Képernyőfotó
Úgy tűnik, szembement a magyar kormány álláspontjával az Ukrajnának Ãtélt támogatásokkal és a keleti nyitás stratégiájával kapcsolatban Kelemen Hunor a hétfÅ‘ esti elnökjelölti vitában.
A digi24 és a BabeÈ™-Bolyai Tudományegyetem által szervezett vita egy pontján Ion M. Niță, a Historia folyóirat fÅ‘szerkesztÅ‘je arról kérdezte az RMDSZ elnökjelöltjét, hogy mit tenne, ha megnyeri a választást, és Ukrajna megsegÃtésérÅ‘l vitáznának az orosz agresszióval szemben az Európai Tanácsban, ami Románia biztonsága szempontjából maximális fontossággal bÃró témakör. Orbán Viktor pedig vétójogával élve blokkolja a döntést. Megvan önben az eltökéltség, hogy a szemébe nézzen és azt mondja, hogy nem? – tette fel a kérdést az újságÃró.
Kelemen Hunor lehajtott fejjel hallgatta, majd kiigazÃtotta a fÅ‘szerkesztÅ‘t, hogy vétójogról nem beszélhetünk, hanem a konszenzuális kultúráról, az egyetértés politikájáról beszélhetünk, mire Ioniță visszavágott azzal, hogy Magyarország blokkolta Ukrajna támogatását az idén.
– Romániának el kell döntenie, hogy mit akar tenni a külpolitikában. A hóvirág pozÃció súlyosan káros az egészségre. Nem folytathatjuk tehát a hóvirág pozÃcióval. Ami Ukrajnát és a segélyt illeti, igen, megadnék minden segÃtséget Ukrajnának az Észak-Atlanti Szövetség és az Európai Unió részérÅ‘l, ahogy fenntartottam ezt, nem 2022, hanem 2014 óta. És azt mondom, hogy KeletrÅ‘l nem jött még soha sem szabadság, sem biztonság, sem jóllét. Igen, Ukrajnának megadnék minden támogatást! – jelentette ki az RMDSZ jelöltje a kérdésre adott válaszában.
Hogy jön a külpolitikához a hóvirág?
Kedden délelÅ‘tt Kelemen egy másik műsorban tisztázta, mit ért a hóvirág pozÃció alatt, amit az elÅ‘zÅ‘ esti kérdés hallatán olyan szépen szemléltetett: a túlzott alázatossággal lehajtott fejet. Schengennel kapcsolatban használta a kifejezést, és el is magyarázta, hogy azt a fÅ‘hajtást érti ezalatt, amellyel Románia engedi, hogy megalázzák a külpolitikában. Például Ausztria részérÅ‘l nem volt jogos a schengeni övezethez való csatlakozásunk megvétózása, ezzel jelentÅ‘s kárt okozott a román gazdaságnak, és a román fél részérÅ‘l ennek nincs következménye.
Kelemen szerint átkerült Románia a történelem szebbik oldalára. Ezt annak kapcsán mondta, hogy bár az ország sok értelemben nem az elvárt ütemben halad a fejlÅ‘désben, el kell ismernünk, hogy a ‘80-as évek óta rengeteg változás, fejlÅ‘dés történt, fejtette ki az újságÃró kérdésére. Bár periférikus az ország földrajzi elhelyezkedése, a periféria jobbik oldalán vagyunk, és oda kell figyelnünk, hogy ez Ãgy is maradjon.
Mi, amikor az Európai Unió és az NATO külsÅ‘ határait védjük, nemcsak magunkért tesszük, hanem a tÅ‘lünk Nyugatabbra levÅ‘kért is. Elfogadhatatlan, hogy 12 év alatt a hóvirág pozÃcióból nem egyenesedett ki Románia, és nem mondta ki, hogy eddig és ne tovább – mondta az RMDSZ jelöltje, ismét csak azt hangsúlyozva, hogy aktÃvabb, kezdeményezÅ‘bb álláspontot kell felvennie, ami a külpolitikát illeti.
Kifejtette a beszélgetés során, hogy a gazdasági, politikai ereje és a népesség mérete már nem indokolja a meghunyászkodást. Elhangzott a műsorvezető részéről, hogy már nem csak Magyarországot hagytuk le a gazdasági fejlettség tekintetében, hanem az ország GDP-je alapján Portugáliát is kezdjük elérni.
A műsorvezető igazat adott Kelemennek abban, hogy fel kell emelnünk a fejünk, de szerinte ahhoz, hogy felemeljük, szükség lesz fejre is.
Hogy milyen területeken kellene kezdeményező-készséget felmutatni? Kelemen szerint elsőrendű érdeke Romániának, hogy a Nyugat-Balkán államai közelebb kerüljenek az EU-táborhoz, ahogy az is vitális, hogy a Közép-Európai régió államaival, Magyarországgal, Csehországgal, Bulgáriával, Lengyelországgal, Ausztriával és akár Szerbiával is egy erősebb együttműködés kell kezdeményezzen.
Hiányzik az alkotás, és nem csak a kormányalkotás
A digi24 televÃzió vitájában kérdésre elmondta, hogy nem bánja, hogy hosszú évek óta az Ãrás helyett a politikát választja. Az Å‘ döntése volt. Hiányzik a fehér lap néha, a világjárvány idején egy kicsit élhetett a régi hivatásának, de nem kÃván még egy három hónapos pandémiát csak azért, hogy Ãrhasson.
Hogy miniszterelnöknek kit választana, ha megnyerné az elnökválasztást? Mindenképp annak a pártnak a jelöltjét, akire a romániaiak a legtöbb szavazatot adták, de semmiképp se olyat javasolna, aki már volt minszterelnök.