Több pontban javított a pénzügyminisztérium az elektronikus számlázó rendszeren (e-Factura), a legfontosabb újítás, hogy lehetővé tette az önszámlázást is, írják az Agerpresen Marcel Boloş pénzügyminiszter keddi nyilatkozatára hivatkozva.
Boloş azt mondta, a szaktárca „nagyon komolyan vette” a vállalkozói visszajelzéseket az e-Factura rendszer karbantartási munkálatai során tapasztalt kellemetlenségekről, így a rendszer fejlesztésével megbízott csapat megoldást keresett arra, hogy az elektronikus számlázó rendszer minden pillanatban üzemképes legyen.
A rendszeren több mint 1200 személy dolgozott, mondta Boloş.
A felhasználói jelzéseknek köszönhető, hogy bevezették az önszámlázás lehetőségét. Arról is beszámolt, a fejlesztők megoldották, hogy a rendszer a karbantartási munkálatok közben is működjön, illetve, hogy a könyvelők bizonyos kritériumok alapján tudjanak keresni a számlák között. 2024. január 16-ától az e-Factura rendszerbe már nem lehet kétszer ugyanazt a számlát feltölteni. A miniszter ugyanakkor arra biztatta az adófizetőket, hogy a platform alkalmazása közben tapasztalt gondokat, illetve megoldási javaslataikat bátran jelezzék az illetékeseknek.
Az elektronikus számlázás kötelezővé válásától,
azaz 2024. január 1-től a vállalatközi üzletben (B2B) eddig több mint 18 millió számlát regisztráltak sikeresen az e-Factura rendszerben, összesen 75 milliárd lej értékben. Az elküldött számlák státusza 30 percenként frissül.
A minisztérium felhívja a figyelmet, hogy február 7-én és 8-án újabb webináriumokat szerveznek, amelyeken a felhasználók bármilyen kérdést feltehetnek és választ kaphatnak a adóhivatal (ANAF) és az Országos Pénzügyi Információs Központ (CNIF) szakértőitől. Eddig négy ilyen online tanfolyamot szerveztek, amelyeken a résztvevők száma minden alkalommal elérte a maximális, ezer fős kapacitást.
A minisztérium emlékeztet, hogy amennyiben az e-Factura rendszer legalább 24 órán át nem üzemképes, a 2021/120-as kormányrendelet értelmében a rendszer újbóli beindulásáig szünetel a számlafeltöltési kötelezettség.
Ha lemaradtál volna
január 1-től Románia területén történő értékesítésekre vagy szolgáltatásokra kiállított számlákat a számla kibocsátásától számított 5 munkanapon belül fel kell tölteni az e-Factura rendszerbe, és nem később az adótörvénykönyv 319-es cikkében leszögezett határidőnél – figyelmeztet a szaktárca.
Az említett határidők figyelmen kívül hagyását 2024. március 31-éig még nem büntetik.
A e-számlázásról bővebben itt írtunk.