Koronavírus percről-percre – április 28., kedd

Karanténsztori: Részegen ki visz majd haza?

21 óra Avagy hogyan hat a szükségállapot az életkorra. Sinka-Király Levente sztoriját itt olvashatod.

20 óra Klaus Iohannis államfő kedd este tartott sajtótájékoztatóján felhívta a lakosság figyelmét többek közt arra is, hogy május 15-e után enyhítenek a jelenlegi korlátozásokon, de

a normális életbe nem térhetünk vissza.

„Tudom, hogy nehéz volt betartani a rendeleteket a lakosságnak az elmúlt időszakban, de ugyanilyen nehéz volt az egészségügyben is dolgozni, és még mindig ilyen nehéz. Felhívom a figyelmet, hogy május 15-e után sem lesz könnyű. Továbbra sem gyűlhetünk három főnél nagyobb csoportokba, nem mehetünk vendéglőkbe, fesztiválokra, bevásárlóközpontokba. Nyilvános, zárt helyeken maszkot kell majd viselnünk, nem rendezhetünk tömegrendezvényeket. A sportesemények, ha ismét elindulnak, nagy valószínűséggel zártkörű rendezvények lesznek. Ha minden jól megy, akkor június elejétől ismét enyhülhetnek a korlátozások, ellenkező esetben pedig újabb szigorítások is jöhetnek” – jelentette ki. A teljes szöveg itt olvasható arról, hogy hogyan értékeli az elnök az eddigi intézkedéseket, és mire számíthatunk a nyugdíjak, az online oktatás, a tesztelési számok növelése terén.

Ezen ne múljon a tanulás!

16 óra Eszközhiány miatt nehézségbe ütközik a gyerekek online tanulása. Sok családban van számítógép, okostelefon, de két-három iskolás gyerek már nehezen osztozik rajtuk, főleg, ha a szülők is otthonról kell, hogy dolgozzanak, amikor az online órák zajlanak, keresték meg a Magyar Szülők Szövetségét, mely ennek megoldására átfogó, országos projektet indított SZERETETVONAL – DIGITÁLIS OKTATÁS néven.

Sok erdélyi vállalkozó és magánszemély felajánlott már eszközöket, de a projekt nagyságát tekintve, rengeteg segítségre van még szükség. Ezért, ha van olyan jó állapotban levő laptopja, táblagépe, okostelefonja, teljesen felszerelt számítógépe, amit már nem használ, vagy amit nélkülözni tud, kérjük, adja azt át egy olyan gyereknek, akinek szüksége lesz rá az online oktatásban – kérik a szervezők.

A digitális eszköz egyenesen a rászoruló gyerekekhez kerül, ebben az egyházak segítenek. Hozzájuk futnak be az igénylések a családok részéről. A kiszállításban futárcégek és szeretetszolgálatok segítenek. A szövetség csupán a kapcsolatot teremti meg a felajánló és a rászoruló gyerek között.

Kérik, hogy ne kidobni való készüléket juttasanak el a gyerekekhez, hanem olyat, amely megfelel az online oktatás követelményeinek. Sérült, javításra szoruló, hiányos készüléket nem fogadnak el.

A felajánlók magyarszulok@gmail.com ímélcímen jelentkezhetnek, ezután a szövetség munkatársai felveszik velük a kapcsolatot – olvasható az adománygyűjtésről szóló közleményükben.

Maszkokat osztott ki a rendőrség Etéden

15 óra 29 perc: Kétszáz egészségügyi maszkot osztott ki a helyi rendőrség Etéden, amit múlt héten kaptak ajándékba a civil szervezetektől – olvasható a Hargita megyei rendőrség közleményében.

Mivel a megyei és országos rendőrség megfelelően ellátta védőfelszereléssel a munkatársait, az etédi rendőrök hasznosabbnak gondolták tovább adományozni azt a veszélyeztetettnek számító – idős és más betegségtől is szenvedő – helybélieknek.

Öten gyógyultak meg a megyében

14 óra: Változatlan a fertőzöttek száma a megyében, tizenkilencből öten meggyógyultak, egy személy elhunyt, 13-an vannak a székelyudvarhelyi és csíkszeredai kórházakban a megyei kormányhivatal hírlevele szerint.

Az intézményes karanténba került személyek száma azonban 52-vel nőtt, jelenleg 290-en vannak elzárva a külvilágtól, összesen 364-en hagyták el a megye területén levő egységeket. A székelyudvarhelyi intézményekben 81-en, a székelykeresztúriban 13-an tartózkodtak kedd reggel a városi önkormányzatok értesítései szerint.

315 személy van házi elkülönítésben, 4542-en hagyhatják el otthonukat az időszak kezdete óta.

Büntetettek és kísértek

Hétfőn 59 büntetést róttak ki a rendőrök Udvarhely, Gyergyószentmiklós és Maroshévíz területén: 27-et a kijárási tilalom megszegése miatt és 32-őt más szabályszegésekért. 310 járművet ellenőriztek, 539 személyt igazoltattak, 32 kihágást állapítottak meg.

Az udvarhelyi csendőrség egy személyt büntetett 2.000 lej értékben és egyet figyelmeztetett, a gyergyóiak szintén egy személyt szankcionáltak a megfelelően kitöltött kijárási nyilatkozat hiánya miatt.

A rendőrség 4 konvojt kísért a megyében, 17 autó 44 személyt szállított.

277 új beteget jelentettek kedden

13 óra 37 perc:1.616 fertőzést regisztráltak április 28-án, kedden déli egy óráig Románia területén a Stratégiai Kommunikációs Csoport déli jelentése szerint, ez 277-tel több, mint a hétfői szám, amikor 303 új beteg volt.

Eddig 650 személy hunyt el a koronavírus-fertőzés következtében, 19-en tegnap óta. Nőtt a nyilvántartott nyilvántartott súlyos betegek száma, 243 embertársunkat a kórházak intenzív osztályain kezelik (hétfőn 227-en voltak). Az országban majdnem a fertőzöttek számával azonos az intézményes karanténban levők száma: 11.631. Házi elkülönítésben szinte kétszer annyi állampolgár, 22.406 személy van.

Országos szinten eddig 150.309 tesztet dolgoztak fel, tegnap óta 6475-öt. Az utóbbi 24 órában 4.403 személyt büntettek meg a rendőrök és a csendőrök a kijárási tilalom megszegése miatt, összesen 8.414.581 lejre.

A második katonai rendelet érvénybe lépése óta 2.221 személy szegte meg a házi elkülönítés szabályait, őket intézményes karanténba vitték, és 169-en szöktek meg az intézményes elkülönítésből, nekik még 14 napot le kell húzniuk a karanténban.

Az igazolt pozitív esetek közül 3.404-en gyógyultak meg máig.

Mostantól reggel és este is sétálhatnak az idősek

10 óra 55 perc: A rendelet, amelyet hétfő este 7 órakor Marcel Vela belügyminiszter ismertetett, többek között előírja, hogy a 65 év fölötti személyek reggel 7 és 11 óra között, illetve este 7 és 10 óra között hagyhatják el lakhelyüket saját felelősségre kitöltött nyilatkozattal, valamint, hogy meghosszabbítják a Románia és tizenhárom ország közötti repülőjáratok felfüggesztésére vonatkozó intézkedést.

A 10-es számú katonai rendelet arra is kitér, hogy a szükségállapot ideje alatt a postások a címzett postaládájába helyezik a küldeményeket, ez alól csak a bírósági eljárásokkal kapcsolatos dokumentumok képeznek kivételt.

A 10. rendelet tartalmáról itt írtunk bővebben, a teljes román nyelvű szöveget itt lehet tanulmányozni.

Május 16-tól szabadulunk a szobafogságtól

10 óra 53 perc: Május 16-ától biztosan feloldják a kijárási tilalmat a településeken belül, azonban a települések közötti közlekedést továbbra is bizonyos fokú megszorítások fogják korlátozni, jelentette ki Ludovic Orban kormányfő.

Ezeket a szabályozásokat a következő időszakban dolgozza ki a kormány, magyarázta Orban a Digi24 hétfő esti műsorában.

Hozzátette, a szállodákat és a parkokat, sétatereket valószínűleg megnyitják a szükségállapot lejárta után, azonban a játszóterek és a vendéglők a legnagyobb valószínűséggel továbbra is zárva maradnak még egy ideig. Ugyancsak fennmarad a tilalom az előadásokra, rendezvényekre, tehát a köztéri csoportosulást tiltó szabály egyelőre nem változik, továbbra is három személy lehet csak egy csoportban, mutatott rá a miniszterelnök.

Az Országos Közegészségügyi Intézettel közösen alapos elemzést végeznek a korlátozások megszüntetésének járványtani kockázatairól, és a megszorításokat csak rendre oldják fel, tájékoztat a miniszterelnök nyilatkozatairól az Agerpres hírügynökség.

Az összes, eddig a témában megjelent cikkünket ide kattintva találja.

A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről.

Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!