A világon élő nők egyharmada szenved fizikai vagy szexuális erőszakot élete során, a koronavírus-járvány csak súlyosbítja a helyzetet, figyelmeztetett kedden az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz egy, a témában kiadott jelentés kapcsán.
Körülbelül 736 millió 15 év feletti lányt és asszonyt ér erőszak, leginkább a partnerük részéről. A nők elleni erőszak szinte az összes országban és kultúrában honos, több millió nőt és családját érinti – hangsúlyozta a főigazgató.
Bár nincsenek erre szilárd adatok, világosan látszik, hogy a több mint egy éve tartó koronavírusjárvány, amely több száz millió embert taszított elszigeteltségbe, és világgazdasági válságot robbantott ki, negatív hatással van a nők elleni erőszak szempontjából – jelentette ki dr. Claudia Garcia-Moreno, a jelentés egyik szerzője.
Sok nő helyzete valószínűleg romlott,
nyilatkozta az AFP nemzetközi hírügynökségnek, megjegyezve, hogy 641 millió nő, a 15 éven felüliek 26 százaléka szenvedett el már valaha erőszakot a partnere részéről.
A bántalmazott nők a járvány kitörésével arra ébredtek, hogy fogva tartja őket ez a helyzet, még elszigeteltebbek és még inkább ki vannak téve a partnerük állandó jelenlétének, aki bántja őket – tette hozzá. Ehhez járulnak még az anyagi nehézségek, a gyermekek állandó otthonléte, és egyéb, a járvány miatt élesebbé váló problémák, amelyek újabb erőszakot válthatnak ki.
A fiatalok egynegyede érintett
A jelentés szerint a nők 6 százalékát erőszakolta meg életük során másvalaki, mint a partnerük, de ez a szám a kutatók szerint a valóságosnál jóval alacsonyabb, mert még mindig tabu erről nyíltan beszélni. Az sem hangzik jól, hogy a szexuális visszaélés nagyon fiatal korban kezdődik, a 15-19 éves tinédzserlányok egynegyedét bántalmazta vagy erőszakolta meg a partnerük.
Egyes régiókban pedig a nők több mint fele szenved el élete során legalább egyszer erőszakot, Óceánia, Fekete-Afrika és Ázsia déli területeit nevezte meg. Másrészt Dél-Európában a legalacsonyabb ez az arány, 16 százalékos. Ez annak köszönhető, hogy a nőknek jóval több lehetőségük van kilépni egy bántalmazó kapcsolatból, több lehetőségük van a jogorvoslatra és a védelemre. A kedden kiadott jelentés a második ilyen típusú közlés és 2000-2018 között gyűjtött adatokon alapszik. Ami világos, az a családon belüli erőszak magas aránya, és hogy sürgősen kell cselekednünk – jelentette ki dr. Claudia Garcia-Moreno.
És, bár a járvánnyal összefügg a nők elleni erőszak növekedése, az erőszak nem állítható meg az oltással – biztatta cselekvésre az ügyben a kormányokat a tanulmány szerzője.