Székelyudvarhelyen a ferences kolostor belső udvarán (Tamási Áron utca 2. szám) látható lesz október 5. és 15. között a Joannes Kájoni 390 vándorkiállítás, amely bemutatja a polihisztor szerzetes életének állomásait.
A szabadtéri vándorkiállítás ízelítőt nyújt Kájoni életéből és korából, azokról a helyszínekről, ahol élt és tevékenykedett: csíksomlyói kegytemplom és ferences kolostor, szárhegyi ferences kolostor (Hargita megye), Mikháza (Maros megye).
Joannes Kájoni ferences szerzetes sokoldalú személyiség volt: zeneszerző és -gyűjtő, nyomdaalapító, orgonaépítő, az ő nevéhez fűződik a Kájoni-kódex, az erdélyi zenetörténet egyik legértékesebb dokumentuma.
Az összesen 30 pannó a közönség számára eddig nem látott gyűjteményekről, nyomtatványokról és kéziratokról készült fotókon mutatja be Kájoni munkásságát: Kájoni-kódex, Organo Missale, a csíksomlyói templom régi orgonájának felirata, Sacri Concentus, Herbárium, Cantionale Catholicum, Fekete Könyv, Hymnárium. A kiállítás interaktív, QR-kódot használva okostelefon segítségével belehallgathatunk a Kájoni-kódex, a Cantionale Catholicum, az Organo-Missale dallamaiba.
A kiállítás Muckenhaupt Erzsébet muzeológus és régikönyv-szakértő szakmai irányításával valósult meg, aki a régi erdélyi nyomtatványok, elsősorban a csíksomlyói ferences nyomda és könyvtár múltjának elismert kutatója, egyik feltárója és megmentője a csíksomlyói ferences könyvtár háborús időkben elrejtett könyveinek. A fotók művészi megvalósítása és a pannók érzékeny szerkesztése Ádám Gyula fotóművész látását dicsérik.
Október 5-én 17 órától ünnepélyes megnyitóra kerül sor, ahol a Concerto Spiralis Együttes fog Kájoni gyűjteményeiből dallamokat megszólaltatni. A kiállítás a Székelyföld Napok részeként október 15-ig látogatható a templom nyitvatartási ideje alatt (hétfőtől vasárnapig 9–19 óra között).
Kiemelt kép: PÁL EDIT ÉVA