Koronavírus percről-percre: április 8., szerda

Több mint egymillió munkaszerződést függesztettek fel

17 óra 30 perc: Mostanáig összesen 1.013.522 személy egyéni munkaszerződését függesztették fel a munkáltatók március 16., azaz a szükségállapot kezdete óta, derül ki a munkaügyi minisztérium által szerdán közzétett adatokból.

Az 1.013.522 személyből 311.445 a feldolgozóiparban dolgozik, 194.236 a gépjármű-kereskedelem és gépjárműjavítás ágazatában, 119.836 a vendéglátóiparban.

Ugyanakkor 200.927 munkaszerződést bontottak fel az említett időszakban: 38.481 szerződést a gépjármű-kereskedelem és gépjárműjavítás ágazatában, 34.510-et a feldolgozóiparban, 26.221-et az építkezési iparban.

Sokan fordulnak hozzánk, hogy nincs mit megenni

16 óra 55 perc: Szentábrahámon az önkormányzat kezdeményezésére gyűjtésbe kezdtek, hogy segíteni tudják a nélkülöző családokat a községben. A kijárási tilalom miatt több településen egyre nagyobb gondot okoz a napszámból élő emberek megélhetése, erre a problémára keresik a megoldást a Székelykeresztúr melletti községben is.

– Sokan fordulnak hozzánk, hogy nincs mit megenni, segítsünk nekik. Számításaink szerint 70-80 család került abba a helyzetbe, hogy nem jut kenyér az asztalra, többségük Csekefalván és Gagyban lakik. Nyilván, igyekeztünk kiszűrni azokat, akik csak beálltak a sorba, de nem szorulnak rá. Akinek autó van az udvarán, azt fenn is kell tartani, kell legyen pénze ahhoz – mondta el érdeklődésünkre telefonon Simó Dezső Szabolcs polgármester.

A gyűjtésbe bekapcsolódtak vállalkozások és magánszemélyek is, a hivatal is hozzátette a saját részét. Az összegből élelmiszercsomagokat állítottak össze, ami pityókát, puliszkalisztet, laskát, és kenyeret tartalmaz.

– Úgy igazságos, ha ezért valamit tesznek is közösség javára. Rengeteg szemét van a kérelmezők lakóterületein, számításaink szerint legalább száz köbméter. Amikor az önkétesek kiosztják a csomagokat, akkor kérnek elérhetőséget az emberektől, hogy hívni tudjuk a takarításra, munkát tudjunk ajánlani. Aki nem hajlandó az együttműködésre, annak a kezét elengedjük, így működik. A szemét elszállítását a hivatal megoldja, igazából a saját épületük körül kéne rendet csinálni. Két napja már tart a takarítás, van haladás – számol be a községvezető.

Ezen kívül, egyeztettek a gazdákkal a községben, hogy hozzanak létre egy olyan együttműködést, aminek keretében napszámos munkát ajánlanak tisztességes fizetésért a rászorúlóknak.

És akkor most nem lesz húsvéti bárány az asztalon?

15 óra 58 perc: Bár az állatpiacok zárva tartanak, és bárányvásár sem lesz az idén, attól még lehet bárányhúst venni. A Hargita megyei rendőrség felhívja a figyelmet néhány részletre, amit az idén hangsúlyosan figyelembe kell vennünk a húsvéti menü összeállításánál. Például azt, hogy elmehetünk bárányhúst vásárolni, de nálunk kell lennie a személyi igazolványunknak és a kijárási nyilatkozatnak, amelyben a kettes számú úticélt kell bejelölnünk: „asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor”.

Azt ajánlják, hogy egyedül menjünk, ne az egész családdal, és bizonyosodjunk meg róla vásárlás előtt, hogy az eladó betartja a járványügyi higiéniai szabályokat, és van árusítási engedélye. Ugyanígy győződjünk meg arról, hogy számlával vagy pénztárjeggyel igazolni tudja a vásárlást.

Házhoz is lehet rendelni a húst, ez esetben is figyelni kell a fentiekre: higiénia, engedély, számlák. És figyelmeztessük az eladót, mielőtt elindul, hogy legyen nála a kijárási nyilatkozat.

Na és a család?

A szüleid is meglátogathatod, hogy vigyél ennivalót nekik, ez esetben a 4-es pontot pipáld ki, vagy másold le: „motive justificate, precum asistența persoanelor vârstnice, bolnave”, vagyis idős személyek, betegek gondozása.

A húsvét nem indok a korlátozások megszegésére

15 óra 40 perc: Klaus Iohannis államfő szerdán azt üzente a lakosságnak, hogy mindenki otthon ünnepelje a húsvétot.

Saját terveiről is nyilatkozott, majd hozzátette, akármilyen nehéz húsvétkor betartani a járvány terjedését megakadályozó korlátozásokat, nagyon fontos követni a hatóságok utasításait, mert ellenkező esetben sokak számára nagyon súlyos következményei lehetnek a szabályszegésnek.

A vírus emberről emberre terjed, ezért nagymértékben rajtunk múlik a helyzet alakulása, jelenleg még szigorúan be kell tartani a koronavírus terjedésének fékezését célzó hatósági intézkedéseket, hogy néhányon ezek közül a megfelelő pillanatban lazítani lehessen, érvelt.

Újabb fertőzött van a székelyudvarhelyi kórházban

14 óra 10 perc: A prefektusi hivatal szerdai tájékoztatása szerint immár négyre nőtt a fertőzöttek száma a megyében. Az újonnan fertőzöttnek nyilvánított illető az első (etédi) betegtől kaphatta el a vírust, akárcsak a harmadik személy, és annak édesapja, akiről halála után derült ki, hogy fertőzött.

A három életben lévő személyt továbbra is megfigyelés alatt tartják a székelyudvarhelyi kórházban. További hét személlyel nőtt a házi elkülönítésbe helyezettek száma (egy napja: 47), akik érintkeztek a fertőzöttekkel – derül ki még a közleményből. Az etédi járványügyi helyzetről itt írtunk még részletesebben.

Megyei szinten különben eddig összesen 140 tesztet végeztek, most már naponta 120 tesztet tudnak végezni, ennek felét a közegészségügyi igazgatóság (DSP), másik felét a megyei sürgősségi kórház vállalja.

A megyében 258 személy van intézményes karanténban, eddig 40-en hagyhatták el azt. Még 1118 személy tartózkodik otthoni elkülönítésben, eddig összesen 2948-an hagyhatták el otthonukat a házi karantén után.

A rendőrök április 7-én 1373 személyt ellenőriztek otthonukban, kihágásról ezúttal nem számoltak be. Nagyszabású razziát Csíkszeredában tartottak, néhány óra alatt 178 személyt ellenőriztek és 38 kihágást állapítottak meg, más helyeken további 89 esetben büntettek, 137 ezer lej összértékben (az április 6-ai udvarhelyszéki razziáról itt írtunk bővebben).

A csendőrök további 9 esetben állapítottak meg kihágást a megyében, ebből négy figyelmeztetést Udvarhelyszéken adtak.

344 új eset az országban

13 óra 11 perc: A Stratégiai Kommunikációs Csoport legutóbbi tájékoztatása óta 344 új esetet regisztráltak Romániában, így április 8-áig 4761 koronavírus-fertőzést igazoltak vissza a hatóságok az országban. Közülük három Hargita megyében található.

528 személyt nyilvánítottak gyógyultnak, és 209 koronavírussal fertőzött személy haláláról számoltak be a mai napig, illetve 162 beteget ápolnak az intenzív terápiás osztályokon országszerte.

Az ország területén 25 556 személy tartózkodik intézményes karanténban, 89 976 ember otthoni elkülönítésben van orvosi felügyelet alatt.

A második katonai rendelet kibocsátása óta 1869 olyan személyt helyeztek intézményes karanténba, aki nem tartotta be az otthoni elkülönítés szabályait. 60 személy pedig engedély nélkül hagyta el az intézményes karantént, esetükben újabb 14 nappal hosszabbították meg az elkülönítést.

Eddig 47 207 tesztet dolgoztak fel a hatóságok.

Újranyílhatnak a piacok

12 óra 20 perc: Katonai rendeletbe foglalja a kormány a mezőgazdasági termékeket értékesítő piacok megnyitásának kötelezettségét – közölte Adrian Oros mezőgazdasági miniszter.

Oros elmondta, a piacok egy része bezárt, de a szaktárca felszólította a helyi hatóságokat, hogy nyissák újra azokat. A piac ugyanis az egyetlen hely, ahol a helyi kistermelők el tudják adni szezonális termékeiket, és bizonyos szabályok betartásával ezt „civilizált” módon lehet lebonyolítani, számol be róla az Agerpres hírügynökség.

Rejtett kamerával a problémásabb boltokban (videó)

10 óra 35 perc: Olvasói kérésre meglátogattunk három boltot. Ezekre több panasz érkezett az utóbbi időben, hogy ugyanazzal a kézzel kezelik a pénzt, mint a csomagolatlan élelmiszert. Ez ugyanúgy tilos most, a koronavírusos időkben is.

Örömmel tapasztaltuk, hogy mindhárom boltban rendben találtuk már ezt a kérdést. Vagy csak szerencsénk volt, és nekik is szerencséjük volt. Ennek örülünk, mert nem az a célunk, hogy büntessünk vagy bántsunk akárkit, csak az, hogy segítsünk ezt a kérdést előremozdítani. Olvasóinknak is, aki kérték ezt az anyagot, ez volt a szándékuk. Reméljük, hogy azok a boltok, amelyekben ez még nincs megoldva, sikerül megoldaniuk következő körutunk előtt.

Újabb nyolc koronavírussal fertőzött személy halt meg

10 óra: Ezzel 205-re nőtt a COVID-19 halálos áldozatainak száma – tájékoztatott szerda reggel a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS).

Meghalt egy 53 éves, Suceava megyei férfi, egy 61 éves, Maros megyei nő, egy 38 éves, Konstanca megyei nő, egy 90 éves, bukaresti nő, egy 57 éves, bukaresti férfi, és egy 76 éves, bukaresti nő, egy 90 éves, Fehér megyei férfi, és egy 67 éves, Botoşani megyei nő.

Az 53 éves férfinek, aki mentős volt a suceavai mentőszolgálatnál, és a 38 éves nőnek nem voltak egyéb betegségei, a többiek több más kórban is szenvedtek.

Meghalt egy 53 éves mentős koronavírusban

9 óra 50 perc: Az egészségügyi minisztérium megerősítette az első egészségügyi alkalmazott halálát, aki koronavírussal fertőződött. Arról az 53 éves mentősről van szó, aki a suceava-i mentőszolgálatnál dolgozott.

A férfinek március 24-e óta vannak tünetei, március 30-án igazolták vissza a fertőzöttségét. Otthonában ápolták a beteget, mert elutasította a kórházi kezelést. Április 7-én hunyt el.

Újabb katonai rendeletet készítenek elő

8 óra 56 perc: Újabb katonai rendeletet jelenthetnek be a szerdai nap folyamán a hatóságok – közölte a Mediafax kedd este független hírforrásokra hivatkozva. A Ludovic Orban által összehívott videókonferencián jelentette be párttársainak Marcel Vela belügyminiszter azt, hogy leghamarabb szerdán teszik közzé a rendeletet.

Részleteket nem árult el a belügyminiszter.

Mi történt eddig?

Az összes, eddig a témában megjelent cikkünket megtalálja ide kattintva.

A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről.

Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!