Kisérettségi: Udvarhely jobban teljesít

Az idei képességvizsgán a nyolcadikosok 77,6 százaléka kapott átmenő jegyet románból és 68,7 százaléka matematikából – jelentette be szerdai, július 3-ai sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter. Elmondta, hogy az átmenő jegyek aránya mindkét tantárgy esetében nagyobb, mint a próbafelmérésen sikeresen vizsgázók aránya.

Mint Deca tájékoztatásából kiderül, a képességvizsgán románból 407, matematikából 1.060 nyolcadikos kapott 10-es osztályzatot. Országosan 65 diák mindkét tantárgyból 10-esre vizsgázott. A minisztérium adatai szerint idén közel 153 ezer nyolcadikos vizsgázott románból és matematikából, és több mint 8.300 diák az anyanyelvéből.

A miniszter emlékeztett arra, hogy idén először teljes egészében digitálisan történt a dolgozatok javítása. 

A tanfelügyelőség közlése szerint a Hargita megyében 2.646 diák iratkozott be az idei kisérettségire, közülük 66-an nem jelentek meg. A vizsgákról senkit nem zártak ki, 700 diák nem érte el az ötös átlagot, 1.880 igen, így az átmenési arányuk 72.87 százalékos. Az arányon a román ront nagyot, hiszen a 2.588 diáknak csupán valamivel több mint fele, 1.338 vette sikerrel, érte el az 5-ös átlagot az említett vizsgán.

Mi a helyzet Udvarhelyen?

A székelyudvarhelyi általános iskolák nyolcadikosai jól szerepeltek a kisérettségin. A legjobb osztályzat 9,75 lett, ezt ketten is elérték, egy diák a Tamási Áron Gimnáziumból, egy pedig az Orbán Balázs Általános Iskola nyolcadikosai közül, ezzel az átlaggal megyei szinten a harmadik legjobb kisérettségit írták.

A kilenc iskolában összesen 373-an iratkoztak be, akik három diák kivételével meg is jelentek, 2 pallós és egy mórás diák nem ült be a képességfelmérő vizsgára. A fellebbezések előtt 316-an szereztek ötösnél magasabb átlagot, így 84,7 százalékos a városban az ötös átlagot elérők aránya.

Az 5-ös feletti jegyet szerzők aránya akárcsak a tavaly és azelőtt, idén is a Tamási Áron Gimnáziumban a legmagasabb, hisz az iskola összes diákja elérte az 5-öst. A következő a Benedek Elek Pedagógiai Líceum, ahol a diákok 96,43 százaléka írta meg az 5-öst. A Baczkamadarasi Kis Gergely Kollégiumban 94,55, az Orbán Balázs Általános Iskolában 94,34, a Palló Imre Művészeti Líceumban 90,70, a Móra Ferenc Általános Iskolában 79,45, a Bethlen Gábor Általános Iskolában 78,72, a Marin Predában 60,87, a Tompa Lászlóban 57,14 százalékos ez az arány.

Ami a tantárgyakat illeti, idén is a román bizonyult a legnehezebbnek, legalább is a román teszt rontotta le a legtöbb székelyudvarhelyi vizsgázó átlagát. Míg magyarból csupán 6-on nem írták meg az ötöst, matekből 78-an, románból 133-an maradtak az említett jegy alatt. A Mórában egy híján a tanulók fele írt 5-ös alatti jegyet románból, és a Tompában többen voltak ők, mint azok, akik elérték az ötöst. 

Az udvarhelyi kisérettségizők 63,5 százaléka ért el ötöst vagy annál nagyobb jegyet románból.

A tízesek sem röpködtek idén, románból senkinek sem sikerült elérni tökéletes osztályzatot városunk nyolcadikosai közül, míg matematikából mindössze egy valaki vizsgázott tízesre, ő a Tamásiban – megyei szinten is ez az egyetlen 10-es matekból. Ami a magyar írásbelit illeti, heten is elérték a tízes osztályzatot. 

S ez végleges?

Nem. Az óvásokat személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani július 3-án 16 és 19 óra között, illetve július 4-én 8 és 12 óra között. A végleges eredményeket július 9-én függesztik ki. Az evaluare.edu.ro honlapon is közzétett listán a diák neve helyett az első vizsgán kiosztott egyéni kód jelenik meg.