Közös államfőjelöltben gondolkodnak az Európa-barát pártok

Forrás: Inquam Photos / fotó: Octav Ganea

Kedden, december 10-én megkezdték a koalíciós tárgyalásokat az Európa-barát pártok: a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója. Az első ülések nyomán arról állapodtak meg a felek, hogy közös kormányprogramot fognak kidolgozni és nem valószínűtlen, hogy egy közös államfőjelöltet fognak majd támogatni – számol be az Agerpres hírügynökség.

Közös közleményük szerint a négy párt elkötelezett egy

Európa-barát parlamenti többség kialakítása mellett.

Arról is tájékoztattak, hogy a kedd esti első találkozójukon a prioritásokat vitatták meg. Egyetértettek abban, hogy az Európa-barát kormány gyors megalakításáról szóló tárgyalásokat mielőbb el kell kezdeni, növelni kell a közberuházásokat és az országos helyreállítási tervben (PNRR) foglalt reformok megvalósításának jelenlegi ütemét.

A közlemény szerint következő napokban a négy párt és a nemzeti kisebbségek képviselői a fejlődésen és a reformokon alapuló közös kormányprogramot dolgoznak ki, amely figyelembe veszi a romániai polgárok prioritásait. Ezt a feladatot egy közös bizottság végzi el, amelynek tevékenységét szakterületenkénti munkacsoportok segítik.

A felek egyetértettek abban, hogy konkrét tervre van szükség a közkiadások és a közigazgatás bürokráciájának csökkentésére. „Ez egy döntő pillanat Románia számára. Gyökeres változásra van szükség, és az Európa-barát pártok vállalják ezt a felelősséget” – olvasható a közleményben, amely szerint a politikai osztályba vetett bizalom csak jó kormányzással, a közpénzek átlátható elköltésével és a polgárok tiszteletben tartásával növelhető.

A stabilitás és magyarellenesség visszaszorítása

Kelemen Hunor Facebookon posztolt a tárgyalásokkal kapcsolatban, a videóban elmondja, hogy széles, 64 százalékos többséget hoz majd létre együtt a PSD-PNL-USR-RDMSZ és a nemzeti kisebbségi pártok frakciója, ami biztosítani tudja majd a parlamenti stabilitást és vállalni fogják a közös kormányzást. A széles többség pedig vissza tudja majd szorítani a parlamentben a magyarelleneseket.

Az RMDSZ elnöke elmondta, szerdán, azaz december 11-én kezdik meg a kormányprogram tárgyalását, azt követően pedig a parlament, majd a kormány struktúrája lesz a téma.

A miniszterelnök személyével kapcsolatban is nyilatkozott az RFI-nek kedden Kelemen Hunor. Úgy gondolja, a PSD miniszterelnök-jelöltjének kell elsőként megadni a lehetőséget a kormányalakításra, mert így demokratikus. A PSD-nek van a legnagyobb frakciója a választások után megalakuló új parlamentben. „Hiba lenne megkerülni a PSD-t. Ha valaki ezzel próbálkozna, három hónapon belül megbukna a kormány” – nyilatkozta Kelemen.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy részéről a PSD miniszterelnök-jelöltje lehet Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfő is. „Nekem ezzel semmilyen problémám nincs’” – tette hozzá.

Megjegyezte azt is: Ciolacunak a többi pártvezetővel együtt képesnek kell lennie kijavítani mindazt, ami rosszul működött, és meg kell értenie az első elnökválasztási forduló eredményének üzenetét.

Mit lehet tudni a közös államfőjelöltről?

A PSD-PNL-USR-RMDSZ koalíció egyelőre nem nevezett meg senkit, akit közösen támogatnának az elnöki cím elérésében. A DIGI24 forrásai szerint nem az asztalhoz ülő felek között – Elena Lasconi (USR), Marcel Ciolacu (PSD), Ilie Bolojan (PNL) – van a közös jelölt. A Hotnews szerint a PSD szkeptikus a bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan személyét illetően, akit a civil szervezetek látnának szívesen elnökként, de Ilie Bolojant, a PNL ügyvivő elnökét sem támogatnák.

Forrás: a Mentsétek meg Romániát Szövetség Facebook-oldala

A PNL ügyvivő elnöke egyébként egyetért abban, hogy minél kevesebb Nyugat-barát jelöltnek kellene indulnia, nem kellene elaprózni a szavazótábort. Bolojan szerint a koalíció pártjainak egy olyan közös jelöltet kellene támogatnia, aki a családot középpontba állító, tradicionalista választókat és az urbánus szavazókat egyaránt képviselni tudja. Ha pedig egyik pártban sem akad egy erre alkalmas jelölt, akkor máshol kell keresni. „Romániának vannak személyiségei, csak meg kell őket találni” – jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy lehetne-e az Európa-barát koalíció közös államfőjelöltje, Bolojan kijelentette, hogy a megfelelő jelöltet „valós felmérések” segítségével kellene kiválasztani. „Én korábban azt hittem, hogy Bihar megyét fogom képviselni a szenátusban, két nap elteltével pedig arra ébredtem, hogy a PNL ügyvivő elnöke vagyok. Most azon dolgozunk, hogy megmutassuk a romániaiaknak, hogy tudunk felelősségteljesen kormányozni” – nyilatkozta Bolojan.

Kell egy harmadik út

Kelemen Hunor szerint is közös államfőjelöltet kellene állítaniuk, aki azonban szerinte nem lehet sem a PSD, sem a PNL elnöke. Szerinte olyan jelöltet kellene indítania az elnökválasztáson koalíciónak, aki „jártas a politika világában”, de jelenleg nincs az élvonalban. „A PSD nem fogadja el, hogy a PNL vezetője legyen a jelölt, és a PNL sem fogadná el a PSD vezetőjét jelöltként. Ez logikus, nem is kell nagyon erőltetni ezt a variánst. Kell találni egy harmadik utat” – fogalmazott.

Hozzátette, ez az elnökválasztás „nem a logikus és racionális vitákról” fog szólni, ezért inkább egy „érzelemkeltésre képes” jelöltre van szükség, márpedig szerinte sem Marcel Ciolacu, sem Ilie Bolojan nem ilyen alkat. “Ez nem jelenti azt, hogy nem lennének jó pártvezetők vagy kormányfők. De olyan államfőjelöltre van szükség, aki be tudja gyűjteni a szavazatokat a PSD, a PNL, az RMDSZ táborából és a bizonytalan szavazóktól is” – magyarázta.

Kelemen Hunor úgy véli, a technokrata jelölt sem lenne megfelelő megoldás, mert az államfői tisztség politikust követel meg.

Az RMDSZ elnöke Facebookon posztolt nyilatkozatában elmondta, sürgette az államfőválasztás mihamarabbi megszervezését, a legkorábbi időpont 2025 március 16-a az első fordulóra és március 30-a a második fordulóra.

A hírösszefoglaló forrásai: Agerpres, RFI, DIGI24, Hotnews, Kelemen Hunor Facebook-oldala