Kész tárgyalni az oktatási minisztérium

Ligia Deca tanügyminiszter kedden kijelentette, hogy egyeztetni kíván a sztrájkolni készülő oktatási szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről, és már aláírta a minisztériumi tárgyalóküldöttség összetételéről szóló rendeletet, írják az Agerpresen.

A parlamentben nyilatkozó tárcavezető elmondta, hogy a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások elkezdését a szakszervezetek kérték. Hangsúlyozta, a szakszervezetekkel folytatott konstruktív párbeszédet tartja a megoldásnak a pedagógusok „tisztességes” és „motiváló” fizetésének biztosítására.

Deca felidézte, hogy május 9-én tárgyalt a szakszervezetek összes vezetőjével a minisztérium székhelyén, akik ismertették a követeléseiket. Akkor közösen kidolgozták az új közalkalmazotti bértörvény pedagógusokra vonatkozó fejezetét, amit továbbítottak a munkaügyi minisztériumnak. Emlékeztetett arra, hogy az új bértörvény elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és meggyőződését fejezte ki, hogy előrelépés fog történni ezen a téren.

Deca közlése szerint a szakszervezetek más jellegű, például a túlórákhoz és a bérpótlékokhoz kapcsolódó, követeléseinek rendezésében nem a tanügyminisztérium, hanem a kormány az illetékes.

A tanügyminiszter elmondta, hogy a munkaügyi minisztériumnak továbbított tervezet szerint a pedagógusbérek nem lehetnek kisebbek az országos átlagfizetésnél. Ennek megfelelően szerinte az oktatásban „összességében” átlagosan 60 százalékkal kellene emelkedniük a béreknek. „Véleményünk szerint ez a megoldás. Természetesen megértjük az esetleges költségvetési korlátokat, ezért is mondtuk, hogy készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni más minisztériumokkal, amelyeknek van beleszólásuk” nyilatkozta Ligia Deca.

A követelések között szerepel egyébként a „társadalmi jelentőségnek megfelelő” bérek biztosítása, és kérik, hogy a kezdő tanárok legalább az átlagbérnek (jelenleg nettó 4.500 lej körül) megfelelő összegű fizetést kapjanak. Követelik ugyanakkor, hogy a közalkalmazotti béreket évente az infláció mértékével indexálják, kérik továbbá a túlórák kifizetését és az oktatás éves költségvetésének növelését az infrastruktúra javításáért. A Presshub szerint a szakszervezetek általános sztrájkkal fenyegetőztek, amennyiben nem érkezik hatósági válasz a kérésükre, 22-től sztrájkolnak, jelentették be, erről korábban itt írtunk.

A kiemelt kép illusztráció