy ki lesz az ellenfele, azt nagyon nehéz megmondani.

Remus Stefureac szerint még nem volt olyan a román elnökválasztás történetében, hogy egy jelölt se haladja meg a 25 százalékos támogatottságot, így igazából az a biztos, hogy semmi sem biztos. Ciolacunak minden esetre Simionnal szemben lenne a legkönnyebb dolga, és most már egyre többen vállalják a nyilvános véleményüket, hogy a PSD által megrendezett háttérmunka volt Șoșoacă kizárása, ami így most Simion malmára hajthatja a vizet, de igazából a Ciolacuéra. Az Inscope mért egyet a potenciális második fordulós kimenetelekről is, amelynek a végeredménye az lett, hogy Ciolacut egyedül Mircea Geoană tudná legyőzni. Tök jó kombó ez is.

Azt kéne eldöntenünk, hogy egy funkcionális analfabétára voksolunk, aki angol meg közgáz órákra jár, és kellemetlenül érzi magát külügyi utakon, mert fingja sincs, hogy mi éppen a protokoll, mert valószínűleg az érettségije sincs meg, és szereti a forradalmár igazolványával megszerzett javakat. Vagy választhatnánk egy olyat, akinek a fentiek mind mennek, de plagizálta a doktoriját, szereti a pénzes barátait és a tőle kapott ajándékokat, a PSD-s múltját azért nem tudja egyből eltörölni, és azt sem nagyon tudjuk, hogy ki pénzeli a kampányát. Bármilyen felállításban is képzeljük el a dolgot, kínszevedés lesz dönteni.

Jobbra pedig földrajz

Megy a harc a jobboldal között is. A válságban lévő PNL már nem nagyon tudja, miként szerezzen magának elegendő muníciót ezekre a választásokra, úgyhogy a héten Ciucă gondolt egyet és felszólította Elena Lasconit, hogy lépjen vissza az ő javára. Utasítását azzal támasztotta alá, hogy a helyhatósági választásokon az USR csak 8 százalékot ért el, míg a PNL 30-at, így már egyből látni kéne, hogy a politikai aritmetika arra mutat, hogy Lasconinak jobb lenne visszalépni. Ugyanebben a műsorban osztotta ki Ciolacut is a tábornok úr, megvádolva azzal az ellenfelét, hogy Moszkva érdekeit szolgálja, mivel ilyen egyértelműen megtesz mindent annak érdekében, hogy az AUR és George Simion felemelkedjen. Gigi Becali egyébként azt állítja, a PSD-s Viorel Hrebenciuc-kal folytatott beszélgetése nyomán, hogy valóban van egy megegyezés a PSD és az AUR között, hogy a jelöltjeik jussanak a második fordulóba, ahol majd Ciolacu nyer, és Simionnak megengedik jó nagyra duzzasztani a pártját.

Na, de Elena Lasconi természetesen nem hagyta válasz nélkül Ciucă enyhén szürreálisnak nevezhető tervét. A Digi24-en reagált. Gondolhatjátok, hogy esze ágában sincs visszalépni, ha már olyan sok százezer eurót költöttek amcsi tanácsadóra. Minden mehetne a kukába. Lasconi adatai szerint ő van a harmadik helyen, amivel megelőzi Ciucă-t, szóval nem is érti a felkérést. És akkor jól beleállt a PNL vezérbe, amiért ilyen átlátszóan támadja Ciolacut, miközben a Șoșoacă-ügyet követően még csak arra sem voltak képesek, hogy kiszálljanak a kormányzásból. A „nincs koalíció, de tovább kormányoznak” narratíva eléggé értelmezhetetlen mindenki számára. Itt lebegtette be ismét az USR jelöltje, hogy amint félreállítják majd Ciucă-t a pártból, alakulhat egy olyan PNL, akivel majd szívesen lépne koalícióra, hogy az RMDSZ-el közösen egy jobboldali kormányt alakítsanak majd.

Ami kecsegtető is lehetne az RMDSZ-nek, ha éppen nem pipultak volna be arra, hogy az USR beadta azt a törvénytervezetét a parlamentbe, amely szerint teljesen átszerveznék az ország közigazgatását azzal, hogy számos megyét összevonnak, és régiókat hoznak létre helyettük. A cél az lenne, hogy az államapparátust és annak költségeit csökkenteni lehessen, ami mondjuk valóban megfontolandó, csak nem mindegy, hogy miként csinálod.

A magyarok lakta megyéket pedig a következőképpen érintené a dolog: Nyugat megyének keresztelnék a mostani Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes megyék csoportosulását, Észak-nyugatnak a Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megyéket, illetve Központi megyének a Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyéket. Az RMDSZ legütősebb ellenérve, hogy ezzel az átcsoportosítással a magyarok nem tudnának többségben lenni egyik új megyében sem, ami természetesen főleg az RMDSZ-es politikusok közigazgatási munkahelyeire lenne egyből jó nagy hatással.

Hogy ki és mennyire gondolja komolyan ezt az átszervezést, az jó kérdés, de az biztos, hogy ez megint egy jó puskapor volt arra, hogy felhúzzák a magyarellenes narratíva hangerejét, ami majd reményeik szerint jobban megmozgatja a szavazókat.

Azt viszont azért ne felejtsük el, hogy a nagy pártok úgy működtetik saját magukat és a klientúráikat, hogy jól fizető munkahelyeket biztosítanak nekik az általuk vezetett megyékben, itt tudják ezerre pörgetni a nepotizmus-mérőt, és ezek a szervek biztosítják az elég magasra jutott politikusok még magasabbra jutását. Szóval én szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy ki fogja még megszavazni ezt a törvényt az USR-n kívül.

Ciolacu csúcsformában?

Miközben pedig mindenki mindenkivel szópárbajozik, Ciolacu látszólag szépen kezeli a botrányokat, gondolok itt a legutóbbi Nordis-esetre – ha valaki nem látta volna, menjen szépen nézze meg a Recorder YouTube csatornáján –, és a héten a programját is bemutatta, amiben az egyik nagy érdekesség a drogfogyasztás visszaszorításának stratégiai pálfordulása. Mostanáig a román kormány erősen kriminalizálta a droghasználókat, szigorúbbnál szigorúbb büntetéseket kiróva még arra is, akit egy gramm fűvel kaptak el a zsebében.

De milyen szerencse, hogy Ciolacu szóba állt fiatalokkal, akik elmondták neki, hogy a büntetés nem megoldás, valós segítségre van ilyenkor szükség, működő ellátórendszerre, amely függőségként kezeli a drogfogyasztást, nem pedig bűncselekményként. Úgyhogy elvileg majd teleportálják a drogellenes ügynökséget az egészségügyi minisztérium alá, és gondolom várják majd a csodát. Mert arról nem beszélt, hogy ebbe mennyi pénzt és szakértelmet fognak majd beletenni.

Ezért is tűnik egy kicsit csak hangzatos püffögtetésnek, amiről populista módon tudni vélik, hogy betalálhat főként a fiatalabb szavazók körében. Mindenesetre remélem, hogy nem csak ennyi marad, mert tényleg ideje lenne végre ebben a tekintetben is Nyugat-Európához felzárkózni, ahol már rég megértették, hogy a kriminalizálás nem segít. De a hír olvasása után azon gondolkodom, hogy vajon mit szívhatott a PSD, hogy ilyen merészet gondolt?!

Tanácsfrissülés?

A héten eskették az új polgárjenőket és a tanácsosaikat, na nem össze, hanem bele a hivatalba. Így tehát Udvarhelynek most már Szakács-Paál István a polgármestere és 15 új önkormányzati képviselője van. De Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád és a kizárólag RMDSZ-es képviselőkből álló tanács is megtartotta az első ülését a héten, és az is kiderült, hogy valószínűleg az ország legfiatalabb alpolgármestere, Ambrus Fruzsina távozik a tisztségéből, helyette pedig Sztakics Éva tér vissza a székbe. A városmendezsert is cserélték, mert a régi Czimbalmos Kozma Csaba 32 év után nyugdíjba vonult – azért ez is aztán valami! –, a helyére pedig Jakab István Barna ült be. Neki is kiváló éveket kívánunk a nyugdíjig!

Továbbá Antal azt is kiemelte, hogy a legfiatalabb tanácsos 23 éves, a legidősebb 83, és a testület 43 százaléka nő. Sepsiszentgyörgy az a kivétel, amely az országos RMDSZ-nek szabályt képez főleg a női arányokat tekintve.

De megvolt a mandátumnyitás Csíkszeredában is, és Kolozsvár alpolgármestere is posztolt egy gyorsat az Instagramján, megköszönve a volt képviselők munkáját.

Miniszterek, miniszterek mindenütt!

De gyorsan lecsengett a hivatalok adás-vétele, mert október 23-a tüstént a nyakunkba futott, és nagy meglepetésünkre megint Fideszesek jöttek látogatni és szónokolni nekünk a szabadságharcról, meg ‘56 jelentéséről, szépen odafigyelve arra, hogy Orbán Balázs bődületes mandineres interjújának a foszlányai se merüljenek fel sehol. Érdekes módon a független sajtót sehol nem értesítették a látogatásokról, mindenhol kizárólag a Fidesz és az RMDSZ szatelitje tudósítottak az eseményekről.

23-a délben az uh.ro írta meg, hogy Gulyás Gergely, a magyar miniszterelnökséget vezető miniszter jelent meg a városházán, majd délelőtti, külön kiadású koszorúzáson vett részt, ahol a teljes udvarhelyi RMDSZ-es delegáció körbetáncolta. Az uh.ro-nak adott interjújában Gulyás elmondta, hogyan készülnek szimbolikusan és gyakorlatilag is támogatni Székelyudvarhelyt, hogy visszahelyezzék a vérkeringésbe azt.

Aztán estére Csíkszeredába ment át, ahol elmondta, hogy az ‘56-os forradalom olyan kimelekedő magyar teljesítmény volt, amely nemcsak Magyarországé, hanem az egész magyar nemzeté. Épp ezért, ők nem tették volna azt, mint az ukránok. Na jó, csak viccelek, ezt már nem mondta. Ugyanezen a megemlékezésen Kelemen Hunor is részt vett, aki jó hangosan fújta meg a marketing vészharangot azzal, hogy elmondta: ugyan szabadabbak vagyunk, mint 68 évvel ezelőtt, de attól még a szabadságunk veszélyben van. Utalt az USR által már korábban tárgyalt törvénytervezetre.

Azért nem tudom na, ilyen szinten párhuzamba hozni egy törvénytervezetet az ‘56-os forradalommal mindössze a kampány kedvéért… Nem félnek, hogy szétinflálnak mindent, amit csak lehet, és addig ijesztgetik a népet, ameddig már nem fognak megijedni? És akkor majd mi lesz? Az RMDSZ kiről készít majd pénisz vakargatós két és fél perces híradós riportot?

Visszatérve Gulyás Gergelyre, nem ért véget a programja ilyen gyorsan, mert másnap már Sepsiszentgyörgyön feszített Antal Árpád és Tamás Sándor mellett, amint a Sepsi ipari park munkálatainak megkezdését ünnepelték egy időkapszula elhelyezésével. A Székelyhon tudósításból nem derül ki, hogy a 15 millió eurós költségvetésnek mekkora részét biztosították magyar állami forrásból.

De nemcsak Gulyás miniszter úr tette tiszteletét nálunk, hanem hirtelen megjelent Lázár János közlekedési miniszter is Kolozsváron. A programja az ‘56-os emlékmű koszorúzása volt, majd sajtótájékoztatót tartott az RMDSZ székházában, amire láss csodát, a Transtelexet nem hívták meg, este pedig a magyar operában emlékezett. A sajtótájékoztatón, ahol csak a baráti sajtó volt jelen, Lázár János külön méltatta Kelemen Hunor rátermettségét mint államelnökjelölt, és azt is kiemelte, hogy Kelemen nem szorul sem Orbán Viktor, sem Magyarország támogatására, mert egyedül is képes helytállni.

Nekem meg csak annyi kérdésem marad, hogy akkor mit keres a Fidesz megint Erdélyben?

Ez volt a Tilos a Bé mára, én Kiss Anna vagyok, egy nyugalmas hétvégét nektek! Sziasztok!