A látszat néha csal. Nem árt óvatosan rendelni a netről.
A romániai lakosság több mint fele tervezi, hogy legalább egy terméket vásárol fekete pénteken, ami idén november 16-ra esik. Tízből kilencen hallottak már az akcióról, amelynek lényege, hogy jelentős árkedvezményeket kínálnak az üzletek – derül ki a Kantar Millward Brown által végzett felmérésből.
A felmérés szerint főként televíziók, hűtőszekrények, gáztűzhelyek, kisebb háztartási cikkek, továbbá mobiltelefonok, ruházati cikkek, lábbelik és laptopok iránt érdeklődnek Romániában. Az eredmények azt is kimutatták, hogy online boltokban és hagyományos üzletekben is szívesen vásárol ilyenkor a romániai lakosság.
Az Amerikából indult és az elmúlt években globálissá nőtt akció jelentőségét igazolja, hogy a 2017-es fekete pénteken 200 millió eurós bevételt jegyeztek az eladók, ami az éves eladásuk 7%-át tette ki – olvasható az Agerpresen.
A kecsegtető ajánlatok ellenére mégis óvatosságra inti a vásárlókat a román fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) elnöke, Marius Pîrvu: „Nagyon nehéz megállapítani, hogy mennyire tisztességesek az eladók által feltüntetett árak, és a fogyasztók nagyon oda kell figyeljenek”.
Pîrvu azt tanácsolja, hogy az online vásárlások esetében rendelés előtt mindig ellenőrizzék le, készleten van-e az adott termék, és hogy a feltüntetett ár tartalmazza-e vagy sem az ÁFÁ-t meg a szállítási költséget. Amennyiben nem egyértelmű, érdemes írásos megerősítést kérni a forgalmazótól vagy rögzíteni a telefonbeszélgetést.
Egy másik nagyon fontos tudnivaló, hogy az átvételtől számított 14 napon belül indoklás nélkül visszamondható a rendelés, tehát nem csak hibás termék esetén. A legtöbb esetben azonban a rendelőnek kell állnia a visszaküldés szállítási költségét, hacsak nem veszi át önként a forgalmazó ezt a tehert.
Az ügyfélnek joga van a teljes összeg megtérítéséhez, ugyancsak 14 napon belül, de cserét is kérhet ugyanolyan vagy más termékre – a felmerülő árkülönbséget az arra köteles fél állja.