Tiltakozók egy csoportja fogadta szerda, április 12-e délután Nagykárolyban a Kölcsey Ferenc szobrának avatóünnepségére érkező Novák Katalin magyar köztársasági elnököt. A Calea Neamului (Nemzet Útja) és vezetője, Mihai Tîrnoveanu – akik tavaly Székelyudvarhelyen is felvonultak a román himnusz napján – tiltakozást szervezett a helyszínre, az ország különböző vidékeiről hoztak tüntetőket.
A rendezvény biztosítására nagy erőket mozgattak meg, rengeteg rendőr, csendőr biztosította az esemény helyszínét. A szobor környékét három órával a rendezvény előtt lezárták, csakis alapos ellenőrzés után engedtek be résztvevőket.
A program szerint szerdán 17 órától kezdődött volna Kölcsey Ferenc szobrának avatása, de 25 perccel később sem kezdődött meg a leleplezési ünnepség. Amikor a magyar köztársasági elnök a nagykárolyi polgármesteri hivatalhoz érkezett, a tüntetők csoportja azt skandálta, hogy „Románia!, Éljen és virágozzon Moldva, Erdély és Havasalföld“. Plakátokat tartottak a magasba „Ez itt Románia, ez a mi országunk”, „Egyvalami örök: Erdély román föld!” feliratokkal. Kiabáltak, kolompoltak, a szervezők pedig, hogy elnyomják a zajt, a Tavaszi szél vizet áraszt című dalt játszatták a hangszórókból. A szoboravatásról teljes felvételt is készített a szatmárnémeti újság, ezt ide kattintva lehet megtekinteni.
Fotó: Presa Satu Mare
Az eseményen beszédet mondott Novák Katalin, Kovács Jenő polgármester, Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke, jelen volt Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete, egyházi méltóságok és Szatmár megye RMDSZ-es tanácselnöke, Pataki Csaba.
Kovács Jenő polgármester szólalt fel elsőként, aki arról beszélt, hogy Kölcsey szobrának igenis helye van a városban, mert ezer szállal kötődik a környékhez. Kölcsey a térség (az egykori Szatmár vármegye) országgyűlési képviselője volt, valamint megyei főjegyzőként is tevékenykedett Nagykárolyban. Kölcsey visszatért, emelte ki a polgármester, és üdvözölte, hogy Novák Katalin elvállalta a fővédnökséget. Azonban beszédét alig lehetett hallani a skandálástól.
Az RMDSZ elnöke a polgármester után lépett a mikrofonhoz, ekkor még inkább felerősödött a nacionalista skandálás. Válaszul az avatóra összegyűlt hivatalosságok ütemes tapsba kezdtek. Magyar nyelvű beszédét végig hurrogás kísérte, a román nyelvű beszéd alatt elcsendesedett valamelyest a zajongás.
Majd Novák Katalin következett, aki beszédében úgy fogalmazott, „az úristen a világ huzatos részét bízta ránk, magyarokra”, majd keleti, illetve nyugatról leskelődő, „liberálisnak mondott” veszélyekről beszélt: „farkasok közt” él a magyarság a határain belül, de nem enged a veszélyes ideológiáknak, fejtegette.
Fotó: Transtelex
„Ki kell állnunk a közös múltunkért és a közös jövőnkért, mert nemcsak a közös jövőnk, de a közös múltunk is a tét” (…) „Ma is vannak olyanok, akik elvitatják a magyarok magyarságát, az anyanyelv pótolhatatlanságát, a nyilvánvaló történelmi tényeket: nem hagyjuk, ne hagyjuk, a közös jövőnkért és a közös múltunkért is ki kell állnunk” – mondta. „Éljünk bárhol is, mi magyarok egymásra mindig számíthatunk” – zárta szónoklatát. A köztársasági elnök beszéde alatt is folytatódott a nacionalista skandálás és a kolompolás. Majd elszavalták a himnuszt, és Novák Katalin leleplezte a szobrot. Utána ahhoz a kordonrészhez vonult, amely mögött a magyar résztvevők álltak és kezet fogott velük, majd szelfit is készített.
Az ország különböző vidékeiről érkezett tiltakozók a sajtónak elmondták: az zavarja őket, hogy a magyar köztársasági elnök nem hivatalos látogatáson tartózkodik Romániában. Azt is kifogásolják, hogy túl sok magyar személyiségnek emeltek szobrot Nagykárolyban.
Novák Katalin magyar köztársasági elnök magánlátogatáson volt jelen Nagykárolyban – hangsúlyozta a polgármesteri hivatal –, ennek ellenére a tiltakozó románok „a román állam semmibe vételeként” értékelték a jelenlétét.
A Kölcsey Ferenc-szobor Győrfi Lajos képzőművész munkája. Az alkotás a helyi önkormányzat kezdeményezésére készült a magyar kormány támogatásával, a szobrot Schönberger Jenő szatmári római katolikus megyés püspök áldotta meg.