Kép forrása: Unsplash
1961 óta március 27-e a színház ünnepe. Számos romániai magyar színház kapott az alkalmon: ha már a koronavírus miatt nem tudnak másképp ünnepelni, online közvetítésekkel készülnek a világnapra.
Most aztán tényleg van bőven választék, ha nem ástad bele magad eddig a online színház világába, akkor a mai nap talán a legmegfelelőbb időpont rá.
A 19 óra a legmenőbb időpont,
ekkor a legnagyobb a választék. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház például az Albu István által rendezett Anton Pavlovics Csehov Három nővér című előadásával készül, mely három nővér, Irina, Olga és Mása történetét mutatja be. A (szín)házimozi ezen a linken lesz elérhető. Ha pedig lemaradnál róla, akkor sem kell csüggedned, szombaton és vasárnap 19 órától lesz alkalmad pótolni a kimaradást.
Ugyancsak este 7 órától Ion Luca Caragiale Megtorlás című darabját Tóth Árpád rendezésében közvetíti a Csíki Játékszín a YouTube-csatornáján. Azt is ígérik, hogy a következő héttől kezdődően minden pénteken 19 órától látható lesz egy előadásuk, amíg tart a koronavírus-járvány, a részletes programmal hamarosan jelentkezni fognak.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház szintén ebben az órában teszi elérhetővé a 2014-es, Baczó Tünde rendezésében és előadásában megvalósult, 7/7 című előadását Facebook-oldalán. A videó elérhető lesz péntek este 19 órától egészen éjjel 24 óráig.
Városunk színháza, a Tomcsa Sándor Színház is készült, 19 órától Thornton Wilder A mi kis városunk előadását közvetíti a színház Facebook-oldalán egyszeri alkalommal. A Vladimir Anton által rendezett produkciót nemrég a Legjobb előadás díjára jelölte a XXVIII. UNITER Gála zsűrije, Jakab Tamást, a Tomcsa Sándor Színház színművészét pedig a Legjobb pályakezdő díjra a Román Színházi Szövetség az előadásban alakított George Gibbs szerepéért.
Miből választhatsz még?
Korábban már több videót tett közzé a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat. A legújabb, azaz a pénteki A kisfiú meg az oroszlánok című előadás mellett az elmúlt hat napban még feltöltött videók között megtalálhatod például a Bányavirágot, a Bányavakságot vagy a Legyek urát is. Az előadásaik közül itt válogathatsz.
A nagyváradi Szigligeti Színház Szigligeti Ede Liliomfi című vígjátékát ma már feltöltötte YouTube-oldalára, de ezzel párhuzamosan online regényfolyamukat is készítik: Nagy Endre Egy város regénye című művét Firtos Edit, Fodor Réka, Tasnádi-Sáhy Noémi, Kardos M. Róbert, Dimény Levente, Csatlós Lóránt, Kiss Csaba és Szotyori József olvassa fel estéről estére a színház Facebook-oldalán.
20 órától a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház a 2013/2014-es évad egyik Bocsárdi László által rendezett előadását, William Shakespeare Hamletjét osztja meg a nézőkkel az archívumából.
Szintén este 8-tól a Kolozsvári Állami Magyar Színház Giacomo Puccini operáját, a 2007-ben bemutatott Gianni Schicchi című előadást Silviu Purcărete rendezésében közvetíti Facekook-oldalán. A színház világnapja alkalmából szombaton ugyanebben az órában a 2000-ben, Tompa Gábor rendezésében bemutatott Molière-darabbal, A mizantróppal kedveskednek a nézőknek.
Ha pedig ragaszkodsz a hagyományokhoz,
és hiányzik az előadások előtt világszerte felolvasott színház világnapja alkalmából megfogalmazott üzenet – amire a a Nemzetközi Színházi Intézet minden évben egy jelentős színházi alkotót kér fel –, arra is van megoldás. Bár ma este az üzenet nem tud a szokásos formában elhangzani, ezért az ITI Magyar Központja Jordán Tamáshoz, a Nemzet Színészéhez fordult azzal a kéréssel, hogy olvassa fel Shahid Nadeem pakisztáni drámaíró világnapi üzentét. Ezt itt találod, és ha úgy tartja kedved, megnézheted a kiválasztott előadás előtt. Jó szórakozást!