Így lett Diddy botránya az én erdélyi-amerikai álmom vége

Szeptember közepe óta követem Sean “Diddy” Combs (régebbi művésznevén Puff Daddy, majd P. Diddy) letartóztatásának ügyét, és minél mélyebbre megyek a nyúlüregben, annál több rétegben kopik le az amerikai álom egykor Erdélyig ellátszó máza és csillogása. 

Jane Rosenberg tárgyalótermi rajza.

Sean Combs-t szeptember 16-án tartóztatták le, az ellene szóló 14 oldalas vádiratban szexkereskedelemmel, szexre való kényszerítéssel és zsarolással vádolják, illetve „egy olyan bűnszervezet létrehozásával, amelyben szexuális vágyainak kielégítése, hírnevének védelme és viselkedésének eltitkolása érdekében bántalmazta, fenyegette és kényszerítette a körülötte lévő nőket és másokat”.

A letartóztatás előzménye, hogy 2023. novemberében a rapper egykori élettársa, Casandra “Cassie” Ventura több millió dolláros pert indított Combs ellen, szexuális bántalmazás miatt. Bár az ügy nem jutott a törvényszék elé, Ventura feljelentésének következményeként a következő hónapokban további 11 panasz érkezett Combs ellen; a vádlók szerint a rapper 1991 és 2009 között szexuálisan zaklatta őket. 2024. márciusában Combs amerikai otthonaiban razziáztak, ahol lőfegyvereket, lőszereket és több mint 1.000 üveg síkosítót találtak.

2024. májusában nyilvánosságra kerültek egy hotel biztonsági felvételei, amelyeken Combs fizikailag bántalmazza Venturát. Combs ezt követően nyilvánosan bocsánatot kért a kiszivárgott bántalmazásért. Letartóztatása óta tagadja az ellene szóló vádakat.

A rapper-producer bűnügyi vádjainak virtuális süllyesztőjében hirtelen abban a kamaszkori tudatállapotban találtam magam, amikor a kétezres évek elején, nyomtatott magazinokban (Bravo, Popcorn, Cool Girl) lestem a hollywood-i sztárok minden titkát, a szépítkezési tanácsoktól kezdve a szerelmi életükön át az öltözködési szokásaikig. A román nyelvű lapokat, amelyekhez akkor Marosvásárhelyen hozzáfértem, mára, a mai tinik számára felváltotta az internet és a közösségi média, de akkor, húsz évvel ezelőtt, Puff Daddy is egy sztár volt, akinek zenéjét bár sosem hallgattam, mégis kaptam hírt extravagáns életéről, ahogy vizuális impulzusokat is. 

Most, hogy már több mint 120 áldozat vádolja Diddy-t szexuális zaklatással, akaratlanul is szembesültem azzal, hogy milyen torz üzeneteket kaptam-kaptunk akkor Amerika celebjeiről, és mennyire hamis volt az a kép, amelyet általuk felépíthettünk magunkban, képzeletünkben. Ahogy a Me Too mozgalom óta egyre több film- és zeneipari nagyágyúról és visszaéléseikről lehull a lepel, úgy lassan arra is fény derül, hogy Hollywood sosem volt más, mint amilyennek most látszik. Csak most ide is ellátszik, valamennyire.

Amerikai rémálom és közelgő választások

Az amerikai elnökválasztás előestéjén különösen izgalmas egy komolyabb pillantást vetni az USA celebkultuszára, a popszakmára és reklámiparra, és ezeknek globális hatására, mert bár elsőre úgy tűnik, széttartó témákról van szó, végül mind összefügg. (Aki az elnökválasztás politikai-társadalmi kontextusáról szeretne naprakész információt kapni, annak ajánlom a Partizán Amerikánó podcastjét, például ezt a részt, amelyben arról is szó esik, hogy mit hozna Trump és mit Harris elnöksége Magyarországnak.) Elég csak arra gondolni, hogy idén augusztusban terrorveszély miatt lefújták Taylor Swift bécsi koncertjét, hogy lássuk, a digitális jelenben a távolságok és az értékellentétek sokkal közelebb vannak egymáshoz, mint azt földrajzilag gondolnánk.

Diddy ügye kapcsán többek között az lett nyilvános, hogy a producerként is aktív, igencsak befolyásos Combs hosszú éveken át kirívó és látványos, ún. „fehér party”-kat tartott, amelyekre a sztárvilág legnevesebb és feltörekvő képviselői is hivatalosak voltak. Zenészek, színészek, sportolók, politikusok, üzletemberek, médiaszemélyiségek szerepeltek ezeken a bombasztikus bulikon, talpig fehérben, a házigazda Combs pedig egyfajta modern Gatsby-ként lépett színre, így is hivatkozott magára. A csillogás, a pia, a drogok, a show alap volt ezeken a bulikon. Ezzel még nem is lenne baj, mondhatni, amennyiben konszenzuális nagykorúak vesznek részt rajta. Csak nem így volt.

Felvétel egy karitatív céllal megrendezett fehér party-ról, 2009-ből. Forrás: CNN

A probléma ott kezdődött, hogy ezeknek a fehér nyilvános buliknak a végén, vagy ezekkel akár párhuzamosan, Diddy lakásainak elkülönített részein vagy hotelszobákban, jött a ráadás, a freak off” (magyarul kb. megőrülés, megborulás, illetve szlengben ejakuálás) buli, amelyek során a rapper és bűntársai akaratuk ellenére nőket és férfiakat, köztük kiskorúakat is, bedrogoztak, hogy aztán a rapper voyeur-i élvezetére, különféle szexuális együttlétre kényszerítsék őket. Az aktusokat lefilmezték, hogy az áldozatok és a buli egyéb résztvevői később zsarolhatóak legyenek. 

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!