Röpködnek a milliók. Részletekbe menően tanulmányozhatod, 2019-ben mire költ a város.
Fotók: SIMÓ VERONIKA
Székelyudvarhely 2019. évi költségvetés-tervezetét mutatták be a városházán csütörtök délelőtt Jakab Attila városmenedzser és Szilágyi István, a gazdasági osztály igazgatója. Elmondták, minden eddiginél részletesebb költségvetést készítettek, szándékaikat a transzparencia jellemzi, „nincsenek csontvázak a szekrényben, nyitott kártyákkal, tiszta lapokkal játszunk”.
Amellett, hogy a 2019-es tervek sokkal részletesebbek és terjedelmesebbek, mint a korábbi években – 40 oldal helyett most vagy 140 oldalt is kitehetnek –, a polgármesteri hivatal holnapján tanulmányozhatók is az Interaktív költségvetés címszó alatt.
Ha ide kattintunk, három év költségvetését nézhetjük meg a 2017-estől kezdődően.
Mint látható, 2017 óta számszerűleg sokat csökkent a város bevétele. Ennek egyik oka, hogy a tanügyi személyzet fizetését már nem az önkormányzatoknak utalják ki, illetve a város egyik legjelentősebb bevételi forrásának, a személyi jövedelemadóból származó bevételeknek csökkenése azután, hogy 16-ról 10 százalékra csökkentették az arányát.
A kormány némileg próbálta ellensúlyozni a tavalyi kiesést, de amennyivel a bevételi oldalt megnövelte, annyival a kiadási tételeket is megterhelte azzal, hogy az otthondolgozók nyilvántartását és kifizetését az önkormányzatokra rótta ki – számoltak be a városháza munkatársai.
Számháború röviden
Idén 69 millió 304 ezer lej bevétellel számolhatunk, amiből 28,8 millió lej a személyi jövedelemadóból visszaosztott 60 százalék, a gépjármű- és ingatlanadók több mint 16 millió lejt jelentenek a városkasszában, költségvetési támogatásból durván 12 millió lejre számíthatunk, koncessziókból, bérekből közel 1,9 millió lej folyik be, speciális illetékekből pedig 240 ezer. A könnyebb érthetőség kedvéért nem a pontos számokkal dolgoztunk, azokat meg lehet nézni a következő táblázatban vagy az udvarhely.ro oldalon.
A hivatal munkatársai úgy számolták, egy átlagos család évente 600-1200 lej személyi jövedelemadóval, 150 lej tömbházadóval és 60 lej autóadóval járul hozzá a költségvetéshez.
A kiadások oldalán 79 millió 22 ezer lej látható, ennyit fog költeni a hivatal saját fenntartására (18,774,500 lej), a közutakra (5,480,000 lej), egészségügyre – az iskolaorvosok és nővérek fizetése többnyire (2,725,000 lej), kultúrára – főleg a kulturális intézmények fenntartása (17,876,000 lej), a tanügyre (8,756,000 lej), távhőre (2,1 millió lej), szociális kiadásokra – otthongondozók fizetése, adminisztrációja (8,858,000 lej), ifjúsági és egyéb lakásokra – a kormánytámogatásból felhúzott épületek infrastruktúrája, közművesítése (4,620,000 lej) és környezetvédelem (1,746,000 lej). A bevétel és a kiadások közti különbség a tavalyról megmaradt, el nem költött összegekből áll.
Drága a biztonság és a kultúra
A város által fenntartott intézmények közül a helyi rendőrség fáj a legtöbbe – akiket megbüntetnek vagy akikkel „konfliktusba” keverednek, azoknak duplán –, mivel ott a legnagyobb a személyzet létszáma, 2 millió 532 ezer lejt költünk az intézményre, amibe még beletartozik az épület, az autók fenntartása és az olyan anyagi költségek is, mint a fegyverek és töltények.
Az Urbana Rt. 2,100,000 lejből gazdálkodik.
Sorrendben a színház következik 1,850,000 lejjel, a Művelődési Ház és a filharmónia összköltségvetése 1,780,000 lej, a Budvár Szociális Központ és a városi bölcsőde nagyjából ugyanannyiba, másfél millió lej körüli összegbe kerül.
A múzeum 1,250,000 lejt, a néptáncműhely 1,170,000 lejt, a könyvtár pedig 915 ezer lejt kap idén a költségvetésből.
A városi sportklub és a Tourinfo is megjelenik a tételek között, előbbi 950 ezer lejjel, utóbbi 560 ezerrel.
Az inkubátorház 506 ezer lejbe kerül idén. Az iskolákat helyhiány miatt nem tüntették fel a táblázatban.
Nem lesz körforgalom
A beruházások fejezet a legérdekesebb, itt 13 millió 484 ezer lej szerepel összesen.
Ezen belül a kulturális, szabadidős és vallási rész két nagy tételből áll, az egyik a jégpálya befedése, mely összesen majdnem 5 millióba kerül, és melyből 1,8 milliót tervez kifizetni idén a város, a másik az állami támogatással épülő Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének befejezése.
A lakások tételhez a kórház udvarán és a Csereháton épülő szociális, valamint ifjúsági lakások tartoznak, esetükben maga az épület kormányzati pénzből valósul meg, az egyéb infrastruktúra, mint például a bekötő utak építése, közművesítés és a zöldövezetek létrehozása az önkormányzatra hárul – hallhattuk a sajtótájékoztatón.
A barompiac átrendezése, a szombatfalvi temetőhöz tartozó Ugron Gábor utca felújítása, az Ifjúság bejáratban és a Tomcsa Sándor negyedben elindított játszótér-felújítások említhetők meg többek között. Több projektre nem nyertek pályázatot, ilyenek a Kisköved utca és a Győzelem utcák közötti kispiac újrarendezése, de ezek is szerepelnek a költségvetésben 1000 lejes tételekkel, hogy ha változás történik, lépni lehessen.
A Fások és a Bethlenfalvi utca sarkára tervezett körforgalom egyelőre elmarad idénről, mivel nagyon sok pénzbe kerülne – hidakkal kellene lefedni a patakot, magasfeszültségű oszlopot kellene költöztetni és magántulajdonban levő telkeket megvásárolni, ezért egyelőre az ún. „telezöld” változatot valósítják meg, mondta a városmenedzser. Hasonlóan „jó hír”, hogy az Electrica Rt. csak mintegy 10 százalékát állja a Szászok táborában a villanyvezetésnek.
Akkor mi lesz?
Ezen kívül külső forrásai is vannak a városnak, néhány beruházás, mint például a vár, a csillagvizsgáló felújítása, a szombatfalvi nyugdíjas foglalkoztató központ, a Függetlenség, Építők és Eminescu utcai tömbházak hőszigetelése európai uniós alapokból történik majd. Jakab szerint az az elv, hogy az elkezdett projekteket mihamarabb fejezzék be.
Az interaktív költségvetés Szilágyi István gazdasági igazgató ötlete volt. Részleteiben megtekinthető az udvarhely.ro oldalon. Az önkormányzat várhatóan jövő csütörtökön, április 18-án dönt róla.