Orvosokat visznek, s hoznak
16 óra 57 perc: Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár rendelete szerint rezidens orvosok fogják segíteni az egészségügyi intézmények munkáját.
Hargita megyébe 12 rezidens érkezik, ebből tízen a csíkszeredai megyei sürgősségi kórházat erősítik. Hatan a sürgősségre, ketten az intenzív osztályra és ketten a szűrősátrakhoz lesznek beosztva, olvasható a prefektusi hivatal sajtóközleményében.
Udvarhelyszékre két rezidens érkezik: egy az udvarhelyi, egy pedig a keresztúri mentőszolgálathoz.
Múlt héten, miután a székelyudvarhelyi Covid-19 háttérkórház, a csíkszeredai pedig klinikai háttérkórház lett, és az utóbbi egyik sürgősségi szakorvosa megfertőződött, a csíki intézménybe átigazoltak két udvarhelyi sürgősségi szakorvost. A székelyudvarhelyi kórház honlapja szerint összesen hat sürgősségi szakorvos dolgozott a sürgősségen, ez hétvége óta négyre csökkent. Kerestük, az udvarhelyi kórház vezetőit, de egyelőre nem sikerült megtudnunk, hogy a csíkszeredai sürgősségi osztály rezidensekkel való kisegítése nyomán visszajöhetnek-e az udvarhelyi orvosok.
Jöhet a kötelező maszkviselés a beltéri helyeken?
16 óra 43 perc: Május 15-e után a beltéri nyilvános helyeken és a közszállítási járműveken mindenkinek maszkot kell viselnie – jelentette be szerdán Klaus Iohannis államfő. Az államfő elképzelhetőnek tartja, hogy a maszk viseléséről csak jövő évben lehessen lemondani, amikor már ellenőrzés alatt lesz a világjárvány és nem merül fel a fertőzés veszélye. Iohannis elmondta: nemsokára bemutatnak egy „elég részletes” tervet a korlátozó intézkedések lazítására vonatkozóan – a kötelező maszkviselés ennek lesz része.
„Ne gondoljuk, hogy május 15-én minden normalizálódik. Néhány korlátozás megszűnik, sok más azonban továbbra is érvényben marad, és lépésről lépésre, a COVID-19 esetek alakulása szerint próbálunk majd beilleszkedni egy új normalitásba, mert sajnos a szakemberek, kutatók, orvosok azt mondják, hogy a vírus nem tűnik el. Meg kell találnunk a módját, hogy együtt éljünk ezzel a vírussal, ezzel a járvánnyal. Ez szabadfordításban azt jelenti, hogy amint a hatóságok által kiszabott korlátozásokat visszavonják, mindannyiunk felelőssége nagyobb lesz, és gondolok itt elsősorban a veszélyeztetett csoportokra, az idősekre, más gondokkal élőkre, de nekünk is sokkal óvatosabbaknak kell lennünk, amikor kapcsolatba lépünk azokkal az emberekkel, akik nagyobb fertőzéskockázatnak vannak kitéve” – magyarázta az államfő.
Klaus Iohannis szerdán a Cotroceni-palotában tartott megbeszélést a koronavírus-járvány kezelésére hozott intézkedésekről Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel és Raed Arafat belügyi államtitkárral, a Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetőjével – írja az Agerpres hírügynökség.
Mégsem változott a fertőzöttek száma a megyében
15 óra 20 perc: Április 22-én 17 fertőzöttet tartanak nyilván, tájékoztatott délután a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Korábban az országos statisztikai adatokban 19 személy szerepelt, de kiderült, hogy tévedés történt az összeállításánál. Adrian Pănescu szóvivő megerősítette, hogy 17 személyt tartanak nyilván fertőzöttként, közülük egy elhunyt, kettő meggyógyult, egyet a lakhelye szerinti megyében kezelnek, a további 13 személy pedig a székelyudvarhelyi és csíkszeredai kórházakban van orvosi felügyelet alatt. Ismerőseik körében zajlik a járványügyi kivizsgálás. A tesztelést továbbra is az országos közegészségügy által megállapított eljárásrend szerint végzik.
A karanténban levők számáról azt írták: 213 személy van intézményesített karanténban, 299 hagyta el azt máig. 372 személy házi elkülönítésben van, 4.285-en pedig már túlvannak rajta.
Az utóbbi 24 órában a megyei rendőrség és csendőrség 274 házi elkülönítésben levő személyt ellenőrzött Székelyudvarhely, Maroshévíz és Gyergyószentmiklós területén. Összesen 56 büntetést róttak ki, ezek közül 48-at a közlekedési szabályok megszegéséért, kettőt az 1991/61-es, társadalmi együttélést szabályozó törvény megszegéséért a koronavírusjárvány közepette, és hat büntetést egyéb kihágásokért. Összesen 78.707 lejt kell a megbüntetett személyeknek kifizetniük. Három helyszínen tartottak szervezett közúti ellenőrzést, ezek során 1.300 személyt igazoltattak és 717 autót vizsgáltak át, 44.800 lej büntetést szabtak ki. Három konvojt is hazakísértek, 14 autóval 33 személy érkezett haza.
A csendőrség is dolgozott, ők 4 város területén járőröznek, és vesznek részt a rendőrséggel közösen küldetésekben, a kórházak, karanténépületek felügyeletében 9 helységben. Az utóbbi 24 órában a csendőrök 8 kihágást állapítottak meg, 5 büntetést róttak ki 10 ezer lej értékben, ebből egyet Udvarhelyen, és 3 esetben figyelmeztették az elkövetőt, mindegyiket a 3-as katonai rendelet megszegéséért: nem volt náluk megfelelően kitöltött kijárási nyilatkozat.
Ma még tízezer alatt a fertőzöttek száma
13 óra 42 perc: A Stratégiai Kommunikációs Csoport április 22-ei tájékoztatása óta 468 új esetet regisztráltak Romániában, így április 22-éig összesen 9710 koronavírus-fertőzést igazoltak vissza a hatóságok az országban. Közülük 19 Hargita megyében található.
2406 személyt nyilvánítottak gyógyultnak, és 508 koronavírussal fertőzött személy haláláról számoltak be a mai napig, illetve 288 beteget ápolnak az intenzív terápiás osztályokon országszerte.
Az ország területén 12 809 személy tartózkodik még intézményes karanténban, 40 774 ember otthoni elkülönítésben van, orvosi felügyelet alatt.
A második katonai rendelet kibocsátása óta 2172 olyan személyt helyeztek intézményes karanténba, aki nem tartotta be az otthoni elkülönítés szabályait. 135 személy pedig engedély nélkül hagyta el az intézményes karantént, esetükben újabb 14 nappal hosszabbították meg az elkülönítést.
Eddig 106 357 tesztet dolgoztak fel a hatóságok.
Mi lesz a majálissal, fesztivállal, a nyárral?
12 óra 20 perc: Klaus Iohannis államelnök azzal biztatta a lakosságot kedden, hogy május 15-e után lazíthatnak a koronavírus miatt bevezetett korlátozó intézkedéseken, ám erre kizárólag akkor kerülhet sor, hogyha az új fertőzések és a halálesetek száma csökkenni kezd. Raed Arafat belügyi államtitkár szerint a kijárási korlátozások kapcsán semmiféle enyhítés nem várható a május elsejei minivakáció idejére, így idén lemondhatunk a hagyományos kirándulásról és a szabadban való sütögetésről.
Úgy véli, amennyiben a következő 2-3 hét járványügyi adatainak birtokában a szabályok lazítása mellett döntenek, ez sem jelenti azt, hogy ismét szabad lesz minden, ami a járvány előtt megengedett volt. Nem csak Romániában, más országokban is búcsút inthetünk 2020-ban a nagy tömegrendezvényeknek – csatlakozott hozzá Alexandru Rafila, az Országos Mikrobiológiai Társaság elnöke, aki a Digi24 adásában beszélt a fokozatos lazítás lehetőségeiről.
A főmikrobiológus úgy látja, az 50-100 fős rendezvények talán szóba jöhetnek, de csak akkor, ha elég hely áll a rendelkezésre a távolságtartáshoz. Nagy, szabadtéri koncertek szerinte egy országban sem lesznek idén. A szakember ugyanakkor azt vallja, hogy május 15-e után fokozatosan meg kell nyitni a fogászatok, fodrászatok és ruhásüzletek kapuit, a mall típusú bevásárlóközpontok esetében azonban merülnek fel kétségek.
A Mediafax által kérdezett Molnár Géza kolozsvári virológus szerint visszavonulóban van a járvány Romániában, ezért már május 5-10. között fel kellene oldani a kijárási korlátozásokat az országban. A szakember szerint a koronavírus a következő hetekben visszahúzódik, de nem zárja ki, hogy lesznek még új fertőzéses esetek. A vírusos megbetegedések terjedése ugyanis ciklusosan történik. „A vírus szaporodási ciklusa egy adott területen 6-8 hétig tart. A kórokozó utána eltűnik, de visszatér” – magyarázta. Amikor visszatér, terjedési üteme már kisebb lesz, a koronavírus már nem fog annyira fertőzni.
Hét kérdésre válaszol a belügyminiszter
11 óra 05 perc: Ezentúl minden szerdán válaszol hét kérdésre hivatalos Facebook-oldalán Marcel Vela belügyminiszter. Ezt maga a miniszter közölte kedd este a közösségi oldalon.
Vela azt írja, április 22-étől kezdve minden szerdán kiválaszt hét, a lakosság részéről érkező kérdést, és a nap végén egy videóüzenetben ad rájuk választ.
A belügyminiszter azt is hozzátette, csak olyan személyek kérdéseire hajlandó reagálni, akik valós Facebook-oldallal rendelkeznek, adekvát nyelvezetet használnak, és mellőzik a szitkozódást.
Még várni kell az iskolák nyitására
10 óra 35 perc: Május végén, június elején nyithatják ki ismét az iskolákat – jelentette ki kedd este Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, aki erről szerdán tárgyal a tanügyminiszterrel.
Az Antena 3 műsorában az egészségügyi miniszter azt is mondta, hogy a szállodák és vendéglők május 15-e körül nyithatnak ki ismét, de csak fokozatosan, és bizonyos óvintézkedések betartásával.
A mozik azonban egyelőre nem fognak működni, mert az emberek fizikai közelsége túlságosan kockázatos a járvány terjedése szempontjából – tette hozzá Tătaru.
Nem oldhatóak fel a korlátozások helyhatósági szinten
9 óra 28 perc: Az Országos Speciális Vészhelyzeti Bizottság által meghozott intézkedéseket csak ennek a testületnek van joga feloldani, a helyi hatóságoknak nem. Ugyanez a helyzet a katonai rendeletekkel is, amelyeket csak egy másik katonai rendelet oldhat fel – közölte Ludovic Orban miniszterelnök a román közszolgálati televízió műsorában, arra a kérdésre, hogy helyhatósági szinten feloldhatók-e bizonyos korlátozások.
Orban hozzátette: a kormány már fontolgatja, hogy lazítani fog bizonyos korlátozásokon, de ehhez előbb alapos járványtani kockázatfelmérést végeznek, és csak akkor hozzák meg a döntést, amikor minimálisra csökken a fertőzés terjedésének veszélye – írja az Agerpres.
Mi történt az elmúlt héten?
Az összes, eddig a témában megjelent cikkünket ide kattintva találja.
A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről.
Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!