Kezdődjék hát a játék!

Folytatódnak a rangsorolások, püfög a kampány, egyre nagyobbak a belső feszültségek és indulnak a csúnya lejárató kampányok is. Jelölt jelöltnek esik, és az idén végre lesz hivatalos államelnök-jelölti vita is. Úgy tűnik, kitolt az oktatási minisztérium a kolozsvári egyetemi hallgatókkal, és irodalomtámogatási programba ömleszt forint milliókat az RMDSZ. 

Ez itt a Tilos a Bé, az uh.ro zajcsökkentő műsora, én Kiss Anna vagyok, nézzük a hét történéseit. 

A héten Maros megye és Háromszék is rangsorolt a képviselői és szenátori helyek tekintetében, lássuk, hogyan alakultak a dolgok. Előre szólok, hogy meg fogunk lepődni. 

Merthogy megérkezett az első nő a listákra, 

biztos befutó hellyel. A név ismerős lehet, Csép Andrea Évának szavazta meg a helyi RMDSZ ekkora bizalommal a pozíciót, de azt sem olyan könnyen. A Székelyhon úgy tudja, zárt ajtók mögött döntöttek. Szenátori helyért a már eddig is szenátorként tevékenykedő Császár Károly és Novák Levente jelentkezett, utóbbi került első helyre. A hét képviselőjelölt közül a végső sorrend úgy alakult, hogy az első két helyre egyenlő számú szavazat érkezett, így Csép Andreát és Vass Leventét újra versenyeztették. A végső sorrend így Csép, Vass, majd őket követik Kolcsár Anquetil Károly, Barabási Antal Szabolcs, Fodor Sándor József, Birtalan István és Labancz Dávid

Négy évvel ezelőtt Maros megyéből két szenátor és három képviselőjelölt jutott be a parlamentben, Csép Andrea és Kolcsár Károly után Kulcsár Terza Józsefnek adták át a mandátumot. Az idei megegyezés szerint elméletileg Hargita és Kovászna megyéknek kell átvennie ezt a terhet, erről a Szövetségi Állandó Tanács napokon belül dönt. 

Kelemen csináljon rendet!

Épp ez veri most ki a biztosítékot Háromszéken, ahol szintén a héten rangsorolták a munkára kész államférfiakat, mert itt sincs nő. Minek azt? 

Az eredmények szerint első számú szenátorként László Ödön kerül fel a listákra, illetve első képviselőjelöltként Miklós Zoltán, őt követik Gál Károly és Könczei Csaba. Csakhogy idén Kulcsár Terza Józsefnek a Kovászna megyei listára kéne felkerülnie a megegyezés szerint, ami elég heves vitákat váltott ki a területi szervezetek vezetői között. 

A felszólalók nehezményezték, hogy az Erdélyi Magyar Szövetség és a Magyar Polgári Erő is megszegték az év eleji megegyezéseket, az EMSZ román jelöltet támogatott a helyhatósági választáson Kézdivásárhelyen és mocskos kampányt folytattak. Nem született meg az az együttműködés a szervezetek között, amiről megegyeztek, és ennek eredményei is vannak: Bölönben elvesztette az RMDSZ a polgármesteri széket, Bardóczon pedig bejutott egy AUR-os a helyi tanácsba. 

Kakukktojásnak nevezték Kulcsár Terza Józsefet, aki mindössze alanyi jogon akar befutó helyet szerezni, de a befektetett munka hiányzik részéről. A háromszéki RMDSZ tagjai arra kérték Kelemen Hunor szövetségi elnököt, hogy vizsgálja felül a helyzetet, és mérlegelje újra, megéri-e átadni a munkás-dolgos képviselők helyét olyanoknak, akik nem dolgoztak meg azért. Végül Horváth Anna a szövetség önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke próbálta csitítani a helyzetet azzal, hogy továbbítja Kelemen Hunornak a résztvevők észrevételeit. 

Nem mondom, jogos a felvetése a szegény háromszéki RMDSZ-es képviselőknek, mert noha Kulcsár Terza József az elmúlt négy évben is ott volt a parlamentben, fogalmam sincs, hogy mit csinált, hogy egyáltalán csinált-e bármit is. Vagy csak gombokat nyomogatott, amikor kellett neki. Mondjuk, ezt el tudnám mondani még pár képviselőről, akik most mennének vissza ikszedszerre, de még sosem hallottam róluk. Jó munkahely ez a képviselőség, gondolom. Mindamellett, hogy jól fizet, járnak hozzá juttatások, jó lesz majd a nyugdíj, még nem is kell megerőszakolni magad a munkával. Mikor mondják, hogy szavazni kell, szavazol arra, akire mondják és kész. Tisztán egyszerű és kész.

Mindeközben a héten a választások rendjének egyéb etapjai is zajlottak, hiszen sokan most vitték leadni a Központi Választási Irodába az összegyűjtött szavazataikat és a jelölési iratcsomóikat, amelyek az induláshoz szükségesek.

Kezdődjék hát a játék! 

Nicolae Ciucă, a PNL jelöltje szerdán vitte az állítólag több, mint másfél millió szavazatot, majd elmondta, hogy felelős elnök lesz, elkötelezett és kiegyensúlyozott, aki majd együtt dolgozik Románia polgáraival és intézményeivel, hogy együtt nézzenek szembe a kihívásokkal. So deep. 

Kelemen Hunor a 270 ezer szavazatát és a jelölési dossziéját motoron vitte, mint ahogyan motorral megy az utóbbi időben mindenhova is, a kameraállvánnyal szorosan a hátában. Kelemen pont arról beszélt a performanszt követően, hogy negyedik alkalommal nyújtja be a jelölését, de nem azért mert lottózik, hogy majd most hátha összejön. Hanem mert meg akarja mutatni, hogy miért dühösek az emberek, hogy miért egy bukott állam Románia, ahogyan Klaus Iohannis jelenlegi államfő is megmondta. Közben pedig belengette, hogy teljesen elveti a progresszív adózási formát, az átalányadót támogatja, minden egyéb katasztrófát jelentene Romániának. 

Elena Lasconi és Mircea Geoană is leadták a jelentkezésükhöz szükséges dokumentációt. Lasconi úgy vetette a kereszteket a folyamat közben, mintha minden keresztért plusz száz szavazat jönne, majd a sajtótájékoztatón elmondta, hogy köszöni a sok női kollégájának a befektetett munkát. Egyébként valóban furcsa és egyben felemelő látvány, amikor egy női jelölt mögött csupán nők állnak. Hogy mire megy vele, később kiderül. 

Mircea Geoană főként az épp felröppent orosz kém-vádakra próbált reagálni, mivel a napokban látott napvilágot az a feltételezés, miszerint Geoană kampánycsapatában lett volna egy olyan személy, aki nemrég közös bizniszt indított egy orosz üzletemberrel, aki Putyinhoz és a Kremlhez is közel áll. Geoană azzal igyekezett leverni a vádakat, hogy ez az illető már nincs a kampánycsapatában. Így próbálják meg elhitelteleníteni őt, akinek a legnagyobb esélye van arra, hogy megnyerje ezt a választást úgy, hogy komoly szakmai és politikai tapasztalata van, a NATO felső vezetésében volt négy évig és ez nem tetszik Putyinnak. 

Szépen kezdenek körvonalazódni, hogy ebben a kampányban milyen taktikák mentén támadják egymást a jelöltek mögött lévő apparátusok. De november végéig még van néhány hét, kíváncsian várom, hogy addig hova eszkalálódnak a dolgok. Annó Iohannis-ról gyermekkereskedelemmel kapcsolatos, hajmeresztő vádak, hírek érkeztek, amelyeket soha nem vizsgáltak ki. Hogy csak kampányhúzás volt, vagy van neki valóságalapja, azt nem tudni. 

Mindezek ellenére tíz éve nem látott dologra kerül majd sor ebben a kampányban. Október 18-án a elnökjelölti vitára kerül majd sor a Digi24-en, ahová meghívták az összes értelmezhető jelöltet: Ciucă, Ciolacu, Geoană, Lasconi, Simion, Kelemen Hunor és Ludovic Orban is beszáll majd a ringbe. Az összecsapást a csatorna és a BBTE újságírás szakja közösen rendezik, a moderálásban fognak majd besegíteni oktatók és hallgatók egyaránt. 

Átfogó irodalomtámogatási projektet indított az RMDSZ magyar állami pénzből, de nem nagyon akar beszámolni róla részletesen. Az Erdélyben élő írókat akarják népszerűsíteni a szórványban, a médiában és támogatnák erdélyi szerzők idegen nyelven történő megjelenését is. 

Sok-sok pénz sorsáról dönt az RMDSZ

Csakhogy sem Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke, sem Nagy Zoltán Levente, a programot lebonyolító Iskola Alapítvány kuratóriumának elnöke nem akart nagyon szóba állni az ügyben érdeklődő Transtelexel. De a szerkesztőség kiderítette, hogy a program támogatója a magyar kormány a Nemzetpolitikai Államtitkárságon keresztül, a pénz pedig a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül érkezik. 

Hogy mennyi? Hát, nem kevés. Az idei évben az Iskola Alapítványnak 5,034 milliárd forint, nagyjából 12,6 millió euró, tehát 63 millió lej fog érkezni. Ebből 3,666 milliárd kolozsvári fejlesztésekre megy, egy tusnádfürdői ingatlanberuházásra 921 millió forint, és egy másik, meg nem nevezett beruházásra még 113 milliót költenek. Az Iskola Alapítvány működésére és programjaira további 150 millió jut, és itt jön az irodalmi program támogatási összege, ami 184 millió forint, tehát 2,3 millió lej vagy 462 ezer euró, ha úgy tetszik. 

Karácsonyi Erdélyi Figyelőnek adott interjújából kiderül, hogy ebből a pénzből a már említett programokon kívül irodalmi lapoknak is juttatnak majd, csak épp a feltételek nem ismertek. Vida Gábor, a Látó főszerkesztője a Transtelexnek adott interjújában azt nehezményezte, hogy nem volt konzultáció a program kapcsán az erdélyi lapokkal, így ez a program sem arra összpontosít, ami a legnagyobb problémát jelenti ma egy szerkesztőségnek. Vida szerint a folyamatosan fennálló alapfinanszírozási problémákat kéne megoldani, tehát azt, hogy egy szerkesztőségnek ne kelljen azzal küzdenie, hogy lesz-e elég pénze arra, hogy kihúzza az év végéig. „Nincs annyi pénz, aminek ne lehetne a dupláját is úgy elkölteni, hogy semmi látszata ne legyen” – jegyezte meg Vida, arra reflektálva, hogy nem a legrosszabb ötlet elvinni az irodalmat a szórványba, és utazásokra sok pénzt elkölteni, de ennél sokkal fontosabb lenne a stabilitás. 

Egyelőre tehát az kerekedik ki ebből a programból, hogy nagy, látványos, szép videók és képek készülhetnek róla, tehát jó kampányanyag, de nem oldották meg az erdélyi magyar irodalmi lapok legégetőbb problémáját: a stabilitását. Nem is csoda. Ha biztosítva lenne ezeknek a szerkesztőségeknek a működése, még a végén hangosabban fogalmaznának meg rendszerkritikát. És az kinek jó ugyebár?

Ismét rossz hírek érkeznek Verespatakról. 

Miután az Altalajkincsek Országos Ügynöksége bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg a Roșia Montană Gold Corporation bányászati engedélyét, a cég úgy döntött, nem folytatja tovább a karbantartási munkálatokat. Ezzel pedig a bányarendszer egyik legértékesebb részét fenyegeti a pusztulás, s ezzel együtt környezeti katasztrófa is bekövetkezhet. A karbantartás leállítása a bányavíz felhalmozásához vezethet, ami aztán eláraszthatja és be is omlaszthatja a bányajáratokat. A leállás főként a Cătălina-Monulești bányajáratot fenyegeti, amely a római kori bánya része és több kilométeren keresztül húzódik. A kormány október 3-án tartott találkozót, hogy megoldásokat találjanak a felmerülő problémára és elkerüljék a katasztrófát. Lássuk, hogy ezúttal sikerül-e idejében lépni.

Abban a jó, román bürokrata stílusban! 

Nem volt ennyire körültekintő viszont a Oktatási Minisztérium, amely hirtelen egyik napról a másikra számos egyetemista ingyenes tömegközlekedési lehetőségét komplikálta agyon, olyan román bürokrata stílusban. 

Mostanáig a kolozsvári egyetemista diákok 90 százalékos kedvezményben részesültek, amelyet a minisztérium finanszírozott, és amelyet a városvezetés toldott ki a fennálló 10 százalékkal, így a diákok ingyenesen használhatták a tömegközlekedési hálózatot. 

A napokban érkezett egy átirat, amelyen a minisztérium közölte, hogy ezentúl utófinanszírozásos rendszer lesz, tehát a diákoknak saját pénzen kell kiváltani a havi bérleteket, amelyeknek az árát majd valamikor visszatérítik nekik. A Kolozsvári Magyar Diákszövetségnek szerencsére volt ideje két buli hirdetés közbe beszorítani a nyilatkozatát is a Facebookon, amiben elutasítja a „decont” rendszert, és arra kéri a Kolozsváron tanuló magyar diákokat, hogy ameddig nem tisztázódik a visszatérítések pontos menetrendje, addig ne váltsák ki a bérleteket azok a diákok, akik egyébként már a városban tartózkodnak és el kell jutniuk az órákra. 

Csúcsszuper megoldás, csak nem tudom eldönteni, hogy akkor gyalog kéne járjanak a diákok, vagy minden utazás alkalmával vegyenek 3 lejes menetjegyet, amit aztán biztosan senki sem decontál nekik? De maradok a kérdéseimmel. És a hiányérzetemmel, amelyet a Kolozsvári Magyar Diákszövetség és az úgynevezett érdekképviselete kivált belőlem. 

Ez volt a Tilos a Bé mára, én Kiss Anna voltam, legyen egy jó hétvégétek. Sziasztok.