Közölték az iskolanyitásra vonatkozó rendeletet

Archív felvétel az őszi tanévkezdésről.

Elfogadta és közzétette közös rendeletét az oktatási és az egészségügyi minisztérium, amely a tanintézmények február 8-ai megnyitására vonatkozik. Az alábbiakban a fontosabb rendelkezéseket közöljük: hol és milyen feltételek mellett nyithatnak ki, melyek a vezetőségre, tanárokra, szülőkre és gyerekekre vonatkozó fő szabályok, illetve milyen forgatókönyvet kell alkalmazni a vírus felbukkanása esetén, és kik hiányozhatnak igazoltan.

Hol nyithatnak ki?

Az államelnök és a tanügyminiszter által már megszellőztetett forgatókönyvrendszer a következő paraméterek alapján fog működni: 

A besorolást heti szinten frissíti a megyei vészhelyzeti bizottság, a közegészségügyi igazgatóság (DSP) által közölt adatok alapján. A legutóbbi besorolás szerint Hargita megyében minden település zöldnek számított.

A felsőoktatási intézmények az egyetemi autonómia elve alapján maguk döntik el, hogy milyen formában szervezik meg a tanítást. 

Amit az iskolának biztosítania kell

A rendelet előírásai értelmében az osztálytermeket úgy kell berendezni, hogy a tanulók között (lehetőleg) legalább egy méteres távolságot biztosítsanak; biztosítani kell a szükséges mennyiségű fertőtlenítő és higiéniai szert, védőfelszerelésből is tartalékkal kell rendelkezni.

A torlódások elkerülése érdekében több bejáratot kell, hogy kijelöljenek a tanintézeteknél. Ahol erre nincs mód, kötelező a megfelelő távolság betartása. Ugyanakkor javasolják, hogy a tanulók érkezési ideje alatt tartsák nyitva a kapukat, ajtókat a felületek megérintésének elkerülése érdekében. A hőmérés módját minden tanintézmény szabadon eldöntheti.

A tanintézmény és a tantermek bejáratánál fertőtlenítőszert kell elhelyezni, és kézfertőtlenítés után a tanulóknak egyenesen az osztályterembe kell menniük, írja elő a rendelet. A szülők vagy más kísérők nem léphetnek be a tanintézetbe, leszámítva a rendkívüli eseteket, amelyekben szükség van a vezetőség jóváhagyására.

Az iskola folyosóin ki kell jelölni azokat az útvonalakat, amelyek megfelelő távolságot biztosítanak a közlekedő személyek között. Ha lehetséges, órák közben is nyitva kell tartani a tantermek ajtaját, hogy a diákok és a tanárok ne érintkezzenek a kilinccsel. A tantermeket a diákok érkezése előtt 30 percen keresztül, majd szüneteként 10-10 percet, illetve órák után is szellőztetni, fertőtleníteni kell. Egy osztály lehetőleg csak egy osztálytermet használjon, korlátozni kell az egyik teremből a másikba való átjárásokat, ajánlják.

Minden közoktatási intézményben lennie kell egy külön helyiségnek, ahol a koronavírus-gyanús személyeket ideiglenesen el lehet szigetelni.

Órarend, szünetek

Úgy kell összeállítani az órarendet, hogy az órák lehetőség szerint különböző időpontokban kezdődjenek, hogy ezáltal elkerüljék a zsúfoltságot az iskola bejáratánál. Amennyiben az iskolában több váltás jár, a váltások között legalább egy óra szünetet kell hagyni.

A szünetek időpontját úgy kell meghatározni, hogy az átfedési idő a lehető legkisebb legyen, és el kell kerülni, hogy a különböző osztályokba járó diákok között csoportok alakuljanak ki. A pedagógusok a szünetben is felügyelik a diákokat, hogy mindenkor érvényesüljenek a fizikai távolságtartás szabályai.

Folyamatosan takarítani és fertőtleníteni kell azokat a közös tereket, ahol a diákok az órák közötti szünetet töltik, beleértve a közösen használt játékelemeket az udvarokon.

Maszkot fel, semmi érintkezés

A védőmaszk viselése kötelező mindenki számára: tanárnak, diáknak és minden alkalmazottnak folyamatosan viselnie kell az osztályban, a tanári szobában, a folyosókon, az órák és a szünetek alatt, az épületben és az iskola udvarán egyaránt. Az egyetlen kivételt a szabály alól az óvodások képezik, illetve amikor a tanintézmény ebédlőjében étkeznek a gyerekek (egymástól legalább másfél méterre).

A távolságtartáshoz hozzátartozik az is, hogy a diákok nem fogyaszthatnak közösen ételt vagy italt, és nem cserélnek egymás között személyes tárgyakat (telefonok, táblagépek, íróeszközök, játékok stb.).

A rendelet szerint csak olyan sportjátékokra kerülhet sor, amelyekben be lehet tartani a fizikai távolságtartás szabályait, ezeket – ha az időjárási körülmények megengedik – szabadtéren kell megszervezni. A sportteremben tartott testnevelés órákon kerülni kell a megerőltető gyakorlatokat, a termet gyakran szellőztetni kell. A testnevelés órák alatt figyelni kell arra, hogy a gyerekek ne érintsék a kezükkel az arcukat, szájukat és szemüket. Az órák előtt és után a tanulóknak fertőtleníteni kell a kezüket.

A szakiskolai képzésben lehetőleg kerülni kell a közös taneszközök használatát, ha erre nincs mód, akkor minden használat után fertőtleníteni kell ezeket.

Kik felelnek mindezért?

Az iskolák újranyitása előtt minden oktatási intézménynek meg kell tennie bizonyos előkészületeket, a vezetőségnek pedig ki kell neveznie egy felelőst az alkalmazottak közül, aki ezeket koordinálja, és folyamatosan tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel, a tanfelügyelőség képviselőivel, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a helyi önkormányzatokkal.

A rendelet azt is előírja, hogy az egészségügyi személyzet, vagy ennek hiányában az oktatási egység által kijelölt személy kiképezi a pedagógusokat és a kisegítő személyzetet a tanulók egészségügyi állapotának megfigyelésére és e rendelet előírásainak végrehajtására. Az illetékes személyzet tájékoztatást nyújt a koronavírus-fertőzés általános jellemzőiről, valamint a higiéniai szabályokról, a kézmosási technikákról, a COVID-19 tüneteinek felismeréséről, a maszkok helyes viseléséről, a szükséges fizikai távolságtartás szabályairól.

Ha gyanús a gyerek

A tanároknak kötelességük értesíteni az iskola egészségügyi személyzetét vagy a vezetőség által kijelölt személyt, ha az órák alatt a tanulóknál tünetek jelentkeznek (köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézség, hányás), ha együtt jár lázzal, ha nem, hogy az érintett diákokat minél hamarabb el lehessen különíteni a többiektől.

Az ilyen esetekre előírt eljárás szerint azonnal értesíteni kell a gyerek szüleit/törvényes képviselőit, és a gyereket el kell különíteni a többiektől. Az érintett tanulónak felügyelet alatt kell maradnia, amíg érte jönnek. A szülő/törvényes képviselő érkezése előtt nem szabad a gyereket elszállítani, kivéve ha súlyos tünetei vannak, akkor hívni kell a 112-es egységes segélyhívószámot.

Amennyiben a szülő vagy törvényes gyám előzetesen írásos belegyezését adta, hogy gyerekétől, akinek tünetei vannak, nazofaringeális (orrból, garatból) váladék vehető, akkor a tanuló egészségi állapota első körben antigén gyorsteszttel ellenőrizhető az iskola orvosi rendelőjében. 

Amennyiben a szülő vagy a törvényes gyám nem adta előzetes beleegyezését a vizsgálathoz, illetve abban az esetben, ha az iskolában nincs orvosi rendelő, akkor fel kell venni a kapcsolatot a családorvossal, aki eldönti, hogy mi a teendő.

Karantén elrendelése esetén, annak lejárta után az óvodás/iskolás/egyetemi hallgató visszatérhet a tanintézetbe a család- vagy kezelőorvos által kiállított igazolással, amelyen szerepel a diagnózis, illetve az, hogy az érintett nem jelent epidemiológiai kockázatot. 

Ha beigazolódik a gyanú

14 napra fel kell függeszteni az oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél igazolták a SARS-CoV-2 vírust. Amennyiben az illető osztályteremben két osztály/csoport is jár felváltva, csak annak az osztálynak kell áttérnie az online oktatásra, amelynek közösségében a fertőzés megjelent, a másik osztály folytathatja tevékenységét, miután a termet kifertőtlenítették.

Ha az igazolt eset az általános, líceumi vagy szakiskolai osztályban jelenik meg, el kell végezni a járványügyi ankétot és tesztelni kell a fertőzött kontaktjait. A vezetőség a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálás után eldönti, hogy karanténba helyezik a kontaktokat, vagy felfüggesztik az oktatást. Ha már két igazolt eset jelenik meg, az osztálynak 14 napra kötelezően át kell térnie az online oktatásra.

Ugyanakkor a közegészségügyi igazgatóság elvégzi a járványügyi vizsgálatot és az iskola vezetőségével közösen eldönti, hogy szükséges-e karanténba helyezni további személyeket (más osztályokba járó tanulókat, tanárokat, kiegészítő személyzetet).

A tanár is ember

A rendelet az antigén gyorstesztet ajánlja a pedagógusoknak és más alkalmazottaknak is, amennyiben órán vagy más tevékenységek alatt jelentkeznek tüneteik, illetve ha környezetükben fertőzéses esetet fedeztek fel, akkor is, ha semmilyen tünetük sincs. Jellegzetes tünetek esetén rájuk is vonatkozik az iskolai elkülönítőbe való elhelyezés.

A tanintézmény személyzete is köteles jelenteni a vezetőségnek, ha elkapta a vírust, a vezetőség pedig értesíti az egészségügyi igazgatóságot, amely elvégzi az ankétot és az oktatási intézménnyel közösen eldönti, hogy szükséges-e felfüggeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást az intézmény szintjén. A felfüggesztésről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

Újrakezdés

A koronavírus-fertőzés miatt felfüggesztett jelenléti oktatás újrakezdéséről valamely osztályban vagy tanintézetben a vezetőségnek kell határoznia a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálást követően.

A tanítás újrakezdéséről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával. Az újrakezdés előtt általános fertőtlenítést kell végezni az adott épületben.

Igazolt hiányzók

A rendelet értelmében nem kell és nem is szabad megjelenniük a tanintézetben azoknak, akik igazoltan fertőzöttek, kontaktszemélynek számítanak, vagy tesztelésre várnak. A gyerek emiatti hiányzása esetében a szülők kötelesek jelenteni a helyzetet a tanintézet erre kijelölt személyének.

Otthon maradhatnak azok a tanulók is, akik orvosi papírokkal bizonyítják, hogy ők maguk vagy családtagjaik veszélyeztetett kategóriába tartoznak. Online tanítanak azok a tanárok, akik a munkaorvos tanúsítványa szerint krónikus betegségben szenvednek, vagy egyéb ok miatt veszélyeztetettek.

Azt ajánlják azoknak a tanulóknak és pedagógusoknak, akiknek jellegzetes tüneteik vannak (láz, köhögés, izületi fájdalmak, érzékvesztés), hogy maradjanak otthon, azonnal értesítsék családorvosukat és a tanintézet kijelölt személyét is a helyzetről.

Az összeállítás az Agerpres hírügynökség tájékoztatása alapján készült, amelyet az említett dokumentummal összevetettünk.