Képtelenek rendesen elkölteni a pénzt?

Néhány nappal a városi költségvetés-tervezet bemutatása után az SZMVSZ és az RMDSZ vezetője közölte, mit szeretnének ők látni a nagy csütörtöki – egyben nagycsütörtöki – tanácsülésen a költségvetésben.

Üzletben nincs irodalom

Az SZMVSZ elsősorban valóban vállalkozóbarát várost szeretne, ami az ő elképzeléseik szerint azt jelenti, hogy a polgármesteri hivatal gazdasági stratégiával, benne befektetési kézikönyvvel siet a vállalkozók segítségére – közölte Jakab Áron Csaba, a szövetség vezetője.

A felvételeket Győrfi Kata készítette.

A gazdasági stratégián nem egy „novellát” értenek (valószínűleg utalás az utóbbi években elkészült, bejelentett, de meg nem valósított kulturális, oktatási és szociális stratégiákra – szerk. megj.), hanem konkrét intézkedési terveket célokkal, ütemtervvel, felelősökkel.

Az SZMVSZ szerint a városvezetésnek jobban kellene figyelnie a felnőttoktatásra. Úgy tartják, számos téren szüksége lenne a vállalkozóknak segítségre: például a román piacra azért nem tudnak betörni, mert nem tudnak jól románul – ennek gyors megoldására a szervezet saját tanfolyamot indított, illetve vállalkozási és jogi segítségre is szükségük lenne, s ehhez létrehozhatnának például egy ingyenes tanácsadó irodát.

Ablak a parkolóházra

Emellett a székelyudvarhelyi mikrovállalkozók igényelnék a közlekedési infrastruktúra javítását az úgynevezett ipari zónákban, kiemelten a Budvár utcában. Számonkérik a választási kampányban megígért egyablakos ügyfélfogadás bevezetését.

A vállalkozók azt is szeretnék, ha 15 évesnél régebbi autóik 3 évesnél fiatalabbra és környezetbarátabbra cserélésében a városháza 3 éves adómentességgel segítené őket. S ha már új autót vesznek, azt le is kellene parkolni valahová. Az SZMVSZ kifogásolja, hogy minden cégautót ki akarnak tiltani a lakónegyedekből, mert sok kisvállalkozó vagy kényszervállalkozó kénytelen családi autóként is használni a cégautóját. Szerintük inkább a parkolási gondokra kellene stratégiát kitalálni, de a költségvetés-tervezetben még csak megvalósíthatósági tanulmány sem szerepel parkolóházakra például.

Ne kelljen a szomszédtól kérni

Az újonnan induló kisvállalkozásoknak minimis támogatási programot igényelnének, ami azt jelenti, hogy maximum öt évre legtöbb 5000 euró kamatmentes, visszatérítendő kölcsönt kellene, hogy biztosítson a város, amit a vállalkozók irodabérre, felszerelésre, számítástechnikára és más, kisebb alapeszközökre használhatnának fel.

A tömbházlakások egyéni hőszigetelésének támogatását is kérik a tiltás helyett. Szerintük jobb megoldás lenne, ha egységes vizuális és tartalmi, szakmai előírásokat fogadnának el, és tartatnának be azokkal, akik nem tudnak megegyezni lépcsőházi szomszédaikkal a hőszigetelés közös kivitelezéséről. Mivel a vállalkozóknak és alkalmazottaiknak is van családjuk, az olyan családsegítő programoknak, mint például a bölcsődei férőhelyek növelése, babakelengye-program, szociális öregotthon és elfekvő, családalapítási támogatás, ők is örülnének – mondta Jakab Áron Csaba.

A szervezet több héten át egyeztetett a városi önkormányzat frakcióival, az MPP-ből a polgármesterrel és az alpolgármesterrel, az EMNP és az RMDSZ frakciójával, valamint a polgármesteri hivataltól a városmenedzserrel, de a fenti javaslataik nem szerepelnek szerintük a költségvetés-tervezetben.

Az RMDSZ is elégedetlenkedik

Csili-vilinek nevezték az udvarhely.ro honlapon bárki számára elérhetővé és részletekbe menőkig tanulmányozhatóvá tett, múlt héten bemutatott költségvetés-tervezetet az RMDSZ frakció tagjai.

A felszíni csillogás mögött azonban hiányosságokat fedeztek fel. A legnagyobb baj szerintük az, hogy a polgármesteri hivatal évek óta görget maga előtt évi mintegy 9-10 milló lejnyi összeget, amit képtelen elkölteni.

A polgármesteri hivatal nem kft., vagy üzleti vállalkozás, hogy a költségcsökkentésért megveregessék a vállát, a városvezetésnek fejlesztésekre, beruházásokra kell költeni, eredményekre van szükség – fogalmazott Derzsi, a székelyudvarhelyi RMDSZ elnöke.

Csúszik a jégpálya

Vannak bizonyos költségvetési tételek, melyek évről-évre megjelennek, „megszavazzuk őket”, mégsem valósulnak meg. Ilyen például a jégpályaépítés, a zöldségpiac átalakítása, a kutyamenhely felépítése, ami megint megjelenik a költségvetésben.

Az utóbbi hetekben számos egyeztetés zajlott a kulturális intézményekkel az idei terveikről, és ahhoz képest, hogy marad meg a városkasszában pénz, az intézmények szinte válságköltségvetésből gazdálkodnak, eleve az anyagi szűkösség határozta meg a perspektíváikat.

Az RMDSZ javaslata az, hogy a fennmaradó pénzből a könyvtárt támogassák további 20 ezer lejjel, hogy tudjanak új könyveket vásárolni, a művelődési ház költségvetését pedig emeljék meg 110 ezer lejjel az épület villanyhálózatának felújítása, s a januárban állított Kacsó Sándor emléktábla melletti tér rendezése céljából.

A vészharangot az RMDSZ állja. Vagyis kongatja.

2019 legyen az oktatás éve Székelyudvarhelyen – kéri az RMDSZ. Az oktatási intézmények csak szakaszosan tudják felújítani épületeiket, ezért a dologi költségeikre további 600 ezer lejt különítenének el, „hogy a gyerekek a jövő tanévet kellemes körülmények közt kezdhessék”.

Derzsi szerint azonban a legnagyobb hiányosság, hogy a város több pályázati szerződést is aláírt, de ezeknek nincs látszatjuk, nem fejlődik a város. Figyelni fogunk és megkongatjuk a vészharangot – mondta, ha látjuk, hogy nincs fejlődés.

Ehhez kapcsolódott Berde Zoltán, szintén RMDSZ-es önkormányzati képviselő javaslatcsomagja is.

Városvezetés: mindenre van magyarázat

A városvezetés a költségvetés tervezésekor konszenzusra törekedett, minden érintettel tanácskoztak. Az RMDSZ-t két hónapja kérik, hogy küldje el javaslatait, de csak hétfőn tette, valószínűleg a sajtótájékoztatójukkal nagyjából egyidőben – mondta Jakab Attila városmenedzser.

Kérdésünkre, hogy miért görgetnek 9-10 millió lejt évről-évre maguk előtt, azt válaszolta, hogy sajnos előfordul, hogy nincs idő elkölteni a pénzt a körülményes közbeszerzési eljárások, a fellebbezések és az országos költségvetés késlekedése miatt. Az év egyharmada lejárt, és az országos/megyei sarokszámok hiánya miatt még nincs városi költségvetés.

A projektek pedig azért tartanak még a szerződés-aláírás fázisában Galambfalvával és Zetelakával ellentétben, amikkel az RMDSZ példálózott, mert Udvarhelyen az előző, „ne mondjak számokat, hány évben” a városvezetés nem dolgozott, „üres szekrényeket kaptunk”. A következő városvezetésnek – függetlenül attól, hogy milyen politikai színezetű lesz – csak folytatnia kell majd a megkezdett programokat – jelentette ki Jakab.

Úszunk a tervekben

Elmondta, a két szervezet javaslatai közt vannak olyanok, amelyek nem a polgármesteri hivatal hatáskörébe tartoznak – az adómentesség biztosítása az új autók vásárlása esetén –, és olyanok is, amik folyamatban vannak. Idén például nem új, az eddigiekhez hasonló játszótereket készítenek, hanem a nagyobb gyerekekre gondolva kosárpalánkokat, teqball asztalokat vesznek, jövőre pedig a városi park játszóterét bővítik külső forrásokból, és egy pump track-nek (biciklis pumpapálya) is keresik a helyszínt. Az oktatási intézmények idén eleve 10 százalékkal több pénzt kapnak, mint tavaly.

A gazdasági stratégiára előirányoztak 50 ezer lejt, ezt külső forrásból még pótolnák, a Petrom területéről pedig azután tudnak tárgyalni, hogy a vállalat a törvényes előírásoknak megfelelően az eladás előtt semlegesíti a vegyi anyagoktól a talajt. Az uszodát sem felejtették el, az Országos Befektetési Vállalat létrehozná, ehhez a városnak elő kell készítenie a dokumentációs terepet, vagyis zonális rendezési tervet kell készíteni a nemrég megvásárolt 3,5 hektáros telekre. Ezen lenne egyébként az új, termelői inkubátorház is, illetve a barompiac bővítését is itt oldanák meg. Ez hosszú távú lehetőség, a vállalat költségvetésétől függ a kivitelezése – jegyezte meg Jakab.