All in one számítógép az Orbán Balázs Általános Iskola ötödik osztályában, az általuk használt rendszert a többi iskoláknak is bemutatták.
A szerző felvétele
Két hete megkezdődött a második félév, és újra megteltek az iskolák osztálytermei diákokkal. Hogy ezúttal tovább tart-e majd az offline oktatás, mint szeptemberben, még nem tudni. Ahogyan azt sem, hogy az oktatási intézmények munkatársai tanulnak-e az elmúlt hónapokban elsajátított módszerekből, eszközökből, megtartanak és használni fognak ezt-azt, vagy a Classroomot kizárólag az osztályterem váltja fel.
Nem a korona miatt hiányoznak legtöbben?
A vírus lappangási idejét figyelembe véve az eddigi regisztrált esetek az iskolakezdés előtti héten történt fertőzéseket tükrözik. A megyében még nem magas az iskolákhoz köthető koronavírusos esetek száma, bár enyhén emelkedik: egy hete még 5 pedagógusról, egy alkalmazottról és 2 diákról számolt be portálunknak Adrian Pănescu prefektusi szóvivő. Szerdai sajtótájékoztatóján a tanfelügyelőség már 3 diákot és 9 tanárt említett. Karanténban 41 diák, 7 tanár és egy nem didaktikai személyzeti tag van. Az oktatást 5 osztályban – Maroshévízen az Andrei Șaguna Általános Iskolában kettőben pedagógusok megbetegedése miatt, ugyanitt egy csoportban a Voinicel Napköziotthonban, és egy-egy osztályban Csíkszeredában a József Attila Általános Iskolában és a Csomafalvi Köllő Miklós Általános Iskolában – függesztették fel.
Az elmúlt napokban több forrásból is hallottuk, hogy sokan hiányoznak az osztályokból. Egyes szülők azt kifogásolták, hogy a gyerekeknek nincs lehetőségük csatlakozni online felületen keresztül otthonról az órákhoz, annak ellenére sem, hogy az elmúlt koronavírusos hónapoknak köszönhetően megtanultuk, hogyan lehetünk ott bizonyos helyeken úgy, hogy valójában nem is vagyunk ott.
A módszer már ismerős lehet még szeptemberből a diákoknak és a tanároknak is, ugyanis akkor voltak olyan osztályok, ahol alkalmazták a hibrid oktatást, ami azt jelentette, hogy az osztály egyik fele élőben, a másik fele pedig otthonról vett részt az órákon. Elméletben most is lehetne ezt a módszert használni, így az olyan gyermekek is részt vehetnének az órákon, akik betegek, de csak enyhébb tüneteik vannak, vagy már lábadoznak, esetleg hiányoznak pár napot egy verseny vagy egy utazás miatt.
Arról, hogy a gyakorlatban hogyan működik,
néhány székelyudvarhelyi iskolát kérdeztünk meg.
A Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában „nem kimagasló a hiányzók száma” Porsche Éva igazgató szerint. „Benne van a szabályzatban, ha a szülő úgy ítéli meg, hogy hőemelkedése vagy bármilyen problémája van a gyereknek, akkor ne engedje iskolába”, egyrészt ez az oka a hiányzásoknak, másrészt a „szokásos iskola eleji takonykór”, hiszen régen nem találkoztak egymással a gyerekek, ez szokásos jelenség iskolakezdéskor.
Sok kollégájuk van, aki „kicsit hibridesen” oldja meg a helyzetet, viszik a laptopot órára és a beteg gyerekek csatlakozhatnak. A hibrid szónál egyébként megjegyzi, „jó, hogy azt eltörölték”, mert nagyon túlterheli a tanárokat. Ha elmozdul a tanár a katedra mellől, máris kint van a képből, említ egy nehézséget, majd hozzáteszi „nem a legjobb megoldás, de több a semminél”.
Az Eötvös József Szakközépiskolában is van osztályonként 3-4 hiányzó. Bár szeptemberben működtek a hibrid forgatókönyv szerint, most nincs arra lehetőség, hogy online és élőben is oktassanak. „A tanügyminiszter eltörölte ezt a változatot, rájöttek, nem működőképes, és akkor vagy online vagy élőben megy a tanítás”, mondta el Trinfa Pálma iskolaigazgató, hozzátéve, hogy a tanárok többsége feltölti a leckét a Classroomba is, ennyi változott.
Az egészségügyi és tanügyi minisztérium 3235/93/2021-es rendeletének 7-es cikkelye szerint azok a diákok mentesülnek a fizikai jelenlét kötelezettsége alól, akik az egyik kockázati csoportba tartoznak, számukra az intézmények vezetősége lehetőséget kell, hogy biztosítson arra, hogy online is csatlakozhassanak. Ugyanez érvényes azokra, akik egy olyan személlyel laknak együtt, aki valamelyik kockázati csoportba tartozik. A 12-es bekezdés szerint azok a diákok, akik fertőzöttek, karanténban vannak vagy tesztelésre, teszteredményekre várnak, szintén csatlakozhatnak online az órákhoz.
A Tamási Áron Gimnáziumban a második félév első hetén volt egy olyan osztály, amelyben sokan hiányoztak, de ők már meggyógyultak, jelenleg osztályonként van egy-két hiányzó, számol be Laczkó György igazgató. A gimiben azoknak közvetítik az órákat, akik hosszabb ideig vannak otthon valami miatt. Három ilyen esetük van, osztályaikba kamerát szereltek, azokon közvetítik nekik az órákat.
De akik csak pár napot hiányoznak, azok otthon kell pótolják a leckét, ugyanúgy mint a járvány előtt.
„Nem olyan egyszerű megoldani: széles látószögű kamerát kell betenni, a tanár kell csatlakozzon, a táblát kell lássa a diák, a hangot is kell, hogy vegye a szerkezet, nem lehet webkamerával vagy laptoppal”, indokolja meg az igazgató, hogy miért nem követhetik ők is otthonról az órákat.
Hajdó Noémi, az Orbán Balázs Általános Iskola tanára szerint
ha megvan hozzá a megfelelő technika, akkor „nem nagy macera”.
Ők már a második félévet úgy indították, hogy közvetítették egy kislánynak az órákat, aki korábban balesetezett. De azok is csatlakozhatnak online az órákhoz, akik karanténban vannak, vagy valami miatt hosszabb ideig hiányoznak az iskolából. A többiek – akik csak néhány napot hiányoznak – is profitálnak ebből, hiszen így nekik is adott a lehetőség, hogy otthonról kövessék az órát. Adott, de nem kötelezik, hangsúlyozza Hajdó, hozzáteszi jelenleg még csak pár osztályban működik, de a többiben is tervezik.
Az Orbán Balázs Általános Iskolában érintőképernyős és gyors működésű all in one számítógépekkel oldják meg, hogy a gyerekek otthonról is részt vehessenek az órákon. Ezeket kamerákkal egészítették ki és egy-egy mozgatható állványra szerelték, így tolni lehet őket abba az osztályba, ahol épp szükség van rájuk, részletezte az intézmény aligazgatója, Nagy Endre.
Az állványnak köszönhetően az osztályon belül is tudják mozgatni a számítógépeket – vagy ahogy ők hívják, a „tornyot” –, hogy például jobban láthassa a táblát az is, aki otthonról tanul. Létrehoztak a Classroomban egy külön tárgyat, ezen keresztül tudja az összes tanár megosztani a hiányzókkal, hogy mi történik az osztályban anélkül, hogy a saját tantárgyába minden óra előtt be és ki kellene jelentkeznie. Reggelente pedig egy tanuló indítja el a számítógépet és a megfelelő programokat, amire megérkezik a tanár, a hiányzó már „ott van a teremben”, sorolja Hajdó Noémi, hogyan használják az eszközöket.
Nem olyan nehéz feladat szerinte, „annyi plusz munkával jár még, hogy maximum egy fotót készítünk a tábláról. Ha megvan a technikai feltétel, akkor nem olyan nagy macera. Mint tanár, annyi a feladatom, hogy bemegyek és bekapcsolom a mikrofont, és folytatom az órát, nem kell a saját laptomat se vigyem. Csak nekünk is egy kéthetes procedúra volt, amíg rájöttünk, hogyan tud ez jól működni” – foglalta össze.