Már csak egy udvarhelyszéki község vörös zónás

Hat település kizöldült, kettő kisárgult, egy helyen pedig hosszabítottak a sárga kódon a vészhelyzeti bizottság december 2-ai besorolása szerint.

Már csak egy udvarhelyszéki község vörös zónás

Frissítette a települések besorolását december 2-án a megyei vészhelyzeti bizottság.

Ezek szerint egyedül Újszékely községe maradt a vörös zónában, ott egyelőre december 10-éig érvényes a korlátozás. December másodikán viszont lejárt a sárga besorolása és kizöldült: Bögöz, Oklánd, Parajd és Zetelaka. Galambfalvának és Székelyandrásfalvának a 3 ezrelék feletti vörös zónából sikerült 1,5 alá esnie, átugorva a köztes sárga szintet.

Mindeközben Székelyvarságon nem sikerült a küszöb alá menni, így további két hetet hosszabbítani kellett a sárga forgatókönyvön, hozzá a vörös zónából csatlakozott újonnan Szentábrahám és Felsőboldogfalva.

A 44. számú határozat értelmében az elmúlt 14 napra jegyzett fertőzöttségi arány tehát

1,5 ezrelék alatt van a legtöbb helységben:

Etéd, Balánbánya, Bélbor, Fenyéd, Kápolnásfalu, Csíkcsicsó, Csíkszentgyörgy, Gyergyócsomafalva, Korond, Csíkdánfalva, Székelyderzs, Oroszhegy, Ditró, Csíkszépvíz, Gyergyóalfalu, Csíkszentlélek, Lövéte, Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Csíkmadaras, Homoródszentmárton, Homoródalmás, Csíkszentmihály, Bögöz, Oklánd, Kászonaltíz, Galambfalva, Parajd, Csíkrákos, Gyergyóremete, Máréfalva, Székelyandrásfalva, Csíkszentkirály, Csíkszentdomokos, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Madéfalva, Gyergyóvárhegy, Gyergyóújfalu, Csíkszenttamás, Tölgyes, Tusnád, Kányád, Szentegyháza, Vasláb és Zetelaka településeken.

Itt megengedett a szabadtéri előadások, fesztiválok, kulturális események, magánrendezvények megtartása maximum 300 fő részvételéig, ahol a közönségnek az egymástól legalább 2 méteres távolságra elhelyezett székeken kell helyet foglalnia, és kötelező maszkot viselnie.

A színházak, mozik, koncertek a nézőtér 50%-ával működhetnek, a kapacitásuk felén működhetnek azok a vendéglátók, éttermek, kávézók is – beleértve a szálláshelyeken található egységeket –, ahol az ételek, italok elkészítése és felszolgálása beltérben történik reggel 6 és este 23 óra között.

A szabadtéri teraszok működése megengedett, ha legtöbb hat, nem egy háztartásban élő személy ül egy asztalnál, az asztalok közt legalább két méter távolságnak kell lennie, és be kell tartani a járványügyi törvényben foglaltakat. A szerencsejátéktermek szintén 50 százalékos kapacitással működhetnek.

1,5 és 3 ezrelék között

a következők szerepelnek:

  • november 26. és december 10. között Csíkkozmás, Székelykeresztúr, Gyergyószentmiklós, Farkaslaka, Székelyudvarhely, Csíkpálfalva, Siménfalva,
  • december 2. és december 16. között Szentábrahám, Tusnádfürdő, Csíkkarcfalva, Felsőboldogfalva, Gyergyószárhegy, Csíkszereda, Gyergyósalamás, Székelyvarság.

Ezeken a településeken az előző kategóriánál felsorolt rendelkezések érvényesek, azzal a különbséggel, hogy a rendezvényeken, vendéglátóhelyeken a maximális létszám 30 százaléka megengedett.

Ahol eléri a hármat

ott tilos az előadások, koncertek, mozivetítések és más kulturális események rendezése, a vendéglátóhelyek belső terei, a szerencsejátéktermek nem lehetnek nyitva, de megengedett a szabadtéri teraszok működése, ha legtöbb hat, nem egy háztartásban élő személy ül egy asztalnál, az asztalok közt legalább két méter távolságnak kell lennie.

Ide sorolja a közlemény:

  • november 26. és december 10. között Galócást, Újszékelyt, Maroshévízet,
  • december 2. és december 16. között Borszéket, Gyergyóhollót.

Besorolástól függetlenül,

az egész megyében továbbra is:

  • a kültéri maszkhordás,
  • tilos magánjellegű (családi, baráti, céges) ünnepségeket tartani, sportrendezvényeket látogatni; a bárokat, klubokat, szórakozóhelyeket zárva kell tartani,
  • kötelező – a maszkhordás mellett – a hőmérés, kézfertőtlenítés a zártterű nyilvános helyekre való belépés előtt
  • engedélyezik a járványügyi korlátozások betartásával a vallásos ceremóniákat, a felnőttképzést; a fogászatok, szálláshelyek, fitnesztermek, kezelő- és fürdőközpontok, közös irodahelyek működését
  • a tanintézmények online oktatásban működnek, a köz- és magánszférában is törekedni kell a távmunka vagy a váltások bevezetésére.