Október 10-én, vasárnap délelőtt gyülekeztek a civil szervezetek képviselői, nagyköveteik és az őket támogatók – az előző évtől eltérően – a Márton Áron téren, hogy szaladjanak, gyalogoljanak, vagy biciklizzenek az általuk választott ügyért.
Fotó: LŐRINCZ L. LAJOS / Spektrum Fotó Egyesület
Balogh Csengétől, a Fuss NEKI! kommunikációért felelős munkatársától megtudtuk, hogy idén összesen 927 nagykövete volt az 50 civil szervezetnek. 554-en futottak, 120-an gyalogoltak, 243-an pedig a biciklizést választották egy jó ügy érdekében. Páran Udvarhelytől távol, Angliában, Ausztriában, Hollandiában, Magyarországon, Németországban, Svájcban vagy Svédországban tették meg a kijelölt távot.
Tavaly egy 2 és fél éves kislány volt a legfiatalabb és egy 69 éves hölgy a legidősebb résztvevője az adománygyűjtésnek. Idén a legkisebb résztvevő az 1 éves Ötvös-Kovács Ella Kamilla volt, a legidősebb pedig a 73 esztendős Kovács Ilona.
Díjazták a legkreatívabb adománygyűjtő nagyköveteket és szervezeteket, „a teljesség igénye nélkül, akiknek az adománygyűjtése eljutott hozzánk, aki picit túllépett azon, hogy a Facebookon megosztotta a saját profilját, és valamit hozzátett még ahhoz. Volt, aki kihívást csatolt hozzá, volt, aki tortát sütött és azt bocsátotta licitre, és volt, aki azt az ígéretet tette, hogy minden 250 lejes felajánlás után kiszalad a Szarkakőre és vissza. Olyan technikákat, módokat díjaztunk, amelyek picit túlléptek azon, hogy gyere és támogass” – magyarázta Balogh Csenge.
A civil szervezetek közül a Pirospont Egyesület és a Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület volt a legkreatívabb, az adománygyűjtők közül pedig Dimén-Varga Tünde, Szőcs Endre, Kornis Judit, Józsa Levente, Pálfi Kinga, Pálfi Péter és Vinczellér Árpád. A legkreatívabb videót pedig Nagy-Molnár Tamara készítette fiairól, Nagy Mátyásról és Vincéről, akik szintén nagykövetek voltak.
Na de mennyi az annyi?
Az idei Fuss NEKI! célösszege 925.489 lej volt, tudtuk meg. Összesen 1.008.000 lejt ajánlottak fel az ügyek megvalósítására, ebből hétfőn dél körül 850.000 lej gyűlt be.
Több egyesület is játszótérért, annak bővítéséért, esetleg biztonságosabbá tételéért futott, köztük a Székelyvarsági Szülők Egyesülete, a Nardini Napköziotthon Alapítvány, a Fülöp Áron Közművelődési Egyesület, a Kánya Kulturális és Ifjúsági Egyesület, a Székelykeresztúri Református Egyházközség és a Villa Galamb-Rák-Tava Egyesület.
Iskola vagy óvoda udvarának korszerűsítését, felszerelését is többen célul tűzték ki, ilyen volt a székelykeresztúri Orbán Balázs Alapítvány, a Vállalkozók Korondért Egyesület, az Eszterlánc Alapítvány, a Bögöz Községért Egyesület, a Szent István Általános Iskoláért Alapítvány, a Pro Educatione Keresztúr Egyesület, valamint a Csillagvár Szülők és Pedagógusok Egyesülete is.
A Bem József Egyesület, a Bikafalvi Református Egyházközség és az Élmény Egyesület Zetelaka is közösségi tereket létesítene.
Korszerűsítene, modernizálna a Pro Sanitate Udvarhelyiensis Alapítvány is a Székelyudvarhelyi Városi Kórház ortopédia és traumatológia egységében. A Három Galamb Egyesület a sérült fiataloknak munkavégzést biztosító kertjének kerítését folytatná a begyűlt pénzből, és biztonságos kerti eszköztárolót is építenének. A Szent Ferenc Egyesület a Sérült Gyerekekért új tantermek kialakításában és azok speciális fejlesztő eszközökkel való felszerelésében gondolkodik.
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány a látássérültek bentlakásának otthont adó Bartimeus Központ felújítási munkálatainak finanszírozásáért futott. A Kerekerdő Waldorf Egyesület az általuk önerőből épülő iskoláért.
A legtöbb civil szervezet valamilyen felszerelésre, eszközre gyűjtött,
a Zsibongó Egyesület építőjátékokra, az Eufonia Egyesület az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermi eszköztárának bővítésére, Bibliofil Alapítvány a Mozikaraván programhoz vásárolna vetítő és hangeszközöket, a Palló Imre Kulturális Egyesület hangosító felszerelést szeretne beszerezni a művészeti iskola számára.
A Valeo Art Egyesület székeket és hangszereket szeretne venni, a Rose Sports Sportegyesület Székelyudvarhely digitális eszközöket, a MeduRun Egyesület elsősegély oktatási kellékek beszerzését célozta meg. A Hébe Alapítvány defibrillátorokat vásárolna a Tamási Áron Gimnáziumba, a Pro Down Alapítvány készségfejlesztő eszközöket, az Exar Consult Egyesület 6 darab Lego WeDo robot megvásárlására gyűjtött, a Székelyszentmiklósi Unitárius Egyházközség pedig egy székely kapura.
A Székelykeresztúri Egyesülés SK- Székelykeresztúri Medvék, az Oroszhegyi Petőfi Egyesület és a székelyudvarhelyi Városi Sport Klub is sporteszközökre, felszerelésre gyűjtött. A Hargita Sportegyesület emléket állítana az udvarhelyszéki olimpikonoknak.
Az Anyák Egyesülete egy emlékhely létrehozásáért szaladt, sétált, tekert. A meg nem született vagy túl korán elvesztett babák emlékére szeretnének kialakítani egy teret, hogy ezzel is segítsék a szülőket és azok családjait a gyász fájdalmas pillanataiban.
Táborokra, programokra
gyűjtöttek még sokan, a Cserkészpajtás Egyesület, a Feel Good Sportklub és a Kék Iringó Alapítvány. A Lilapont Egyesület negyedjére is az autizmusbarát tábor létrehozásáért kampányolt. Az Oroszhegyi Urusos Néptánc Egyesület tematikus táborokohoz, tevékenységekhez szeretne helyiségként egy jurtát.
A Pirospont Egyesület környezetvédelmi előadásokat tartana gyerekeknek a begyűlt pénzből, hasonló célcsoportnak a Recsenyédi Unitárius Egyházközség szervezne hangszeres népzeneoktatást. A Leaders For All Egyesület szintén fiataloknak biztosítana képzést önismereti és pályaorientációs témakörben. A Gyámszülői Közösség Alapítvány a tanulás a szabadban projekt folytatásáért szaladt, gyalogolt és tekert.
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány egy ösztöndíj- és mentorprogramot tervez megvalósítani a hátrányosabb helyzetű, jó magaviseletű udvarhelyszéki középiskolások számára. A Dental Centrum Egyesület a helyes fogmosás és fogápolás fontosságára hívná fel a figyelmet.
A Székelymuzsnai Nők Egyesülete az Újmuzsna Fesztivál, a G. Egyesület pedig a Székelyudvarhelyi Kamara(Zene) Fesztivál költségvetésének kiegészítésére gyűjtött.
Most, hogy mindenki kifutotta magát,
jöhet kinek a neheze, kinek a könnyebb része, a célul kitűzött ügyek megvalósítása, amire mindenki 3-6 hónapot kap, a Fuss NEKI! szabályzata szerint.