Csak azok az alkalmazottak dolgozhatnak a továbbiakban az állami és magán egészségügyi intézményekben, akik uniós COVID-igazolvánnyal bizonyÃtani tudják, hogy védettek a koronavÃrussal szemben, vagy van egy negatÃv teszteredményük – errÅ‘l szóló törvénytervezetet bocsátott közvitára hétfÅ‘n az egészségügyi minisztérium. Az ügyvivÅ‘ egészségügyi miniszter kijelentette, gyorsÃtott eljárással akarják elfogadtatni a tervezetet.
A szaktárca tervezete szerint az egészségügyi dolgozóknak, ahhoz, hogy dolgozhassanak, bizonyÃtaniuk kellene a következÅ‘k valamelyikét:
– megkapta mindkét adag vakcinát legalább 10 napja;
– kigyógyult a COVID-19-bÅ‘l, és az elsÅ‘ pozitÃv teszt eredményétÅ‘l legalább 15 és legtöbb 180 nap telt el;
– rendelkezik egy negatÃv teszteredménnyel (a miniszteri rendeletben elÅ‘Ãrtaknak megfelelÅ‘en elvégzett PCR- vagy antigén gyorsteszttel végzett tesztelést követÅ‘en).
Cseke Attila ügyvivÅ‘ egészségügyi miniszter elmondta, az intézkedést az indokolja, hogy jelentÅ‘sen megnÅ‘tt az új megbetegedések száma, és a jelenlegi járványhelyzetben kiemelt figyelmet kell fordÃtani a páciensek, valamint az egészségügyi dolgozók biztonságára.
A tervezet értelmében minden olyan egészségügyi alkalmazottnak, aki nem kapta meg a koronavÃrus elleni oltást, és nem esett át a koronavÃrusos megbetegedésen, saját költségén kell tesztelnie ahhoz, hogy dolgozhasson.
NegatÃv teszt vagy a védettséget bizonyÃtó igazolvány hiányában
30 napra felfüggesztik az egészségügyi dolgozó munkaszerződését.
Ha 30 nap elteltével sem tartja be a szabályt, az állami egészségügyi intézményekben dolgozó alkalmazott munkaszerzÅ‘dése megszűnik, a magánintézmények esetében pedig a vezetÅ‘ségnek jogában áll eldönteni, hogy meghosszabbÃtja a felfüggesztés idÅ‘tartamát vagy megszünteti az alkalmazott munkaviszonyát.
Az állami intézményeknél azért van szükség ilyen helyzetben az egészségügyi dolgozó munkaszerzÅ‘désének megszüntetésére, hogy legyen lehetÅ‘ség más személyeket alkalmazni a helyére a tevékenység folytonosságának biztosÃtása érdekében – részletezi a szaktárca.
Az intézkedések gyakorlatba ültetése az intézményvezetÅ‘k felelÅ‘ssége; a szabályok be nem tartása kihágásnak minÅ‘sül és 50 ezertÅ‘l 100 ezer lejig terjedÅ‘ bÃrsággal büntethetÅ‘ – Ãrja elÅ‘ a tervezet.