Jó bor csak az édes?

Vad meglepetésekkel tele látogatás egy csombordi pincészetben.
fotók: a pincészet saját archívuma és a szerző felvételei

Meglepetés látogatás a Savu pincészetnél. Meglepetés? Nem. Felhívtam őket, és anélkül, hogy említettem volna valamit is arról, hogy milyen szándékkal akarom őket megismerni, azt mondták, hogy nagy szeretettel fogadnak. Ez a meglepetés! Ezt azért emelem ki, mert általában a járványra hivatkozva elsőre elutasítanak, de ha elkezdek ismerősökkel és funkciókkal hadakozni, már másképp beszélnek velem, sajnos. A Savu pincészet hozzáállása ebben a „nagyonisszeretnénkkapitalistáklenni” világban „de ehhezhiányzikamentalitásunk” világban nem egyértelmű!

Az eredmény egy tartalmas borkóstoló és egy kedves beszélgetés lett.

Mi a különbség két rozé között?

Fiatal, innovatív és merész pincemester/vállalkozó a 20 éves Sergiu N. Savu és édesapja, aki letette a pincészet alapítókövét. Innovatív, mert az első kérdése az volt, amikor bementünk, hogy melyik rozé fog meg jobban: két üveget mutatott fel két különböző színű borral. Nyilván a bor is különböző volt. Az egyik vadélesztővel volt érlelve, a másik mesterséges élesztővel.

Merész, mert próbálkozik természetes/vad borélesztővel is erjeszteni borait. Ez manapság nem divat/szokás. Mit tudni erről? Egész környezetünk tele van élesztővel. Ezért kezd ez-az, ami cukrot tartalmaz, és véletlenül vagy akarattal hagyunk melegebb helyeken, előbb-utóbb erjedni. Így a szőlő, később a must is erjed.

Manapság nagyon elterjedt a mesterséges borélesztő használata. Nagyon sok előnye van. Egyik legfontosabb, hogy könnyebben lehet vele dolgozni, az erjedés hamar beindul, és könnyebben lehet kontrollálni. Ízvilága mainstream lesz, egyszerű, gyümölcsös, könnyed. Újvilági stílus. Hátránya az, hogy elnyomja a természetes borélesztőt, és ezt megsínylik a szőlő meg a bor karakterisztikus fajtajelleges tulajdonságai. Pedig ez nagyon fontos! Ez egyike az indikációknak, amik szerint meg tudjuk különböztetni például a németországi rizlinget az erdélyitől.

A szerzőről

Ozsváth Kinga sommelier Németországban végezte a borpincér iskolát ahol az IHK Akadémián szerzett oklevelet és rendelkezik a WSET harmadik fokozatával is. A külföldön élő sommelier egy évet tartózkodik itthon 2020 májusától, ezalatt a Villa Vinea pincészetben dolgozik, és céljául tűzte ki az erdélyi pincészetek feltérképezését, leírását. A vele készült interjút és az előző írásait itt olvashatod:

» KINGA, ISZOL TE RENDESEN?

» TOSZKÁNA A KÜKÜLLŐ MENTÉN

» LILIAC: A BOR, AMITŐL FORR A VÉRED

Minél idősebb és vadabb a királyleányka, annál jobb!

Így találunk nála spontikat (vadélesztővel erjedt borokat) is! Ez felvillanyozza érdeklődésemet! Meg is kóstoljuk ez egyik 2018-as sponti királyleánykát. És voilá! Nagyon érdekes ízvilág kerül orrunkba, szájunkba: nem teljesen szokatlan. Megvan neki az a virágos, aromás jellege, amit már ismerünk a királyleánykáról. De ehhez hozzájárul még egy másodlagos jellegzetesség is: a friss érett szőlő aromája úgy, ahogy azt szüreteléskor érzékeljük. Van benne valami vadság is, talán édesgyökér és szalmavirág meg mandula, cseresznyemag, ami a bornak egy speciális jellegzetességet ad!

A bor félszáraz, 7-8 gramm maradék cukor van benne, ami jól áll neki. Érdekes ebben a borban az is, hogy a szőlőtőkék a 40 évet is meghaladják. Ez jó a minőségének, hisz minél mélyebbre hatol a gyökér, annál értékesebb ásványi anyagokhoz jut hozzá. Így a szőlő és a bor is többet tud magából felmutatni.

Van mainstream boruk is. Sauvignon Blanc, ahogy meg van írva: kissé egzotikus, csinos, friss és üde. Mindenki üdvöskéje.

De egészében jó a terv!

A csombordi hegyek ismert hegyoldalában (Erdély-hegyalja) termesztik 6 hektáron a saját szőlőjüket, de hozzávásárolnak még. Így évente 16.000 liter bort tudnak készíteni, amiből 30-40 százalék nem a saját termésből ered. A saját termesztést tudják kontrollálni, ezért ebből készítik a jobb minőségű boraikat. A 6 hektáron tehát leredukálják a szőlőtermesztést 8 tonnára hektáronként.

Van itt olyan is, ami pénzt hoz, van olyan is, amivel lehet játszani, és vannak komoly borok is. A borok többsége viszont nem száraz. Ez a vidék öröksége, hisz akik még ismerték a csombordi borászok borászát, Csávossy Györgyöt, tudják: Jó bor csak az édes!

Székhely: Csombord, Fehér megye
Borvidék: Erdélyi medence, Nagyenyed
Alapítva: 1983
Hektár: 6 (+30-40 % hozzávásárolt)
Szőlőfajták: Neuburger, Királyleányka, Fűszeres tramini, Olasz Rizling, Rajnai Rizling, Szürkebarát, Sauvignon Blanc, Muskotály, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon
Magassag: 270-350 m
Pincemester: Sergiu N. Savu
Weboldal: pivnitasavu.com
Telefonszám: +40741393143