Szétosztotta a megyék között a kormány az iskolások és óvodások élelmiszer-ellátására elkülönített mintegy 147 millió lejes összeget – olvasható az Agerpresen. Az összegből 450 oktatási intézmény tanulóinak és óvodásainak élelmezését támogatják a 2022–2023-as tanévben a Meleg ebéd projekten belül. Ott, ahol meleg étel biztosítására nincs lehetőség, élelmiszercsomagot kapnak, legtöbb 15 lej értékben fejenként – mondta el korábban Ligia Deca oktatási miniszter.
A hideg ételcsomag a következő összetevőkből állhat: 80 gramm teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru – szeletelt kenyér vagy bagett/zsemle, amely a csomag teljes tömegének maximum 50%-át teheti ki; 40 gramm hús és/vagy sajt/tejtermékek, amely a csomag teljes tömegének minimum 25%-a lehet; 40 gramm zöldség – paradicsom, uborka, saláta vagy más hasonló termékek, amely a csomag teljes tömegének maximum 25%-a lehet , valamint egy gyümölcs, olvasható az edupedu.ro portálon.
A Meleg ebéd projekt célja a földrajzilag, gazdaságilag vagy társadalmilag hátrányos helyzetű régiókra jellemző korai iskolaelhagyás és kirekesztés megakadályozása, hogy minden romániai gyerek és fiatal egyenlő esélyekkel, megkülönböztetés nélkül részesülhessen megfelelő oktatásban – olvasható a kormány közleményében.
Hargita megyének is jut
Azzal kapcsolatban, hogy a Hargita megyei tanintézményekbe érkezett-e pénzösszeg a tanulók élelmezésére Demeter Levente, Hargita megye tanfelügyelője elmondta, a pénzösszegek az önkormányzatokhoz fognak érkezni, de hogy már megérkeztek-e, arról nincs tudomásuk.
Székelyudvarhelyen a Marin Preda Líceum, valamint idéntől a Tompa László Általános Iskola is bekapcsolódik a Meleg ebéd programba. Kérdésünkre Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, a csütörtöki hivatalos közlönyben megjelentek szerint a Marin Preda Líceumba járó 375 gyerek 389 ezer lejt, a Tompa László Általános Iskolába járó 402 gyerek 431 ezer lejt, a két iskola együtt tehát 820 ezer lejt kap a Meleg ebéd program keretében. Költségvetés-módosítás esedékes, várhatóan a novemberi tanácsülésen döntenek erről.
A két iskola egyébként szendvicset igényelt, a közbeszerzést az önkormányzat bonyolítja le – tudtuk meg a városháza sajtószóvivőjétől.
Hargita megyében a két udvarhelyi iskola mellett még 6 tanintézményben működhet Meleg ebéd program, így a gyergyószentmiklósi Kós Károly Általános Iskolában, a nagygalambfalvi Kányádi Sándor Általános Iskolában, a maroshévízi Miron Cristea Általános Iskolában, a csíkszeredai Xántusz János Általános Iskolában, a Tölgyesi Általános Iskolában, a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskolában.
A iskolai étkeztetésre vonatkozó kísérleti programot az elmúlt hét évben egyetlen alkalommal sem sikerült a tanév indulásával egyidejűleg elindítani, mert a módszertant mindig a tanév kezdete után fogadta el a kormány, a közbeszerzési időszak pedig további 30, de akár 90 nappal is kitolta az indítást.