Az egészségügyi minisztérium kedden ajánlásokat fogalmazott meg a lakosság számára a kánikula idején bekövetkező incidensek megelőzésére, ezeket az Agerpres-en közzé tették magyar nyelven is, de a polgármesteri hivatal is adott már ki lakossági tájékoztatót. Szerdára ráadásul sárga kódot jelentett a Hargita megyei sürgősségi esetek felügyelősége (ISU): június 19-én 32-35 Celsius-fok közötti hőmérsékletre lehet számítani, éjszaka 20 fok lesz.
Mit tanácsolnak a hatóságok?
-
- 11 és 18 óra között kerüljük a napsütötte helyeket, a zsúfoltságot és tartózkodjunk a fizikai megerőltetéstől. A klímaberendezéseket ne állítsuk 5 Celsius-fokkal hidegebbre a kinti hőmérsékleti értéknél, a ventilátorok használata 32 fokot meghaladó hőségben nem ajánlott. A kánikula óráiban térjünk be néha légkondicionált helyiségekbe, viseljünk szellős, világos színű öltözetet, kalapot, napszemüveget és naponta többször vegyünk langyos vizes zuhanyt. Elsősorban a reggeli és az esti órákra érdemes időzíteni a lakás elhagyását, figyelve arra, hogy amennyire lehetséges, árnyékos részeken sétáljunk.
- Igyunk sok, naponta legkevesebb 1,5–2 liter vízalapú folyadékot (vizet, gyümölcslevet, langyos teát), fogyasszunk natúr joghurtot, gyümölcsöt és zöldséget, és kerüljük a nehéz, zsíros ételeket, az alkoholt (a sört is), a túlzott mennyiségű koffeint és cukrot tartalmazó élelmiszereket, italokat (kávé, kóla). Nem szabad megvárni a szomjúságérzet jelentkezését, minden 15-20 percben igyunk egy pohár vizet.
- Gondoskodjunk a tőlünk függő személyekről (gyermekek, idősek, fogyatékkal élők), és rendszeresen adjunk nekik folyadékot, még akkor is, ha nem kérik. Tartsuk folyamatosan a kapcsolatot idős vagy fogyatékkal élő szomszédokkal, rokonokkal, ismerősökkel, érdeklődjünk egészségük iránt.
- A lakásban a hőmérséklet emelkedésének korlátozása érdekében ajánlott a napsütésnek kitett ablakokat nap közben bezárni, a redőnyöket és/vagy függönyöket behúzni. Az ablakokat késő este, éjszaka és kora reggel érdemes kinyitni és hagyni, hogy a léghuzat átjárja a lakást. Ajánlott ugyanakkor lekapcsolni vagy csökkenteni a mesterséges fény intenzitását, és kikapcsolni minden olyan elektromos készüléket, amelyre nincs szükség.
- Csecsemők és kisgyermekek esetében ajánlott minél hűvösebb és túlzott páratartalom- és huzatmentes környezetet teremteni. Ugyanakkor ajánlatos várni az új élelmiszerek bevezetésével ebben az időszakban. Megfelelő folyadékpótlásról kell gondoskodni, a csecsemőket pedig igényük szerint kell szoptatni.
- A csecsemő vagy az anya rosszullétének legkisebb jelére ajánlott azonnal jelentkezni a háziorvosnál. Krónikus betegek számára ajánlott a kezelőorvossal való szoros kapcsolattartás a kezeléssel kapcsolatban.
- Sem gyermekeket, sem pedig háziállatot ne hagyunk magukra a gépjárművekben.
- A munkáltatóknak a hőmérsékleti értékektől függően korlátozni kell a kültéri tevékenységeket és munkavégzést; megfelelően szellőztetett helyiségeket kell biztosítani; elsősegélynyújtásra alkalmas, árnyékos fedezékeket kell létrehozni, ahol ingyen ivóvizet biztosítanak a dolgozóknak.