Itt fogod majd nézni az augusztusi csillaghullást

Idén augusztusra készen lesz, jelenleg túl van az ötven százalékon, a Csillagvizsgáló projekt. Az épületet és udvarát a tervek szerint a városi könyvtár kapja majd meg ügykezelésbe – derült ki a március 14-én, csütörtökön tartott sajtótájékoztatón. 

Balról jobbra haladva a képen Gergely Tamás, a Viaduct Kft. projektvezető mérnöke, Lőrinc Árpád, a beruházási iroda vezetője, Szőcs Endre, a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár igazgatója, Ölvedi Zsolt alpolgármester és Gálfi Árpád polgármester szerepelnek.
A szerző felvételei

Az újságírókat az újonnan épülő tanösvényen fogadta Gálfi Árpád polgármester, Ölvedi Zsolt alpogármester, Lőrinc Árpád, a beruházási iroda vezetője, Szőcs Endre, a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár igazgatója, valamint a kivitelező  Viaduct Kft. projektvezető mérnöke, Gergely Tamás. 

A polgármester ragadta magához először a szót és elmondta, hogy a projektet az Európai Unió Regionális Operatív Program 5.2-es tengelyéből pályázták meg sikeresen, mely az elhanyagolt, városi területek rehabilitációját és új zöldövezetek létrehozását célozza. Ebből a forrásból kizárólag parkokat, szabadidős tereket lehet felújítani és létrehozni, magyarázta Gálfi. 

Úgy gondolták, hogy ott kint minden adott: egy kis erdő, zöldövezet, csodálatos kilátás a városra és az eredetileg csillagvizsgálónak megálmodott épületmaradvány is. Mindezeket ötvözve próbáltak egy olyan közösségi parkot létrehozni, ahol a szabadidős tevékenység mellett helyet kaphat a tanulás és az ismeretszerzés is.

A projektnek úgy vágtak neki, hogy tudták, az épület költségei nem elszámolhatók, a város a saját forrásaiból kell biztosítsa a létrejöttét. Szerinte éppen „erre vannak az európai támogatások, hogy a helyi közösség által megálmodott célokat, amelyeket az elmúlt 30-40 évben nem sikerült saját erőből megépíteni, most egy kis külső segítséggel sokkal jobban meg lehet csinálni.”

A projektnek két alkotóeleme van 

– kezdett bele a részletek ismertetésébe Lőrinc Árpád –, a majdnem két hektáros terület körülbelül kétharmad része a sétány, illetve egyharmad nagyságrendben a csillagvizsgáló újjáépített épülete foglal helyet. Ez utóbbi, bár teljesen saját költségre valósult meg, úgy gondolják, elengedhetetlen része annak, hogy a helyszínen tevékenységeket lehessen folytatni, tanítás, kulturálódás jelleggel, ahogy ezt a pályázatba is bele volt foglalva. 

A legnehezebb a sétány megvalósítása volt, derült ki, több hónapnyi fejtörést okozott a tervezőnek és a kivitelezőnek, hogy egyáltalán álljon és rezisztens legyen. Nehezen volt megközelíthető, és maga terep is nehéz volt – erről korábban portálunk is beszámolt –, ahhoz, hogy a tartóoszlopok álljanak, le kellett fúrni a sziklás talajba, amihez egy olyan gépet kellett Udvarhelyre hozzanak, amiből az országban csak egy-két darab van. 

A kivitelezés jelenleg 56 százalékon áll, ha minden a tervek szerint halad, idén július-augusztusra készen lesznek, magyarázta Lőrinc. Hozzátette, utána következik az a rész, hogy 

átadják a csillagvizsgálót a gazdájának.

Ami, mint kiderült, a városi könyvtár lesz. 

Az igazgató pontosít: nem a teljes komplexum, csak a csillagvizsgáló épülete és környéke lesz átadva nekik ügykezelés céljából. A tervezési fázisban arra törekedtek, hogy olyan módon hasznosítsák magát az épületet, hogy minden korosztály megtalálja benne a helytét, „olyan  programokon tudjon részt venni, ami őt érdekli.”

Kérdésünkre elmondta, az épületben lesz digitális planetárium, egy tudományos szoba, ahol tudománynépszerűsítő könyvek lesznek elhelyezve, illetve érdekes kísérleteket, bemutatókat tartanak majd ott. Az alagsorban lesz egy hagyományos, analóg fényképeket feldolgozó laboratórium. Az emeleten kapnak helyet a könyvtár csillagvizsgáló és napmegfigyelő eszközei, ezek segítséségével majd bemutatókat tartanak, akár a csillagos ég, akár a Nap és a naptevékenység megfigyelésével kapcsolatosan. Az épület előtti téren napóra és egy naprendszer modell lesz majd, ezek is a könyvtár ügykezelésében lesznek.

Szőcs megjegyezte, a sétánnyal kapcsolatban végül úgy döntöttek, táblák lesznek elhelyezve, melyek segítségével beazonosíthatóak lesznek növények és állatok. Valamint, az udvarhelyi kulturális értéktár elemeit felhasználva, a kiterjesztett valóság segítségével kultúrtörténeti elemei is lesznek a sétánynak. „Telefon, applikáció segítségével lehet majd lekövetni, és egy-egy ilyen A5-ös méretű táblácskán lesznek elhelyezve az információk, olyan személyekre vonatkozóan, akik itt éltek és itt tevékenykedtek, vagy olyan történelmi eseményekre vonatkozóan, amelyek itt történtek Székelyudvarhelyen és környékén. Ebből, ha jól tudom, 55 darab fog elkészülni, de a számuk nem véges, még bővülhet tovább”, magyarázta. 

Hol áll a projekt összértéke?

– tettük fel a kérdést a polgármesternek, abból kiindulva, hogy minden uniós projekt értéke megnövekedett a szerződött értékekhez képest. A polgármester azzal reagált ismét, hogy minden projekt költsége megnövekedett, nemcsak Udvarhelyen, hanem az egész országban. De nem tagadta, jelen helyzetben éppen a saját zsebből újjáépített csillagvizsgáló épületének ára nőtt meg azóta, hogy nekifogtak a munkálatoknak.

Konkrét számokról Lőrinc Árpád beszélt, elmondta, a kezdeti 30 százalék önrész és a 70 százalék EU-s támogatás 50-50 százalékra látszik módosulni, de lehet az is, hogy az arány végül csak 40-60 lesz. Pontos választ csak akkor tudnak mondani, ha teljesen befejezték a munkálatokat. Pénzben jelen pillanatban ez 8-9 millió lejt jelent – a kezdeti összeg a finanszírozási szerződésben 5 millió 84 ezer lej volt. 

A polgármester szerint ezt nem úgy kell nézni, mint plusz költség a városnak, hanem hogy megvalósul egy projekt, amelyhez a város megkapja a szükséges pénz felét.

A sajtótájékoztató után

bejártuk a sétányt, közben a kivitelező elmondta, jelenleg a rossz idő miatt az épület belsejében dolgoznak, de amint jobbra fordul az időjárás, ismét a sétányon lesz a fókusz.

Biztosított arról is, hogy az ösvény melletti, illetve a csillagvizsgáló udvarán lévő végtelen mennyiségűnek tűnő sár augusztusra, mire végeznek, el fog tűnni, és nem kell majd gumicsizmában csillagot lesni és az ágak hegyén járni.