Hungarocell-fűrészelés és hegesztÅ‘ hangja szűrÅ‘dik ki a Spanyár-ház udvaráról, ahova belépve mintha teljesen megváltozna a levegÅ‘. No, nem a szélfújta akril- és olajfesték illattól, hanem sokkal inkább az itt alkotó művészekbÅ‘l áradó nyugodtságtól.Â
SzoborkészÃtés, ragasztás, hegesztés, nemezelés és közös gondolkodás – egy hete már, hogy határon innen és túlról érkezett művészek töltik meg a Spanyár-házat, akik a tizedik Pulzus művésztelepen vesznek részt.
A tábor harmadik napján, egy éppen készülÅ‘ben levÅ‘ zápor közepette látogattunk el a Spanyár-házba. Róth Iringó Xénia székelyudvarhelyi születésű képzÅ‘művész elárulja, éppen most sikerült felállÃtania a széltÅ‘l felborult olajfestményét.
Fotók: Magyari TÃmea
Két munkája készül a tábor alatt, a festményt szülÅ‘városa inspirálta, mint meséli, a szÃnház elÅ‘tti hÃdról készÃtett fényképet a KüküllÅ‘rÅ‘l, ezt bÅ‘vÃtette ki egy süllyedÅ‘ autóval, és pillanatnyi elképzelései szerint a tömbház egyik ablakában lángokat is megjelenÃt majd.
– Nekem Udvarhely a szülÅ‘városom és valami olyant szeretnék felvinni a vászonra, ami azt az üzenetet adja vissza, ironikusan, hogy én nem utálom a várost. De lehet, hogy meggondolom magam, vagy megint lefújja a szél, és akkor hagyom Ãgy az egészet – osztja meg velünk Iringó, aki a festés mellett nemezelni is fog a tábor alatt.
Mintaként Michelangelo Dávid-szobrának nemezbÅ‘l készült arcát hozta el, a tÃz nap alatt azonban a Magyar Népmesék intrójából ismert énekesmadarat szeretné elkészÃteni.
– Van egy erre használatos tű, amit ha beledöfök a gyapjúba, akkor összeborzolja azt.Â
Milliméterenként mindenhol meg kell nyomni, hogy olyan formát kapj, amilyent szeretnél – magyarázza, miközben kezembe adja a tűt, hogy kipróbáljam, és Ãgy folytatja:
– Sokan kacagták,Â
hogy olyan, mintha vudu babát készÃtenék, miközben szurkálom a gyapjút, és kérdezték, hogy mire gondolok közben. Igazából van, hogy semmire. Ahhoz az érzéshez hasonlÃtható, mint amikor a vénasszonyok kötögetnek és közben tv-t néznek. Én inkább arra gondolok közben, hogy ne szúrjam meg a kezem – meséli a Kolozsváron élÅ‘ képzÅ‘művész a nemezeléssel kapcsolatos tapasztalatait.
Az Iringó festményének közelében alkotó, nagyváradi Adriana Mihaela Pop grafikus munkafolyamatát nem zavarja a közelben zajló fűrészelés és hegesztés hangja, éppen egy litográfián dolgozik, melyet alumÃniumra nyomtat rá, és nagyon kÃváncsi a végeredményre.
Kolozsvárról érkezett a Pulzusra, nagyon jól érzi magát, és ahogy fogalmaz, egyelÅ‘re unalmasan néz ki a munkája, amin dolgozik, de a végeredmény ennél izgalmasabb lesz.Â
Kaotikus hangulat jellemzi a tábort
a szó lehetÅ‘ legjobb értelmében véve – fogalmaz Veress Gábor Hunor, MarosvásárhelyrÅ‘l érkezett fiatal szobrász, aki egy 70×50-es méretre felnagyÃtott üllÅ‘t fog készÃteni hungarocellbÅ‘l, melyre a Kengyelfutó gyalogkakukk cÃmű animáció is inspirálta.
– A táborban folyamatosan beszélgetünk más művészekkel, a festőkollegák például az akrilfestéket ajánlották, hiszen az nem rágja ki a hungarocellt, ami egy érzékeny anyag, meséli Gábor, milyen tapasztalatra tett szert már a tábor első napjain.
Fotódokumentációs munkátÂ
tervezett a városról Kovács Gyula szegedi születésű, jelenleg Csongrádon élÅ‘ médiaművész, aki párja nagypapájának házában talált rá a Polaroid fényképezÅ‘gépre, mellyel a táborba érkezett. Amivel készül, az számára is teljesen új kÃsérlet: lyukkamerával fog fényképezni, egy fényérzékeny anyagot hozva létre, ami egy lassabb folyamat eredménye, mintha a megszokott módon fotózna, ám annál egyedibb.
– Sokat olvasgattam SzékelyudvarhelyrÅ‘l, olyan épÃtészeti történetet vagy legendát szeretnék keresni, amivel szÃvesen foglalkoznék. A város kiemelkedÅ‘ morzsáit szeretném felfedezni a kamerával – osztja meg velünk terveit.
Tágul a szempontrendszer
egy ilyen tábor alatt, mint a Pulzus, ahol kulturális hasonlóságok és különbségek egyaránt terÃtékre kerülnek – véli Szabó Nóra budapesti képzÅ‘művész, akit közel hat éve foglalkoztatnak a testlenyomatok.
A tábor alatt egy kiterÃtett emberi arc lenyomatán dolgozik, melyet gipszbÅ‘l fog megönteni, negatÃv formákat készÃtve, akár egy korábbi, műgyantából készÃtett műtárgya esetében. A budapesti képzÅ‘művész titkos vágya, hogy eljusson a környékünkön egy régészeti ásatására, hiszen mint mondja, ötleteket merÃt belÅ‘lük és különösen foglalkoztatja az, hogyan lehet megÅ‘rizni az emberi test emlékezetét a tárgyakon keresztül.
– Nagyon klassz régészeti projektek vannak itt Székelyudvarhelyen, Ãgy például a várnál. Egyik álmom, hogy elviszem oda a műalkotásaimat, és befotózom Å‘ket abban a környezetben, mivel úgy gondolom, nagyon emelné a munkáim szÃnvonalát.
Ready-made tárgyakbólÂ
készül Szécsi János magyarországi születésű, Lövétén élő művész szobra, aki fontosnak tartja, hogy több környékbeli művésszel is megismerkedjen, és közösen gondolkodhassanak.
A készülő szobrához szükséges elemeket több helyről gyűjtötte össze.
– Ezt a fadarabot a vasgyűjtőben találtam, az ekét Lövétéről hoztam el és ezt a kettőt fogom összeilleszteni úgy, hogy mozogni tudjanak – mutatja Szécsi János, aki festőművészként mutatkozik be, hozzátéve, számára nincs nagy különbség a festészet és szobrászat között, és a táborban egy festménnyel is készül.
TetÅ‘tÅ‘l talpig védÅ‘felszerelésben találjuk Bogdan Nueleanu, temesvári szobrászművészt, aki egy inox szobrot készÃt, bronz kombinációjával, hegesztÅ‘vel összeillesztve Å‘ket. ElsÅ‘ látásra veszélyesnek látom a folyamatot, Å‘ rábólint, valóban az, de az eredményért megéri.
TÃz évvel ezelÅ‘ttÂ
a Művésztelep indÃtásának elsÅ‘dleges szempontja az volt, hogy szakmai fórumot hozzanak létre, és hogy kiszakÃtsák az alkotókat a műterem magányából, fogalmaz Berze Imre szobrászművész, a tábor életre hÃvója és szakmai kurátora.
– A tÃz nap alatt készült műalkotások rendhagyóbb nyelvezetet képviselnek. A mai kortárs vizuális nyelvezet arról szól, hogy mindent szabad, mindent lehet – fogalmaz a szobrászművész. – Egy ilyen helyen nem feltétlenül tud létrejönni a világ legnagyobb remekműve, hiszen nem a megszokott környezetében van a művész: küzdünk az idÅ‘járással, Gizi néni hatalmas fÅ‘ztjeivel, vannak művészek, akik kész tervvel érkeznek, mások itt találják ki a koncepciót, a lényeg, hogy kibontakozhasson a szabad művészi gondolkodás – összegez.
Az idei táborra – melynek intézményi hátterét a Haáz RezsÅ‘ Múzeum biztosÃtja – a járványügyi helyzet kedvezÅ‘ alakulásával határon túlról is érkeztek alkotók, Ãgy Kovács A. Gyula médiaművész Csongrádról, Szepessy Béla grafikusművész NyÃregyházáról, Szabó Nóra képzÅ‘művész BudapestrÅ‘l, mÃg belföldrÅ‘l Bogdan Nueleanu szobrászművész Temesvárról, Adriana Mihaela Pop grafikus Kolozsvárról, Veress Gábor Hunor szobrászművész MarosvásárhelyrÅ‘l, Szabó Csongor képzÅ‘művész és Fábián EmÅ‘ke festÅ‘művész Nagyváradról, Szécsi János magyarországi származású festÅ‘művész LövétérÅ‘l, Róth Iringó Xénia székelyudvarhelyi születésű képzÅ‘művész Kolozsvárról érkezett a július 19 és 29-e között zajló Pulzusra, amelynek tÃz kiadása alatt közel száz alkotás született.
A művészek munkáit
a korábbi évektÅ‘l eltérÅ‘en idén a Haberstumpf-villában állÃtják ki, július 29-én, csütörtökön délután 18 órától. A kiállÃtás házigazdája Miklós Zoltán múzeumigazgató, az eseményt Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész nyitja meg, melyet Boldizsár Szabolcs fuvolaművész elÅ‘adása követ.