Lelépett az USR PLUS a kormányból

Dan Barna kormányfőhelyettes és az USR PLUS miniszterei benyújtották lemondásukat kedd reggel a múlt héten, az Anghel Saligny program elfogadása kapcsán kialakult kormányválság következményeként.

„Ma reggel megtettük, amit korábban bejelentettünk. Az USR PLUS minisztereivel együtt benyújtottuk lemondásunkat a miniszterelnöknek. Megyünk tovább“– írta egy Facebook-bejegyzésben Dan Barna.

Buktatná a kormányfőt az USR-Plus, mert kirúgta a miniszterét

Arról, hogy hogy alakult ki pillanatok alatt kormányválság, itt olvashatsz bővebben.

Arról pedig, hogy ki kezdeményezett és miért bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, itt írtunk.

Az USR PLUS társelnöke már hétfő este közölte, hogy alakulatának miniszterei kilépnek a Florin Cîţu vezette kabinetből. „Florin Cîţu teljesen tudatosan robbantotta fel ezt a koalíciót” – fogalmazott Barna.

Az USR PLUS vezetője elmondta, hogy a miniszterek lemondásával a kormánynak a parlament elé kell járulnia egy új beiktatásért. Megerősítette korábbi kijelentését, miszerint az USR PLUS szeretne a kormány tagja maradni, de azzal a feltétellel, hogy Florin Cîţut másvalaki váltja fel a kormányfői székben.

Arról is beszámolt, hogy a pénteki nap során az USR PLUS miniszterei átláthatóvá tették az egészségügyi minisztérium valamennyi közbeszerzési szerződését; az ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosult fiatal nők felső korhatárát 18 évre emelték; az országos helyreállítási tervhez szükséges valamennyi dokumentumot elküldték Brüsszelbe; véglegesítettek két közbeszerzési eljárást két autópályaszakaszra az A1 és az A3-as sztrádán; jóváhagyták a kis- és középvállalkozások számára nyújtott támogatások harmadik részletét; véglegesítették a távközlési törvénykönyv tervezetét.

„Látva, hogy mi történt ma a házbizottságok együttes ülésén, úgy döntöttünk, hogy nem folytathatjuk egy olyan kormányfővel, aki a koalíció együttműködési megállapodására fittyet hányva kormányoz” – mondta Dan Barna.

Akik mentek és akik maradtak

Az USR PLUS-nak hat minisztere volt a 18 tagú kabinetben: Ioana Mihăilă egészségügyért, Cătălin Drulă szállításügyért, Stelian Ion igazságügyért, Cristian Ghinea európai alapokért, valamint Claudiu Năsui gazdaságért és Ciprian Teleman kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter. A PNL 9, az RMDSZ 3 minisztériumért felel.

Bizalmatlanság felső fokon

Hogy bonyolultabb legyen a helyzet, folyamatban van egy bizalmatlansági indítvány is, a A Románia egyetlen esélye a túlélésre a Cîţu-kormány menesztése! című dokumentumot péntek este nyújtotta be az AUR és az USR PLUS 122 törvényhozó aláírásával. George Simion parlamenti képviselő, az AUR társelnöke péntek este bejelentette, hogy az indítványt az AUR kezdeményezésére nyújtották be, de más politikai erőkhöz tartozó törvényhozók is aláírták, például az USR PLUS, miután a minisztereire vonatkozó kritikákat kihagyták belőle.

„Sajnálatos módon Florin Cîțu miniszterelnök és az őt támogatók az egész ország színe előtt megmutatták, hogy a csoportérdek vagy a pártérdek előbbre való számukra a nemzeti érdeknél. Azért, hogy megszerezze a PNL elnökségének elnyeréséhez szükséges támogatást, Florin Cîțu kitalált és gyakorlatba ültetett egy tervet a liberális polgármestereknek a központi költségvetésből való finanszírozására. Világos kiválasztási kritériumok, monitorozás és auditálás nélkül az Anghel Saligny országos beruházási terv nem más, mint egy pártkassza” – áll a dokumentumban.

A bizalmatlansági indítványt kedden Ludovic Orban képviselőházi elnök ígérete szerint továbbítja a kormánynak. A kormánybuktatáshoz 234 törvényhozói szavazatra van szükség, a PSD, az AUR és az USR PLUS összesen 280 képviselővel és szenátorral rendelkezik.

Hírösszefoglaló: Agerpres, Maszol, Mediafax, Hotnews