Március elsején nem csak az keltett gyanút, hogy hirtelen, versenyvizsga nélkül lett újból városmenedzsere a városnak, hanem az is, hogy a polgármester külön hangsúlyozta Facebook-bejegyzésében, hogy márpedig törvényesen, polgármesteri rendelettel történt a kinevezés.
Nem győzött meg az sem, hogy aznap a városháza szóvivője, Zörgő Noémi azt nyilatkozta: a törvény szerint nem kötelező a versenyvizsga kiírása, és a közigazgatási minisztérium álláspontja is ezt támasztja alá, ezért kértem, mutassanak rá, pontosan melyik törvényről van szó és a minisztériumi álláspontot is küldjék át.
Arra is kíváncsi voltam, hogy a jegyző – mint a hivatal jogi ügyeit felügyelő szakember – mit szól a versenyvizsga nélküli kinevezéshez. A városháza szóvivőjétől azt a választ kaptam, hogy “az ő álláspontja nem változott”, vagyis a minisztérium álláspontja ellenére is kitart amellett, hogy szükséges a versenyvizsga, viszont a szóvivő azt is megjegyezte, hogy a polgármester rendelete a jegyző aláírása nélkül is érvényes. Mivel a kért jogszabályokat, dokumentumokat már közvetlenül a jegyzőtől kaptam meg, egyúttal arra kértem, fejtse ki szakvéleményét az esetről.
Venczel Attila megerősítette, hogy nem írta alá a polgármesteri rendeletet, és hogy az aláírása nélkül is kifejti a hatását. Az ellenjegyzés megtagadása mögött az áll, hogy a versenyvizsga nélküli kinevezés egy jogértelmezési vita tárgyát képezi,
egymásnak ellentmondó álláspontok vannak.
Ő azon a véleményen van, hogy a 2019 óta érvényben lévő közigazgatási törvénykönyv csak bizonyos szerződéses állásoknál tekint el a versenyvizsgától, például a polgármester kabinetjében, a városmenedzseri pozíció azonban nem tartozik a kivételek közé, így – az általános szabály szerint – kötelező volna a versenyvizsga kiírása. Összecseng ezzel a munkaügyi minisztérium 2020 októberi álláspontja is, igaz, abban ajánlották a közigazgatási minisztérium megkérdezését is (a Dolj megyei tanácsnak, egy hasonló ügyben).
A közigazgatási minisztérium álláspontját – amelyre a városháza szóvivője is hivatkozik – 2020 novemberében küldték el a Romániai Munícipiumok Egyesületének (amelynek városunk is tagja), ez pedig homlokegyenest ellentmond a munkaügyinek. Azzal érvelnek, hogy a közigazgatási törvénykönyv eleve külön tárgyalja a városmenedzserre vonatkozó jogi keretet, ott pedig nem említi a vizsgát, csak azt, hogy a polgármester nevezi ki rendelettel. Azt is felhozták érvként, hogy a régi törvényben még kimondottan szerepelt a városmenedzsernél a versenyvizsga, vagyis a törvényhozó szándékosan hagyta ki az új törvényből (Apostol Tofan Dana bukaresti jogprofesszor szerint az új közigazgatási törvénykönyv “lemondott a a versenyvizsga feltételéről”). Ezen felbátorodva egy Neamț megyei község, Podoleni 2020-ban vissza is vonta a versenyvizsga kiírását – derült ki még az átküldött iratokból.
Azonban a minisztériumi álláspontot nem tekinthetjük hivatalos törvényértelmezésnek, s a hasonló indoklású bírósági döntések sem általános érvényűek (hanem csak egyénileg, az adott jogesetre vonatkozóan fejtik ki hatásukat) – mutatott rá Venczel, hozzátéve, hogy nemcsak a törvény, hanem a jogi következetesség is megkövetelné a versenyvizsgát. A törvény ugyanis nem változott 2019 óta, s ha eddig feltétel volt az udvarhelyi városmenedzseri tisztség betöltéséhez, akkor szerinte ennek most sem kellene másképp lennie. Ha pedig az emlegetett minisztériumi álláspontot követjük, akkor elvileg Albert Sándor alkalmazása is történhetett volna versenyvizsga nélkül – érvelt a jegyző.
Miért járt el most másképp?
– ezzel a fő kérdéssel kerestem meg Gálfi Árpádot, aki nem is palástolta, hogy a jegyzővel való nézeteltérés ellenére nevezte ki Ene Florin-Răzvant. Beszélgetésünk során a polgármester többször hangsúlyozta, hogy szerinte így is törvényesen járt el, a neki kedvező minisztériumi álláspontra hivatkozva (persze, ehhez még a prefektusnak lehet szava, esetleges óvása esetén a bíróságnak is).
Azt, hogy eltért az eddig alkalmazott módszertől, több szemponttal is indokolta azon kívül, hogy szerinte a törvény megengedi. Az egyik az volt, hogy az Albert Sándor lemondása után meghirdetett versenyvizsgára senki nem jelentkezett, a másik pedig az, hogy mire többhavi keresgélés után végre találtak egy szakembert, aki elvállalja, nem akartak újabb hónapokat eltölteni a vizsgáztatással, mert minden perc számít a 2023-as évben (járnak le az uniós projektek). A polgármester ugyanakkor beismerte, hogy Albert Sándornál is tudtak már a jogi lehetőségről, de akkor még bőven volt idő vizsgáztatásra, mert négy és nem másfél év volt hátra a mandátumból (a polgármesterével egyszerre jár le a városmenedzser kinevezése is).
Gálfit arról is kérdeztem, hogy hogyan, mikor talált rá Ene Florin-Răzvanra, és mi győzte meg őt arról, hogy alkalmas lesz a feladatra (versenyvizsga nélkül is)? Azt válaszolta, hogy a szomszédos községekkel közös “buszos projektnél” merült fel először a neve, a közbeszerzésben segített a fenyédi polgármesternek. Ezt követően érdeklődött felőle másoknál is, akikkel együtt dolgozott Udvarhelyszéken (többek között a Viaductnál), és mivel a visszajelzések pozitívak voltak, Udvarhelyre hívta a jelöltet. A személyes találkozóra januárban került sor, amikor átbeszélték az együttműködés és az Aradról való ideköltözés lehetőségét, az alkalmazás pedig március elsejére ért be – számolt be a polgármester.