Jóval többe fog kerülni, hogy uniós utcáink legyenek

Elsőre ártatlan dokumentáció frissítésnek tűnt, jelentős költségemelés lett a két mobilitási (úthálózat-fejlesztési) projektre vonatkozó tanácshatározatból a szeptember 7-ére, szerdára összehívott azonnali tanácsülésen.

Fotók: Magyari Hunor, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

A városi tanács nem tett keresztbe a hivatalnak, de a szavazás előtt össztűz zúdult Gálfi Árpád polgármesterre. Nem csak az RMDSZ, hanem a POL soraiból is számon kérték a hivatal vezetésén az önrész növekedését, amelyet a többéves huzavonának tudnak be. Napirenden kívül szóvá tették azt is, ahogyan a tanintézetek segélykéréseihez és a szejkei csatornázáshoz viszonyul a hivatal.

Az építőipari drágulások miatt a nagy mobilitási projekt költségvetésén 36%-al, a kis mobilitási projektén (Rákóczi) pedig 33%-al kellett emelniük a 2019-es árszabáshoz képest. Előbbinél ez 17 millió lejes, utóbbinál 9,4 millió lejes különbözetet jelent, amely teljes mértékben az önrészt terheli – derült ki az előterjesztés során, az RMDSZ-frakció unszolására. 

A fejlesztési igazgatóság részéről Kovács Attila azzal próbált vigasztalni, hogy – egy új törvény értelmében – az állam fedezi a különbözetek nagy részét, így tulajdonképpen “csak” 1-2 millió lejjel fájna többe a városkasszának projektenként. Csakhogy ez feltételes módban van megfogalmazva a törvényben, vagyis nem kötelező érvényű vállalás a kormány részéről. Amennyiben kifogy az állami keret, a teljes összeg a várost terhelheti – húzta ki Benedek Árpád Csaba (RMDSZ) a fejlesztési osztály vezetőjéből. 

De miért jutottunk ide?

– szegezték neki a kérdést Gálfinak a tanács soraiból. A polgármester ezt elsőre egy annyival elintézte, hogy alul voltak értékelve a projektek, akárcsak a csillagvizsgálónál, ezért nem volt jelentkező sem a nagy mobilitási projektre. Péter Balázs (POL), Berde Zoltán és Szakács Tibor (RMDSZ) tovább firtatta, hogy miért nem voltak időben frissítve a számok, mire a polgármester egyszerűen a volt fejlesztési igazgatókra (Puskás Katalin, Szabó Sámuel) kente a dolgot

Erre már felháborodott Péter Balázs is, és bekiáltott a polgármesternek, hogy ha aláírta ő is, akkor vállalja érte a felelősséget. Legalább részben, úgy korrekt, tette hozzá negédesen Benedek. Ő mindig is vállalta, de nem minden a polgármester dolga, reagált röviden Gálfi, ezzel pedig be is rekesztették a vitát, és – az előzmények ellenére – a tanács egyöntetűen megszavazta a határozatokat.

Ahogy azt a határozatot is elfogadták, amely az elektromos buszok pályázatával összefüggésben van. Egy másik, a helyreállítási programban (PNRR) leadott projekt ugyanis már az elbírálási fázisba került, és hiánypótlásként azt kérték a várostól, hogy a pályázatba foglaljon bele tíz töltőállomást is. Ezek egyenként 25 ezer euróba kerülnek, a teljes összeg tehát 1,23 millió lejre rúg (TVA nélkül), a jó hír viszont az, hogy az önrész ez esetben zéró.

A feszültséget csak fokozta

a két napirend előtti felszólalás, amelyben ugyancsak a polgármestert és a hivatalt kérték számon a képviselők.

Biró Jolán (POL) úgy tudja, hogy a szejkei csatornázást végre átveheti a város, mert ha nem, akkor a környezetvédelmi hatóság “szankcionálhat” – vagyis a kormánynak vissza kell fizetni a támogatást, javította ki Benedek.

A hivatal részéről Kovács Attila arról számolt be, hogy megkapták a megrendelt szakvéleményt, amelyet elküldtek a tervezőnek, és szeptember 15-e a válaszadási határidő, ameddig az megteheti megjegyzéseit. Év végéig le akarják zárni a projektet, hogy átvehető legyen és ne kelljen visszafizetni a támogatást. Péter Balázs ennél a pontnál is felvetette, hogy miért ilyen későn, hisz lassan fagyni fog, de érdemi választ nem kapott.

A leghosszabb vita 

a tanintézetek megnemsegítéséről szólt. Benedek felhányta, hogy a hivatal nem tartotta magát az ígéretéhez, nem tűzte napirendre a tanintézetek költségvetési igényeit. Ezzel szemben Ölvedi Zsolt alpolgármester azzal védekezett, hogy márpedig ők egyeztettek az igazgatókkal, és az alapján ítélték meg úgy, hogy: nincs szükség rendkívüli tanácsülésre, a sürgős kiadásokra van keretük a tanintézeteknek, és majd minden igényre a szeptember végi tanácsülésen módosítanak költségvetést.

Gálfi külön kiemelte, hogy személyesen felvette a kapcsolatot az energiaszolgáltatókkal, és afelől biztosította a testületet, hogy azok nem fogják felfüggeszteni a szolgáltatást a ki nem fizetett számlák miatt. Csakhogy ennek írásos nyoma nincs, és az ígéretekből nem lehet számlát fizetni, a pénzre továbbra is szükségük lesz, vágott vissza Berde. Péter Balázs pedig hozzátette, hogy szerinte az ilyen problémákat igazán megelőzhetné a hivatal, és ha már bekövetkezik, akkor adja meg, amit kérnek a tanintézetek. – Ők tudják a legjobban, ha kérnek, hallgassunk rájuk, ne mi mondjuk meg, hogy miből fizessék ki – jegyezte meg.