Iohannis: Románia európai ország marad

Az ígéretének megfelelően 19 órától hivatalos nyilatkozatot tett Klaus Iohannis államfő.

Elmondta, az Alkotmánybíróság péntek délutáni döntése kötelező mindenkire nézve, sosem látott történések eredménye, és meg kell vizsgálnunk, hogy jutottunk ide.

Az elnökválasztás első fordulója után kis idővel telefonon értesítették a titkosszolgálatok arról, hogy különös dolgok történtek. Kérte azonnal, hogy ellenőrizzék le ezeket a különös történéseket. Majd írásban is aggasztó információk érkeztek hozzá, négy dokumentumról van szó, a SRI,  SIE, STS és a külügyminisztérium részéről. Ezek tartalma nagyon aggasztó volt, azonnal összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot – számolt be róla az államfő.

Mint az iratokból kiderült, az egyik jelölt masszív előnyt szerzett törvénytelenül, erőteljesen kampányolva a választás előtti szombaton és a választás napján. Ugyanez a jelölt 0 kampányköltséget jelentett le a választási hatóságoknál, noha nagyon szofisztikált kampányt folytatott.

Arról is tájékoztatták, hogy egy, a Romániáéval ellentétes érdekeket képviselő külföldi országból is segítették ezt a jelöltet. „Aznap kértem ezeknek a dokumentumoknak a titkosításának feloldását és nyilvánosságra hozatalát, így mindenki láthatta, hogy miről beszéltünk a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén. A CSAT-nak nincsenek hatáskörei a választásokkal kapcsolatban, de ezek az információk arra engedtek következtetni, hogy állambiztonsági veszély áll fenn, ezért továbbítottuk az Alkotmánybíróságnak a dokumentációt. Az Alkotmánybíróság pedig úgy döntött, hogy semmissé teszi a teljes elnökválasztást.”

Mi lesz ezután?

A parlamenti választások érvényesítése után megalakul az új parlament. Ezt követően konzultálunk a parlamenti pártokkal és megalakítjuk az új kormányt, az új kormány állapítja meg, hogy mikor lesznek az új elnökválasztások.

– Mit teszek én? – tette fel a következő kérdést.

Az alkotmány 83. cikkelyének 2. bekezdése alapján Románia elnöke a következő elnök eskütételéig gyakorolhatja mandátumát, tehát én a mandátumomban maradok addig, és amikor a következő elnök leteszi az esküt, akkor én elmegyek innen.

– Nem akarok Románia sem miniszterelnöke lenni, nem akarok új mandátumot, ezt a mandátumot akarom jól kivinni. Az utolsó napig egy demokratikus, szabad, modern, biztonságos, európai Romániáért fogok dolgozni, ahogy eddig is tettem. Egy európai Romániáért, hangsúlyozza még egyszer.

Románia egy stabil, biztonságos, szilárd ország, ezt az országunk gazdaságáért, a befektetőkért és befektetési piacokért mondom. Az EU-ért mondom: Románia egy biztonságos, szilárd, Európa-párti ország. A NATO-nak üzenem: Románia biztos, szilárd szövetséges állam marad. És mindannyiunk számára fontos tudnunk, hogy Románia nincs nehézségben.

Percről percre tudósításunk az elnökválasztás berekesztéséről mindössze két nappal a második forduló előtt itt olvasható.