Itt a szomszédban a vírus új mutációja

Törökország volt a harmincharmadik ország, ahol azonosították a koronavírus azon új mutációját, amelyet a Nagy-Britanniában fedeztek fel  – számolt be róla a revista22.ro portál 2020. január másodikán, miután 15 esetet észleltek Törökországban, ezért az lezárta határait január 1-től az Egyesült Királyságból érkezőknek.

Rajtuk kívül több állam – így Románia is – vezetett be korlátozásokat, ráadásul nem csak Nagy-Britanniával szemben, más állampolgárokkal is, akik az elmúlt hetekben olyan országokban jártak, ahol már észlelték a Covid-19 új mutációját. Az Egyesült Államok azért került sok helyen a tiltólistára, mert ott több államban találták meg a vírust: Floridában, Kaliforniában és Coloradóban, ráadásul a fertőzöttek egyike sem utazott a közelmúltban.

Miért veszélyes?

A B.1.1.7 néven ismert változat a portál beszámolója szerint nem okoz súlyosabb megbetegedést, mint a Covid-19, azonban könnyebben terjed, és a túlterhelt egészségügyi rendszerek nehezen birkóznának meg még több beteggel.

Az angol kormány felismerve ezt a veszélyt az egész országra zárlatot rendelt el hétfőn az új koronavírus-változat gyors terjedésének megfékezése miatt, így keddtől a lakosság újból csak a legindokoltabb esetekben – például az alapvető fontosságú cikkek megvásárlása, gyógyszerek beszerzése, orvosi ellátás vagy testmozgás céljából – hagyhatja el otthonát – írja az MTI.

Hol van?

A revista22.ro január másodikán 33 országot sorol azok közé, amelyekben észlelték a vírus új mutációját: az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Törökország mellett Ausztrália, Belgium, Brazília, Kanada, Chile, Kína, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Izland, India szerepel , Írország, Izrael, Olaszország, Japán, Jordánia, Libanon, Málta, Hollandia, Norvégia, Pakisztán, Portugália, Szingapúr, Dél-Korea, Spanyolország, Svédország, Svájc és az Egyesült Arab Emírségek, valamint Tajvan.

Azóta ez a lista bővült, Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter hétfő délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy Ausztriában is azonosították a mutációt, az MTI hírügynökség információi szerint a szomszédos Szlovákiában is megerősítették a koronavírus új változatának jelenlétét.

Romániában a központi médiában megjelent egy hír, miszerint a bukaresti Matei Balş Intézet genetikai laboratóriumában kimutatták az új vírustörzset, majd később az intézet egyik illetékese azt mondta, két minta vizsgálata az eddigiektől eltérő eredményeket hozott, és következő napokban sorra kerülő szekvenálás rámutathat, „hogy valóban az új vírustörzzsel van-e dolgunk”.

Mindeközben Dél-Afrikában

a vírus hasonló verziója jelent meg, ami szintén megérkezett Nagy-Britanniába. Matt Hancock brit egészségügyi miniszter bejelentette, hogy két beteget is találtak az országban, akiknél a koronavírus dél-afrikai mutációját diagnosztizálták. A BBC-nek adott nyilatkozatában arról számolt be, hogy a Dél-Afrikában talált új mutáció meglehetősen aggasztó, ezért úgy döntöttek, hogy az onnan érkező gépeket nem engedik leszállni az országban.

John Bell, az Oxfordi Egyetem egyik orvosprofesszora rámutatott, a dél-afrikainál a vírus fehérjeszerkezete is jelentős eltéréseket mutat a korábbi változathoz képest. Szerinte a brit mutáció ellen még védettséget nyújthatnak a mostani vakcinák, de a dél-afrikaival szemben már nem merné ezt állítani. Hozzátette azonban azt is, hogy ha még változtatni is kell a vakcinákon a dél-afrikai mutáció miatt, ez a munka már biztosan nem tart olyan sokáig, mint a mostani oltóanyagok kifejlesztése.