Volt Borbolyéknak egy nagy tervük. Hogy egy hatalmas turisztikai komplexumot épÃtsenek a Hargitára, sÃpályákkal, szállodákkal, mindennel. A számok lenyűgözÅ‘ek: 60 kilométernyi sÃpályarendszer, még egy annyi helyi sÃpálya, 73 kilométernyi út, 264 km erdei út, 262 km bicikliút, több száz szálláshely és sportlétesÃtmény, egy új honfoglalás a medvék birodalmában.
Hatalmas üzlet lett volna ez, rengeteg fontos ember, politikus és politikaközeli üzletember szeretett volna ott szállodát épÃteni, és lobbizott annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson. De voltak olyanok is, akik úgy látták, hogy egy olyan világban, ahol a telek elfogyóban vannak, és a vizek eltűnÅ‘ben, nem kellene szétbarmolni a hegyet működésképtelen sÃpályákkal, és természetromboló turizmussal. Ezek keresztbe álltak, és úgy tűnik, bÃrták a nyomást, mert Borbolyék letettek a tervrÅ‘l, vagy legalábbis úgy tűnt, hogy letettek.
Több ok is volt, ami miatt nem valósult meg ez a terv, most felsorolok kettőt, ami a mai témánk szempontjából fontos:
1. A környezetvédelmi ügynökség úgy érvelt, hogy ekkora beruházást, több ezer turista befogadására alkalmas szálláshelyet nem lehet megvalósÃtani fent a hegyen, anélkül, hogy kanalizálás lenne.
2. A területtulajdonosok közül néhány úgy érezte, hogy rájuk akarják erÅ‘ltetni ezt a projektet, és hogy Å‘k másképp képzelik el a jövÅ‘t a Hargitán. Például a kápolnásiak és a szentegyháziak. A szentegyházi városvezetés határozottan úgy gondolta, és mai napig úgy gondolja: a Hargitát úgy kell fejleszteni, hogy lent legyen az elszállásolás, a vendéglátás és a szennyezés java, és fent legyen a vad természet, amiért a turista idejön. Lehet egy felvonót épÃteni, amivel aztán fel lehet vinni a turistát sÃzni vagy túrázni, de ne menjen fel több ezer turista az autójával, szemetével, és bulizajával a hegyre, mert akkor mindennek vége lesz, amiért a hegyet az emberek szeretik.
A területtulajdonosok keresztbe álltak. A rendezési tervet készÃtÅ‘ céggel felbontotta a szerzÅ‘dést a megyei tanács, de a terveirÅ‘l ejsze nem tett le teljesen, mert tovább terveztetik és engedélyeztetik a kanalizálást a Madarasi Hargitára. ErrÅ‘l a kanalizálásról és az ezt övezÅ‘ közmeghallgatásokról és botrányról szól a mai anyagunk.
Furcsaságok a liciten
A kanalizálás tervezésének a licitjét egy moldvai, jászvásári cég nyerte meg. Már a licit meghirdetését böngészve feltűnik pár érdekesség, ami kérdőjeleket vet fel.
Egy rendezési tervre hivatkoznak, amiről azóta hivatalosan lemondtak, és sosem szereztek környezetvédelmi engedélyt hozzá.
És azt Ãrják, hogy a Környezetvédelmi Ãœgynökség engedélye alapján csak a szentegyházi rendszerre való rácsatlakozás megoldható. Az ügynökség egyik alkalmazottja cáfolja ezt, Å‘k leellenÅ‘rizték az összes általuk kiadott iratot, és egyikben sem szerepel ilyen, hogy a szennyvizet le kellene hozni a szentegyháziba.
A tervezÅ‘ cég azt is csinálta, ami a közbeszerzési kiÃrásban szerepelt, gondolkodás nélkül berajzolta a Vargyas völgyébe a Szentegyházára vezetÅ‘ csövet. Ez fáj most a szentegyháziaknak, akik a Vargyasból kapják az ivóvizüket. A rendszer bármilyen meghibásodása oda vezetne, hogy az elszabaduló szennyvÃz tönkretenné a jelenleg kiváló minÅ‘ségű ivóvizüket. Fentebbi képünkön a Vargyas völgye, és a vÃzkivételi pont ülepÃtÅ‘tava, alább a tó közelrÅ‘l.
A szentegyháziak nem értik, miért pont az ivóvizüket szolgáltató patak völgyében kell lehozni a kanalizálást, miért nem egy gerincen, vagy egy másik falu irányába.
A zetelakiak szeretnék, ha feléjük menne, de mi nem
Mivelhogy környezetvédelmi területeket érint a jelenlegi betervezett útvonal, a tervet két közmeghallgatás keretében bocsátotta vitára a Környezetvédelmi Ãœgynökség. Az elsÅ‘ közvita Zetelakán volt, ahol nagyon nyugodt és békés hangulatban zajlott le. ValószÃnűleg azért, mert a hivatalosságokon kÃvül én voltam az egyetlen résztvevÅ‘. A zetelakiakat egyáltalán nem érdekelte ez a kérdés, ami érthetÅ‘ is, hisz nem feléjük jönne a szennyvÃz.
Kozma Lajos alpolgármester azt mondja, ők örülnének, ha Ivón keresztül feléjük jönne a kanalizálás. Mert ez egyrészt megoldaná nekik Ivó kanalizálását is, amit rá lehetne csatolni erre a rendszerre.
A fenti képen a Madarasi Hargitáról Ivó és Zetelaka felé vezetÅ‘ út. Ezzel a variánssal is van gond egyébként, és ha errefelé hoznák a kanalizálást, a patakmederben, akkor itt is lennének tiltakozók. Például én. Mert mi Ivóból kapjuk az ivóvizünket, ahogy UdvarhelytÅ‘l felfele minden falu, Máréfalvától Fenyéden és Zetelakán át Oroszhegyig. Tehát Ivó felé sem lenne jó egy rosszul felépÃtett, nem biztonságos rendszert a patakmederben végigvinni.
Na de errÅ‘l nincs is miért beszélnünk egyelÅ‘re, mert ez a variáns még alternatÃvaként sem szerepel a tervben.
A nulladik alternatÃva
A szentegyháziak és a környezetvédelmisek is emlÃtik, hogy az a gond ezzel a tervvel, hogy nincs benne más alternatÃva a Vargyas völgyén kÃvül. Ez szinte igaz, de mégsem. A zetelaki nyugodt közmeghallgatáson megkérdem a tervezÅ‘ cég képviselÅ‘jét, hogy miért nincs más alternatÃva, ha a SEAP-os közbeszerzés három variánst kért. Erre a szakember mosolyogva mondja, hogy az egyik alternatÃva az, hogy ne csináljanak semmit, a másik alternatÃva az, hogy ott helyben oldják meg a Hargitán egy vÃztisztÃtó állomással.
A tervet böngészve meg is találom a semmitnemcsinálós alternatÃvát, ami úgy szerepel a tervben, mint a nulladik alternatÃva.
Viccesek. Felvetik, hogy ez egy alternatÃva, aztán két mondatban letudják, hogy ez nem megfelelÅ‘. Érdemes volt három alternatÃvát kérni tÅ‘lük. A másik emlÃtett változatot, a szennyvÃz hegyen történÅ‘ kezelését nem találom a tervben. Tehát csak egy van, az es rossz.
519 sebből vérzik a terv
A terv tele van az ilyenkor megszokott semmitmondó, copy-pastelt lecsóval. De nem ez a legnagyobb hibája, hanem a biztonságossága. Mert egy olyan rendszert akarnak kiépÃteni 15 kilométeren át, amely 519 aknát tartalmaz. Ami gyakorlatilag 519 olyan pont, ahol a trutyi a természetbe juthat, a város ivóvÃzgyűjtÅ‘ völgyében.