Jogerősen megnyerte az egyik pert a városházától menesztett igazgató

Másodfokon, a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán is az a döntés született február 3-án, hogy Puskás Katalin volt fejlesztési igazgatónak nem kell kifizetnie a kárt, amit a polgármester az ő számlája írt a vitatott szejkefürdői beruházással kapcsolatban. Ezzel helyben hagyták a Hargita Megyei Törvényszék augusztus 7-ei határozatát, amely ellen a polgármesteri hivatal fellebbezett.

A Hargita megyei testület elfogadta Puskás keresetét, és semmisnek nyilvánította azt a – 2019. január 25-ei – polgármesteri rendeletet, amelyben 257.455 lej kártérítésre kötelezték a Szejke-ügy miatt menesztett fejlesztési igazgatót. A polgármester akkor úgy ítélte meg, hogy ezt az összeget törvénytelenül hagyták jóvá a szejkei csatornázási munkálatokat kivitelező Macops Kft.-nek, és Puskást nevezte meg egyedüli felelős személynek.

Az ügyben elsőfokon 5000 lejes, másodfokon 4.000 lejes perköltséget hagytak jóvá, ezt a székelyudvarhelyi önkormányzatnak kell kifizetnie Puskásnak – olvasható az igazságügyi portálon.

Gálfi szerint nem épp úgy van az

A polgármester nyilvános Facebook-bejegyzésben sajátosan értelmezte a döntést: szerinte azért utasították vissza a keresetet, mert „nem egyedül P. K. a hibás”, ami abból kifolyólag „akár igaz is lehet”, hogy többen is aláírták a szóban forgó munka elszámolását, amely Gálfi álláspontja szerint megkárosította a várost.

Továbbá azt is állítja: a fellebbezést elutasító határozat azt sem állapítja meg, hogy nem keletkezett volna kár, vagy a követelés jogtalan volna, és Puskás ártatlanságára sem utal. „A bíró azt állította, hogy ki kell vizsgálni, hogy a törvénytelenségekhez (…) más személyek is hozzájárultak-e”, ezért Gálfi kilátásba helyezte egy újabb, ezúttal bűnügyi per kezdetét.

Mivel a jogerős bírói határozat indoklása egyelőre nem elérhető, a bírói testületnek tulajdonított állításokat sem állt módunkban leellenőrizni a cikk megjelenéséig.

A szejkei csatornázás ügyéhez több per is kötődik annak okán, hogy Puskás Katalint menesztették, őt a korrupcióellenes ügyészségnél (DNA) feljelentették, illetve a munkálatokat a hivatal nem vette át a kivitelezőtől – ezek a perek mind folyamatban vannak. A menesztéssel kapcsolatos tárgyalásokat a fennebb leírt per idejére felfüggesztették.

A polgármesteri hivatal megpróbálta peres úton érvényteleníteni a Macops-szal megkötött szerződést és az erre vonatkozó közbeszerzési eljárást is, de mindkét fokon elutasították a keresetet.

A Szejke-ügy jelentősége a beruházás értéke és végső célja (wellness-központ kiépítése) mellett abban áll, hogy a DNA-feljelentés ürügyén váltották le és szorították ki Gálfit saját párttársai az MPP-ből. Ez vezetett ahhoz, hogy a Néppárttal alkotott koalíció szétment, a polgármester pedig saját párt alapításába fogott. Mivel ennek bejegyzését nem sikerült időben megvalósítani, más (létező) párt listáján indultak (és nyertek) Gálfi támogatói a 2020. évi választásokon.

A kiemelt képen a Marosvásárhelyi Ítélőtábla épülete látható. Forrás: portal.just.ro