Kevesebbért ettünk a tavaly

Már megszoktuk, hogy az év eleji élelmiszerárakat vizsgáló cikkeink arról szólnak, hogy a drágulások éve volt, hogy ez is, az is drágább lett, hogy überelte, hogy lekerülte. A 2023 szakított a hagyománnyal, és végre azzal gyűlt meg a bajunk, hogy az olcsóbb lett-re keressünk szinonimákat a drágult helyett.   

Idén is összeállítottuk a képzeletbeli bevásárlókosarunkat 11 termékkel. Ezúttal is a Kauflandban „vásároltunk”, és az egyszerűség kedvéért, ahol csak lehetett, az üzletlánc saját márkájának árait néztük meg.

A kosárba a következő termékek kerültek:

Nem nehéz kitalálni, hogy a 2024-es kosarunk kevesebbe fog kerülni, mint a 2023-as: szinte minden kevesebbe vagy ugyanannyiba kerül most, mint egy éve, mindössze három terméknél – a lilahagymánál, a rizsnél és a krumplinál van minimális drágulás. Tavaly, ha csak egy százast vittünk volna magunkkal, egy-két terméket ott kellett volna hagynunk az üzletben, mert 7,88 lejjel felsültünk volna. Ehhez képest az idén még arra is lenne pénzünk, hogy egy kétlejes müzliszeletet behajítsunk a kosarunkba az utolsó pillanatban, mert 97,95 lejből kijönne a 11 termék. 

Rég volt ilyen, 

de végre visszaestek az élelmiszerárak. 2022-ben olyan hónap is volt, amikor a vaj 40, az olaj 52, a cukor 63 százalékot drágult 2021 azonos hónapjához képest. Ezzel szemben a 2023-as adatok szép lefelé görbülő íveket mutatnak, azaz szinte minden termék esetében visszaestek az árak, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) 2023-as, élelmiszerek árait vizsgáló adataiból (a decemberi statisztikákat nem tették még közzé, ezért a január és november közötti időszakot vizsgáltuk).

A cukor, ami esetében az év elején még mindig jelentős drágulásokat regisztráltak – 50-60 százalék az előző év azonos hónapjához képest –, novemberben már 4,4 százalékkal került kevesebbe, mint egy évvel korábban. A vaj esete is hasonló: 2023 első hónapjában még 50 százalékos volt a növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ez novemberre már 2,49-re esett vissza. 

A legjelentősebb árcsökkenés az olajnál, a lisztnél és a puliszkalisztnél volt: az olaj novemberben 27,51 százalékkal került kevesebbe, a liszt 24,73-mal, a kukoricaliszt 18,16-tal. De már augusztusban jelentősen visszaesett az áruk. 

Ekkor nem csak ennél a három terméknél, hanem a legtöbb alapélelmiszer esetében regisztráltak csökkenést. Ezt az árrés ideiglenes korlátozásának köszönhetjük, hogy ez mit jelent, és ekkor mennyit csökkent az érintett 14 alapélelmiszer ára, arról itt írtunk még augusztusban. A korlátozást egyébként október közepén három hónappal hosszabbították és a listát bővítették, erről itt írtunk bővebben. 

Ez az előző hónaphoz hasonlított statisztikákban is meglátszik, 

júliusról augusztusra szinte minden termék ára visszaesett: a liszt ára 16,97, a krumpli 13,26, a kukoricaliszt 13,16, a zöldségek és zöldségkonzervek 10,83, az olaj 7,72, a cukor 5,78 százalékkal lettek olcsóbbak. 

Egyik hónapról a másikra alig voltak drágulások, inkább a mínuszok vagy a nullához közelítő értékek voltak a jellemzőek. A legmagasabb áremelkedés áprilisról májusra volt, ekkor 11,28 százalékkal nőtt a krumpli ára, a többi jelentős áremelkedés is vagy zöldséghez, vagy gyümölcshöz volt köthető.