Már két hete is ott volt a kis tábla, de elsuhantunk mellette, és visszafele a sötétben nem találtuk meg: kézzel Ãrt ukrán szöveg és egy telefonszám van rajta.
Úgy látszik, ez a Balavásár és Szováta közti útvonal, amely összeköti a Székelyföldet a világgal, és amelyen a hÃrekben és a képernyÅ‘n történtek a valóságban is bekopognak az életembe. Két éve március 14-én is a Balavásár és Szováta közti útvonalon vágott gyomorszájon, amikor az elsÅ‘ csendÅ‘rautót megláttuk az elsÅ‘ udvarhelyi karanténba helyezettekkel. Nem volt vidám látvány az űrhajósnak öltözött sofÅ‘rökkel szirénázó autó, s most a cirill betűk is arra emlékeztettek, hogy aznap valami végképp megváltozott, már nem csak a képernyÅ‘n, hanem az életünkben is.
Ki tette oda a táblát és miért?
Sipos-Vizaknai Balázs válaszol, ha a telefonszámot hÃvjuk, Å‘ a kibédi református lelkész. Ukrajnából vagy? SegÃtségre van szükséged? – Ãrja cirill betűkkel a táblán, a telefonszám pedig az Å‘ száma, feleli nevetve, amikor elmondom, miért telefonálok. A háború kitörése után egyre-másra jöttek a hÃrek az érkezÅ‘ menekültekrÅ‘l, akiknek nincs, ahol megszállniuk, a gyerekekkel az út szélén egy-egy lerobbant kocsiban várakozó nÅ‘krÅ‘l, indokolja a lelkész, hogy miért helyezték ki a falu bejáratához a táblát. Akinek segÃtség kell, itt kaphat.
Nem hÃvta még Å‘ket senki telefonon, de más módon már sikerült segÃteniük, számol be Sipos-Vizaknai Balázs. A háború kezdetén négy nap alatt két autónyi adományt gyűjtöttek, amit a lelkész szülÅ‘falujába, a halmi román-ukrán határátkelÅ‘höz vittek. A helyi Dósa vágóhÃd egy mikrobusznyi hústerméket és a falubeliek egy mikrobusznyi ruhaneműt, piperecikket, tartós élelmiszert adományoztak.