Karácsony előtt és az ünnepek közötti holtidőben megismerkedtem az Európa-szerte népszerű vásárlási alkalmazással, a használt ruhákat, -tárgyakat és -textileket közvetítő Vinteddel. Vásároltam szép dolgokat, ért kevésbé kellemes tapasztalat is, és feketeöves turkálósként sikerült mérleget vonni az applikáció életképességéről. Szubjektív útmutató és körültekintés következik.
A kép forrása: Freepik
Ha volt már olyan, hogy pontosan egy smaragdzöld koktélruhát kerestél, és a város épp akkor döntött úgy, hogy ilyet sehol sem fogsz találni; vagy: egy megbízható sportmárkától akartál egy szettet, az üzleti áraktól viszont kikerekedett a szemed; vagy: az is lehet, hogy egyszerűen csak jó árban akartál venni egy alapdarabot, amit amúgy is széthordanál, de sehol sem találtál, csak flitteres-fodros-óriáslogós kiadásban; vagy egyszerűen nincs is településeden igényes, választékos, megengedhető árkategóriájú ruhabolt vagy ócskapiac… Nos, a Vinted többek között ilyen és ehhez hasonló öltözködési problémákra nyújt reális megoldást, de sikere és népszerűsége másról is szól, mint a fogyasztói viszketegség azonnali, kényszeres kioltása.
De miért az online? Van turkáló elég!
A Vinted 2023 májusában robbant be a romániai piacra, stílusos reklámjainak is köszönhetően pályája felfelé ível, a tavalyi év végén az egyik marosvásárhelyi átvevőpontnál dolgozó néni azt mondta, hogy a csomagok nagy része már az applikációról érkezik a székhelyükre. A termékeket egyelőre Romániából és Lengyelországból rendelhetjük, ez a portfólió a jövőben feltehetőleg bővülni fog egyéb környékbeli országokkal.
Lelkes és hűséges turkálósként, aki képes volt öt üzletet végigpásztázni a legjobb minőségű, legjobb árban lévő darabokért, úgy érzem, az én szívem és pénztárcám is egy kicsit elcsábult az új alkalmazás iránt. Ez a fajta online turkálás gyorsabb, olcsóbb, és be kell vallanom, színvonalasabb, mint a városomban lévő, fizikai turkálók nyolcvan százaléka.
A Vinted-élmény: „Pakkot kaptam!”
A Vinted egyik legnagyobb erőssége a szűrője, amelynek segítségével pontosan beállíthatjuk, hogy milyen terméket keresünk. Míg a turkálóban vagy az ócskapiacon általában azt vesszük meg, ami ott van – ritkán történik az, hogy pontosan azt kapjuk meg az első turiban, amiért elindultunk –, a Vinteden leszűkíthetjük azt a termékhalmazt, amiből aztán kedvünkre válogathatunk. Kiválaszthatjuk, hogy nőnek, férfinak vagy gyereknek keresünk ruhát-cipőt, vagy az otthonunkat szépítenénk (textilek, dekorációk, kiegészítők), esetleg szórakoznánk-művelődnénk (könyvek, lemezek, társasjátékok).
Ezeken a főkategóriákon belül kiválaszthatjuk a termék típusát, méretét, színét, anyagát, márkáját, árkategóriáját, és azt is pontosíthatjuk, hogy új (még címkés vagy címke nélküli), esetleg használt vagy viseltes, jó vagy mindössze kielégítő állapotban lévő terméket vásárolnánk.
Egy olvasatlan és két használt állapotú könyv, amelyeknél nem volt fontos, hogy vadiújak legyenek.
A Vinteden az eladóknak nem feltétlenül áll érdekükben átverni téged – minden tranzakció után lehetőség van a kiértékelésre, ezek a visszajelzések pedig nem törölhetők a felhasználók által: ha valaki átvert téged és ha ezt szóvá tetted a profilján, mindenki más is látni fogja. A valóságban ritkán működik ilyen egyértelműen az ajánlás. A tudat, hogy a mobilkészülék másik oldalán egy másik ember szeretne eladni egy ruhát-tárgyat, is szimpatikusabbá teheti a vásárlást.
Az eddigi vásárlói élményeim nagy pozitívuma pontosan ebben az emberközeliségben rejlik: szívmelengető a teljes Vinted-folyamat, mivel a hagyományos, analóg levelezés várakozását, a „pakkot kaptam” örömét idézi meg újra és újra. Amikor egy-egy megrendelt termék mellé apró ajándékot, például illatos gyertyát vagy füstölőt, kézzel írt köszönőlevelet, vagy egy extra ruhadarabot – egy sálat – kaptam, az ötödikes énem ujjongása lett úrrá rajtam, mint amikor először kaptam válaszlevelet a diákújságból kiválasztott, új levelezőtársamtól.
Ezt a kedvességet, figyelmességet általában kis turkálókban tapasztalni, amikor az eladó az X összeg felett vásárolt ruhákhoz hozzátesz egy ajándék sálat vagy vászontáskát: neki semmibe nem kerül ez, én pedig nagy valószínűséggel visszatérek hozzá. Az arctalan turkálóláncok profitorientált személytelensége nem tud versenyezni ezzel a részletfinomsággal, ahogy a Marketplace igénytelensége és beszámíthatatlansága sem.
Hatalmas pluszpontja a Vinted alkalmazásnak továbbá az, hogy olcsó, vagy legalábbis olcsóbb. Még a kezelési- és szállítási költséggel együtt is (amelyek értelemszerűen a hazai tranzakcióknál 4-5 lejjel kisebbek, mintha Lengyelországból rendelnénk, és a termék méretének függvényében 7-15 lej között mozognak) alacsonyabb áron juthatunk hozzá termékekhez, mint egy igényesebb turkálóban. Ami egy fizikai használtruha-boltban 60-70 lejbe kerül, az alkalmazásban 30-40 lejért vagy akár kevesebbért elérhető, és mivel egy eladótól egyszerre több terméket választhatunk, további összegeket spórolhatunk még, ha csomagban (bundle) vásárolunk.
A kommunikáció alapköve az alkalmazásnak,
ami azt is jelenti, hogy bátran gyakorolhatjuk a kérdezés, alkudozás és megköszönés szentháromságát. Mivel sokunk eredendően egyfajta szkepszissel és bizalmatlansággal fordulunk az online vásárláshoz, érdemes kimaxolni a kedves és tisztességes kommunikáció lehetőségeit: kérhetünk méretet, részleteket minden kiszemelt darabról; ha az eladó külön nem jelölte a darab esetleges hibáit, nyugodtan rákérdezhetünk; a sikeres üzletkötés és a termékátvétel után pedig pozitív visszajelzést, kiértékelőt hagyhatunk az eladó profilján.
Egy kis gazdasági kitekintő
Az online turkálás a poszt-covid világban, az orosz-ukrán háború második évében, az infláció áremelkedéseinek kontextusában észszerű és takarékos megoldásnak bizonyul. A Le Monde a napokban cikkezett a Vinted elsöprő népszerűségéről, arról, hogy a litván eredetű e-turkáló hogyan befolyásolja, alakítja és bomlasztja az utóbbi években a (divat)piacot. Az applikációt két barát, Justas Janauskas és Milda Mitkutė alapította 2008-ban Litvániában, azzal a prózai szándékkal, hogy online eladják használt ruháikat. Bár az unikorniscégnek számító Vinted 2013 és 2015 között 52.2 millió eurót hozott befektetésekből, írja a Le Monde cikkében Juliette Garnier divatgazdasági újságíró, 2016-ban az alapítók lemondtak a vállalkozásról, amit ezután a holland Thomas Plantenga vett át. Ami ezután következett pedig, ahogy mondani szokás, már történelem.
Az alapítók átveszik Az Év Üzletemberi díjat Litvániában, 2019-ben. Forrás: Žmonės.lt
A Covid első hulláma alatt, 2020 tavaszán Franciaországban 1 millió tag regisztrált a Vintedre, 2021-ben pedig már 45 millió nemzetközi felhasználót számolt az applikáció, 2022-ben pedig 50%-kal nőtt a folyósított vásárlások száma az előző évhez képest. A Vinted legerőteljesebben továbbra is Franciaországban van jelen, 27 millió taggal, amiből 5 millióan naponta használják az alkalmazást.
A Vinted jelenleg 20 országban működik több mint 80 millió egyéni felhasználóval, Románia – Dániával és Finnországgal közösen – 2023-ban csatlakozott a piachoz, és jelenleg Lengyelországgal áll kereskedelmi kapcsolatban. Sebastiaan Lemmens, a Vinted Romániért is felelős stratégiai igazgatója korábban a romániai, bulgáriai és boszniai OLX igazgatójaként dolgozott.
Mivel sok pénz forog kockán, felmerül az adathalászat kérdése,
és természetesen erre is volt alkalom, például a magyarországi Vinted történetében. Az applikáció felhasználási útmutatójában részletesen olvashatunk arról, hogy hogyan kerülhetjük ki a csalók ügyködéseit és miért kell résen lennünk.
Első és legfontosabb tudnivaló talán az, hogy a Vinted soha nem kéri, hogy az alkalmazáson kívül bonyolítsuk le a tranzakciókat, ha tehát valaki azzal próbál rávenni, hogy emailcím, személyes adatok és telefonszám birtokában jobb ajánlatot tud adni, akkor már joggal lehetünk gyanakvók.
Érdemes továbbá fizetés előtt megnézni azt is, hogy a felhasználó milyen értékelést kapott (ha valakinek rengeteg terméke és nulla eladása/értékelése van, az sem mutat semmi jóra), illetve a kommunikáció milyenségéből – MI-gyanús mondatok – is felmérhetjük, hogy mezei eladóval vagy bottal van dolgunk, bár ez romániai magyar felhasználóként nagyobb kihívás lehet, mert a lengyel tagok üzeneteit automatikusan fordítja az applikáció.
A Reddit-en bármikor feltehetjük kérdéseinket, elmondhatjuk tapasztalatainkat például a Vinted_hungary alredditen, vagy Facebook-on a Vinted România csoportban. Az országban a Cargus felel a Vinteden vásárolt termékek kiszállításáért, amelyeket a cég átvevőpontjaihoz vagy az Easybox automatikus lerakataihoz kérhetjük – a szállítással kapcsolatos problémáinkat tehát a Cargus ügyfélszolgálatán orvosolhatjuk.
A vásárlás a kardióm,
mondta a kétezres évek elején a Szex és New York híres vásárlásmániás főszereplője, Carrie Bradshaw, amikor Miranda barátnője azzal csábítja az újonnan elérhetővé vált internetre, hogy ott – online – vásárolni is lehet. Azóta tudjuk, hogy az okostelefonok jóféle és komoly dopaminfüggőséget okoznak, szóval ma már megnyugtathatnánk Carrie-t, hogy a Vinteden történt vásárlásai is ugyanúgy felpumpálják – majd lelohasztják – az agy jutalmazóközpontját, mint a fizikai üzletekben történő shoppingolás.
A Le Monde összefoglaló cikkében is hangot kap olyan személy, aki saját bevallása szerint már nem is emlékszik, hogy mit rendelt a Vintedről, csak kapta a jelzést, hogy jöhet egy újabb csomagért. A cikkben Elodie Juge, a Lillei Egyetem óraadója, aki menedzsment tudományból szerzett doktori fokozatot, elmondja, hogy a Vinted is voltaképp a gyakori vásárlást ösztönzi az optimalizált, gyorsan frissülő, személyre szabott kínálatot felmutató algoritmusával, és azáltal, hogy értesítőben jelzi, mikor adták el a kedvencekhez mentett termékeinket.
Ezáltal újra és újra az az érzésünk támad, hogy egy előnyös, jó üzletről maradtunk le, és feltehető, hogy emiatt legközelebb gyorsabban, akár azonnal fogjuk megnyomni a „Vásárolj most” (Buy now) gombot.
A cikkben megszólaltatott Julia Faure öko-aktivista azt is hozzáteszi, hogy a használtruha-mozgalom akkor lenne valóban hatásos, ha az új ruhák gyártása abbamaradna – ez viszont a közeljövőben szinte elképzelhetetlen az 1.7 billió dollár értékű divatiparban, azzal együtt, hogy az egyik legkörnyezetszennyezőbb iparról van szó.
Ilyen értelemben a Vinted is egyfajta „second-hand washing” (a zöldre mosás mentén: használtruha-mosás), állítja Elisabeth Laville szakértő, aki a ruhaipar környezetre tett hatását kutatja: az applikáció is úgy tesz, mintha a másodkézből származó ruhák és tárgyak vásárlását részesítené előnyben, de voltaképp a vásárlást, a fogyasztást ösztönzi.
Valóban, ahogy az applikációban végignézzük, hogy ötszáznál is több eredményt dob ki egy olyan egyszerű keresés, mint például a „fehér női garbó” – sok rossz szabású, gyenge minőségű anyagból készült, előnytelen darabbal teletűzdelve –, felmerül a kérdés, hogy minek venni még egy új felsőt, ami pár hordás után már mehet is a kukába, vagy a Vintedre.
A divatipar értéke növekedőben. Forrás: Oberlo.com
Új vásárlói modellek vannak azonban kialakulóban,
pontosan az utóbbi évekre jellemző társadalmi és gazdasági változások folyományaként. A használtruha-vásárlás felerősödése mellett sokan már karácsonyi ajándékokat is másodkézből vásárolnak: alig egy hónapja jelent meg egy felmérés szemléje az Euronews oldalán, miszerint az európaiak 64 százaléka szívesen választ és vásárol használt ajándékot karácsonyra. Erre a gyakorlatra például a Vinted tökéletesen alkalmas, hiszen angol nyelvű könyveket, szép noteszeket, új gyertyákat, lakásdekorációkat, minőségi, még felcímkézett textileket és antik tárgyakat is találhatunk jó árban.
A magánemberek közötti forgalom és kereskedelem is megnőtt az utóbbi időszakban, ez a jelenség pedig a közösségi gazdagság-megoldások (sharing economy) felségterülete alá tartozik. A megosztáson alapuló gyakorlatok abban is tetten érhetők, hogy sok fiatal, főként a Z generáció képviselői, egymás közt cserélik márkás, minőségibb, drágább ruhadarabjaikat. A bizalmon alapuló közösségi gazdaság-megoldások a nagy piaci szereplők kijátszását, a megtakarítást, és az emberi kapcsolatok megerősítését is elősegítik.
Felmerül a kérdés, hogy a Vinted miben különbözik
a már említett Marketplace-től, vagy a nagyobb lélegzetvételű, Romániában még mindig népszerű OLX-től. Amellett, hogy a Vinted ruha-fókuszú termékkatalógusa inkább ad esztétikai élményt, mint az OLX véletlenszerűen ható, sokszor pongyolának tűnő eredményei, a valódi választ a tranzakciók természetében találjuk: a Vinted csak akkor utalja át az összeget az eladónak, ha vásárlóként az applikáció felületén bejelöltem, hogy a terméket átvettem és rendben találtam.
A Marketplace-en és az OLX-en bizonytalansággal jár az, hogy nem tudjuk ellenőrizni, hogy a vevő kifizeti és átveszi-e a csomagot, illetve a harmadik félként bekapcsolódó román posta sem kölcsönöz rendkívüli bizalmat az üzlet lebonyolításában. A Vinted ugyanakkor kártérítést küld, amennyiben a megvásárolt termék kiszállítása nem történik meg: a hetekkel eltolódó rendelések után egy 40 lejes termék esetében akár 75 lejes kiengesztelést is fizet a vevőnek.
A személyes tapasztalatom
eddig kilencven százalékban pozitív, sőt, e cikk befejezése után is Vinted-es csomagokért megyek, mert az ünnepi program miatt most érkeztek meg a már nagyon várt darabjaim. Eddig egy darabot adtam el (150 lejért egy 15 lejért vásárolt láncos medált) és több terméket vettem át, ami közt volt két karácsonyi ajándék, ünnepi abrosz, kézzel hímzett ünnepi szalvéták, rongyszőnyeg, hálanapló, telefontok, egy pár alig használt New Balance cipő (75 lej), egy kényelmes pizsama (eredeti ára 200 lej fölött, én 50-ért jutottam hozzá), két előnyös nadrág, és pár pulcsi (oké, az egyik nagyon sárga).
Kicsit rikító, kicsit sárga, de French Connection.
Mindezek közé két kellemetlennek mondható tapasztalat csúszott be: egy ajándékba szánt angol nyelvű könyvben cseh előszó és szószedet volt (az eladó nem írta, én pedig nem kérdeztem rá – ki kérdez rá ilyenekre?), illetve a megrendelt telefontok helyett véletlenül egy másikat küldött az eladó (fekete tok helyett csillámos-mikulásos-pirosat kaptam, de végül a sors számlájára írtam az egészet). A könyves eladónak hagytam egy 2 csillagos review-t, mire ő visszavágott egy csillaggal, pedig nem küldtem vissza a Hemingway-t és nem is kértem vissza a pénzem. Ez fájt, nem akarok több ilyet, szóval letiltottam a szereplőt, vállalom.
Más tagokkal szívecskés-nevetős élményeim voltak, a már említett apró meglepetések mellett jóleső élmény volt, hogy az egyik magyar feladó kérésemre gyorsan elküldte a terméket, hogy az időben bekerüljön a fa alá. Az elmúlt hetek legabszurdabb tapasztalata azonban pár nappal ezelőtt történt: nem tudtam aludni, ezért jókedvemben lealkuldtam pár japán irodalmi és kultúráról szóló, angol nyelvű könyvet egy romániai felhasználónál. Pofátlan ajánlatomra ő enyhén posztkommunista stílusban leteremtett, hogy mégis hogy képzelem meg egyáltalán, hogy merészelem megtenni ezt, majd leblokkolt. Kacagtam, ilyen az élet. Kár a könyvekért, de itt Romániában vannak még rossz beidegződések.
Pár tipp, búcsúzóul
A Vinteden tényleg kipróbálhatjuk a tudatos vásárlás gyakorlatát, azaz pont azt szerezhetjük be, amire szükségünk van. Jószívvel javaslom tehát a pontosan szűrt eredmények közti keresést, racionális árajánlat küldését az eladónak, és a termék pihentetését: jó esetben nem fogják mások épp azt a pulcsit, pólót, cipőt, könyvet megvásárolni, amit mi kiszemeltünk, szóval 24, 48 vagy akár 72 óra elteltével is nyugodtan visszatérhetünk hozzá. Ha nem egy végtelenül különleges és egyedi darabról van szó, amit tuti biztos nem kapunk meg máshol, vagy hasonló formában, vásároljunk kedvünkre.
Az átlagosabb daraboknál azonban, vagy amiben nem vagyunk száz százalékban biztosak, érdemes levegőztetni kicsit az applikációt. Az ötvenedik fekete pólót biztos megtaláljuk jövő héten is, ahogy azt a koptatott farmert vagy szürke szövetkabátot is. Ha pedig jönne az értesítő (amit érdemes amúgy kikapcsolni), hogy kedvencünk elfogyott, egy mély levegőnél és egy görgetésnél több időt ne szánjunk szomorkodásra.
Beszéljünk szépen mindenkivel, és
nemcsak azért, mert lehet, öt csillagot adnak a végén,
hanem mert pont olyan emberek ők, mint mi: lehet, épp szükségük van arra a pár tíz lejre, és lehet, sokkal jobban, mint egy nagy divatmárkának, üzlet- vagy turkálóláncnak. Ha vannak kérdéseink, bátran tegyünk fel őket (méret, hiba, állapot), ne utólag szitkozódjunk az éterben. Érdemes külön fényképet, vagy bizalmi alapon információt kérni a kiszemelt ruha vagy textil anyagösszetételéről: ha természetes anyagok után vadászunk, lelombozó lehet a száz százalékos poliészter a legszebb daraboknál is. A címkét látva egyből megállapíthatjuk, hogy belefér-e nekünk, ha a darabban, tegyük fel, mindössze tíz százalék pamut, gyapjú vagy lenvászon szerepel.
Az applikációnál nem elhanyagolandó pluszpont az sem, hogy mind az eladásra szánt termékek feltöltése, mind a csomagok feladás könnyű folyamat. Ez utóbbinál egy QR kóddal ellátott digitális cetlit kapunk a vásárlás pillanatában, amit a Cargus feladópontjánál kinyomtatnak és ráragasztanak a csomagra, de ezt mi magunk is megtehetjük, ha az Easybox-os szállítást választanánk. Amikor a feladás megtörtént, a Vinteden belül vagy a Cargus saját alkalmazásában a csomagunk ráadásul (akár küldtük, akár várjuk) jól, valós időben követhető – fontos szempont lehet ez akkor, ha időre kell a megrendelt termék.
Végül pedig legyünk beszámíthatók: akár rendeltünk, akár eladtunk, a csomagot vegyük-adjuk át időben. Ha végképp elégedetlenek vagyunk a megvásárolt termékkel, küldjük vissza feladójának: ez esetben a Vinted visszaszolgáltatja az egyenlegünkre vagy a bankkártyánkra az elköltött pénzt.
A fizikai kincsvadászat sokszor monoton, ám annál eksztatikusabb gyakorlata a jövőben biztos nem fog kihalni mint sportág, azonban a Vinted kényelme, gyorsasága és megengedhető árai szorosan felveszik most a versenyt a hagyományos turkálókkal. De szerencsére nem kell végleges döntéseket hozni: kinek mi tetszik, vásároljon úgy. Csak lehetőleg tudatosan.