Kártyával etetik a rászorulókat?

A Caritas munkatársai ebédet visznek
fotó: ILYÉS Zalán

Az idősek és hajléktalanok étrendjének javítására létrejött szeptemberben, még az önkormányzati választások előtt, a Meleg ebéd az időseknek, rászorulóknak kormányprogram.

Az Európai Alapok Minisztériuma a program ötlet stádiumában kikérte a szociális téren elkötelezett civilek, köztük a Caritas véleményét. Az alapítvány felhozott néhány aggályt, például a falvakon élők helyzetét, és a kifizetés módját, de a hatósági válasz kimerült annyiban, hogy

a programot már el is indították. 

A probléma megoldása a helyi önkormányzatokra hárult. Van, ahol már a program kezdetétől használják a kártyákat, és van, ahol máig érintetlenül pihen a borítékban.

Bár ténylegesen csak decembertől kezdődött az összesen 640 millió lejből működő program, az összeget 2020 szeptemberére visszamenőleg utalták ki, annak függvényében, hogy az adott személy mikortól lett jogosult rá. Továbbra is érvényes ez: aki a hatóságok nyilvántartása alapján – a nyugdíjpénztár, a megyei prefektusi hivatal és a helyi önkormányzatok illetékesek az eldöntésében – megfelel a követelményeknek, automatikusan megkapja a kártyát.

A minisztérium honlapján közzétett tájékoztató szerint tíz hónapot ölel fel a program, 2020 szeptemberétől 2021 júniusáig, ám az összeg az utalás dátumától számított 12 hónapig levásárolható.

Hol eszik a városi?

Székelyudvarhelyen a Gondűző étterem és a Caritas gondoskodik arról, hogy mind a 92 jogosult megkaphassa a meleg ebédet. Eredetileg 100 személy volt érintett, de aki külföldön vagy öregotthonban él, nem kaphatja meg a támogatást, illetve három személy még a program indulása előtt elhunyt.

A Gondűző étteremben helyben is el lehet fogyasztani az ételt, de házhoz is szállítanak a város területén, ebben az esetben mobil kártyaolvasóval biztosítják a fizetés lehetőségét. Udvarhelyen a Caritas hét személyt és a hajléktalanszállót látja el meleg ebéddel. A program helyettesíti a szegénykonyhát, amelynek a működése a járvány miatt szünetel – nyilatkozta Zörgő Noémi a székelyudvarhelyi önkormányzat sajtószóvivője.

Siménfalván már meleg az étel

A városban úgy tűnik, megoldották a helyzetet, de feltevődik a kérdés, hogy mi történik az elszigetelt, Isten háta mögötti falvakban. Ott, ahol nincs helyben lehetőség a kártya használatára, ahol ritkák és drágák a buszjáratok. A probléma megoldása főleg az önkormányzatokra hárul, így megkerestük a témában Udvarhelyszék két olyan községét, melyeknek települései szétszórtan, elszigetelten helyezkednek el.

Siménfalva község 14 falujában 64 személy jogosult a kártyára. A csehétfalvi szociális konyhán főznek, és onnan is szállítanak házhoz 49 személynek. A további néhány fő nem tartózkodik a községben, esetleg nem igényli a csehétfalváról érkező ételt, vagy a hozzátartozóinál van egy másik településen – tájékoztatott Siménfalva község önkormányzata.

Szentmártonban még csak melegítenek

Homoródszentmárton községben nem sikerült elindítani a programot, még keresik a megoldást. A község 12 falujából jelenleg 53 személy rendelkezik a kártyával. Bár már a harmadik hónapja lehetne használni a kártyát, még mindig téma a kiszállítás kérdése, illetve a fizetés kivitelezése.de még nem tudták kivenni a borítékból. Jelenleg az tűnik a legvalószínűbb megoldásnak, hogy a lókodi Kiss Rozália Ökomenikus Öregotthon konyháján fogják elkészíteni számukra az ételt. Jakab Attila, a község polgármestere arról számolt be kérdésünkre, hogy a Sodexo kártyakibocsátó cég és az öregotthon között jelenleg is tárgyalás folyik.

A Caritas jól kifőzte

Sokan a Caritas segélyszervezeten keresztül jutnak a támogatáshoz. Hargita megyében átlagosan 450 személy. Akadnak olyan települések, ahol az önkormányzat kérte, máshol egyénileg kérték az alapítvány segítségét.

Péter György, a Caritas Otthoni Beteggondozás ágazatának vezetője azt nyilatkozta, hogy továbbra is nyitottak mind magánszemélyek, mind önkormányzatok felé a témában. Az ételt a csíkszeredai Jakab Antal Ház konyháján készítik el. Egy településre egy héten egyszer-kétszer érkezik a „szállítmány”, egyszerre kétféle menü, akkora adagokban, hogy több alkalomra is elegendő legyen. „Az elején kicsit nehezen indult a dolog, mert ez is egy plusz feladat a kollégáknak, de egy-két hét után mindenki szívesen csinálta, annyira örültek neki az emberek” – mondta Péter.

A heti menü a Caritasnál 36 lejbe kerül, ebből az összegből finanszírozzák az alapanyagot, az elkészítést és a kiszállítást. A Caritas már jóval az indulása előtt tudott a programról, így időben elkezdték rá a felkészülést, december 7. óta látják el meleg étellel a jogosultakat. A fizetés jelen esetben is kényes tényező. „… úgy oldottuk meg, hogy megegyeztünk az idősekkel, hogy ahhoz, hogy mi tudjuk vinni az ételt, a kártyát ide kell adják, a pénztárjegyeket minden hónapban egyszer az étellel együtt visszük […] ha pedig szólnak, hogy kérik vissza kártyát, másnap már vissza is juttatjuk az illetőnek.” – magyarázta, hogy milyen megoldásra jutottak, Péter György.