Alighogy átléptünk szeptemberbe, ismét elkezdődött Magyarország két legnézettebb kereskedelmi csatornájának párharca. Érkeznek az újabb tehetségek, sziporkáznak az újrafelhasznált régi befutók és ökölbe szorított kezekkel izgulhatunk azért, hogy nehogy valaki is leessen a mi kis jól felépített celebpalettánkról.
Amíg az RTL képernyőjén a The Voice bukását követően, a jól bevált X Faktoros formátumban keressük az idei év hangját, addig a TV2-n a már korábbi években kitermelt, majd feledésbe merült sztárok bizonyítanak, hogy ők bizony még mindig sztárok, sőt mi több, All Starsok. Ha nem lenne elég a két énekes műsor, hisz sose tudni, mi hoz majd több pénzt a konyhára, 18 év kihagyás után a tavalyi évet követően, újra elindult Sztárbox második évada, úgyszintén az RTL kínálatában.
Az álszentséget félretéve, csakúgy, mint mindenki más – igen, még te is, aki azt mondod, hogy te aztán már ugyanbiza, hogy nem – az összes felsorolt műsorba belenéztem már, láttam belőle részeket, vagy hallok/olvasok róluk. Még akkor is, ha éppen valami értékesebbre vágynék, valahogy a végén úgyis megerőszakolom magam, és végignézek egy-egy ilyen sztárkabarét. Hogy miért? Talán megszokásból. Talán a FOMO miatt (Fear of Missing Out – a kimaradástól való félelem szerk. megj.).
De ki az, aki ebből az egészből valójában nyer? Ki marad talpon és ki kerül padlóra? Szükségünk van még mindig az újabb tehetség kereskedelmi tévés felfedezésére? Hol a határ, és vajon elértük már? Egyáltalán meddig vagyunk képesek ugyanzon 50-100 celeb folyamatos rotálásának mókuskerekét nézni?
Kezdetben egy élménybeszámolót akartam írni az idei Sztárbox második negyeddöntőjéről, amelyet élőben is végigkövethettem a Riz Levente Sport- és Rendezvényközpontban. Az esemény egy vasárnapi kikapcsolódásnak indult, az egyik barátomnak vettem szülinapjára a jegyet, hogy a különleges alkalomból egy olyan eseményen vegyünk részt, amelyre alapvetően külön-külön egyikünk sem fizetne be.
Azonban amikor leültem írni, rájöttem, hogy a történet jelentősége messze túlmutat az egyszerű élménybeszámolón. A Sztárbox nem csupán egy felületes show, hanem a modern médiakultúra és a celebvilág összetett, gyakran manipuláló hatalmának egyik megnyilvánulása. Az esemény szórakoztató csomagolása mögött rejlő társadalmi hatások és a kereskedelmi televízió szerepe kiemelkedő jelentőségű.
Az élő show során szerzett tapasztalatok tükrében világossá vált, hogy a műsor a szórakoztatás mellett egy olyan társadalmi és kulturális mechanizmus részét képezi, amely mélyebb kritikai vizsgálatra érdemes. Az átfogóbb körültekintés érdekében a konkurens csatorna konkurens műsorát, a Sztárban Sztár All Stars-ot vettem alapul.
A Sztárboxon való részvétel élménye segített rávilágítani arra, hogy a kereskedelmi média miként formálja és befolyásolja közönségét, valamint azt a társadalmi attitűdöt, amely a celebvilág iránti érdeklődést és a bulvárkultúra dominanciáját táplálja.
Gondolok itt a különböző hírességek és influencerek kiemelésének módszerére, ahol mindazáltal, hogy rendszeres megjelenési felületet biztosítanak számukra, megerősítik a hitelességüket és növelik eléréseiket. Egyre inkább jellemző a közönség bevonása is ezekbe a műsorokba. Szavazások és különböző közösségi médiás tevékenységek által érezheti azt a néző, hogy aktív formálóként vagy legalábbis értékes hozzászólóként vész rész a műsor alakításában. Mindemellett sorolhatnánk számos más példát is, kezdve a célzott tartalmakon át a reklámokon keresztül egészen az adott média által közvetített narratívák és tematikák kiválasztásáig, a végén mindannyiuk szeme előtt úgy is ugyanaz a cél lebeg: a nézők elköteleződésének növelése.
Küzdőtér vagy színpad?
Az RTL-en futó Sztárbox és a TV2-n látható Sztárban Sztár All Stars nem csupán szórakoztató műsorok: ugyanazon világot tárják elénk, viszont az ismertség és népszerűség lényegét két különböző szempontból értelmezik. Az egyik bokszkesztyűt húz, a másik mikrofont ragad. De vajon melyik az igazi küzdőtér, és melyik a valódi színpad?