Szerencsések azok az emberek, akikkel valaki törődik. Még szerencsésebbek azok, akiknek van olyan társuk, akivel kölcsönösen törődnek egymással. Ilyen szempontból László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője többszörösen szerencsésnek mondható: neki több ilyen lelki társa is van, akivel a kölcsönös törődést gyakorolhatja.
Egyik ilyen társa Matyó (Magyari Lajos), az UTCA vezetője. Aki a felebaráti szeretetet viszonozva, hivatkozva arra, hogy az általuk nevelt gólya, Pille miatt többször is zaklatták őket a László Szabolcs által rájuk küldött hatóságok, és nem hagyták a gólyát a többi gólyával délre repülni, feljelentette László Szabolcs tibódi panzióját, az Olimpia panziót, őzek fogva tartásáért.
A hatóságok kiszálltak ellenőrzésbe, és megállapították hogy az őzek jogosan vannak ott, mert „nevelés céljából” adta őket a vadásztársulat a rendőrfőnöknek. De egyúttal leellenőrizték a helyszínen található többi állatot is, és találtak egy kutyát, amelyiket 2021 szeptemberében eltűntnek nyilvánított egy másik kutyatulajdonos.
Az ügy pikantériája, hogy a kutya egy rendőré volt, mielőtt valaki eltulajdonította volna.
Matyó felkapta hírt, és kirakta Facebookra, egyúttal felkért minket „hivatalosan”, hogy járjunk utána az ügynek.
Habár Matyónak semmivel nem tartoztunk, egy jó nagy barátságos nyaklevesen kívül, miután fél évig igazságtalanul lejáratókampányt folytatott ellenünk, a téma elég izgalmas volt, és olvasóink érdeklődésére érdemes, így belevágtunk.
A rendőr egy ideig hallgat, de az emberek nem
November első felében álltam neki utánajárni az ügynek. Megkerestem a rendőrt (így fogom hívni ebben a cikkben, mert határozottan kikérte magának, hogy se a nevét, se a rangját ne használjam). Felhívtam telefonon, lerázott, hogy dolga van, majd beszélünk. Pár nap múlva utam volt a jelenlegi lakhelye irányába, ráírtam, hogy találkozzunk, visszaválaszolt, hogy „Vă contactez eu.” De hiába vártam, nem keresett meg.
Megkerestek ellenben olyan emberek, akik tudtak ezt-azt az ügyben, és segítettek összerakni a teljes képet. Mert ők is, Matyóhoz hasonlóan, szeretettel voltak László Szabolcs és tettei iránt. Emiatt a hatalmas szeretet miatt mindig ügyelnem kellett, hogy a szolgáltatott információk igazak-e, és a szokásosnál több forrásból le kellett azokat ellenőriznem, de egy idő után elég tisztán kialakult, hogy mi igaz és mi nem.
Forrásaim tisztázták, hogy a kutya nem német juhász, amint azt Matyó tudta, hanem belga juhász. Elmondták a vérvonalát is, és azt is, hogy honnan tűnt el, kinek az udvaráról. Elmondták, hogy ki oktatta a kutyát, melyik állatorvos oltotta a kutyát, kik nyomoznak az ügyben, és még sok olyan részletet, amelyek közül volt, ami igaznak, s volt, ami hamisnak bizonyult. Tizenhárom emberrel vettem fel a kapcsolatot az ügyben, a legtöbben kedvesek és segítőkészek voltak.
Miután a történet valamennyire összeállt, és elkezdtem megírni, ismét megkerestem a rendőrt. Aki ismét lerázott, elég ironikusan, majd megtoldotta azzal, hogy ő sem tud sokat az ügyben. De miután röviden megírtam neki, hogy miket sikerült eddig megtudnom, mégiscsak felhívott, és végül jót beszélgettünk. Sajnos, ennek a beszélgetésnek a javát nem tudom felhasználni a cikkben, mert kért, hogy ne tegyem, de annyi haszna mindenképpen volt a beszélgetésnek, hogy megerősített vagy megcáfolt egy rakás információt. Végül a történet összeállt. Nem teljes, mert hiányzik belőle egy nagyon fontos láncszem, de eléggé kerek. Lássuk:
A kutya eltűnése
A kutyát a rendőr egy kollégájánál tartotta, egy kereskedelmi egység udvarán a Sas utcában. Ez a kollégája, aki szintén rendőr, szintén kutyatartó volt, a saját kutyái mellett tartotta a kutyát. Mindketten foglalkoztak a kutyával, mikor a kutya gazdája nem tudott arra menni, a kolléga helyettesítette.
Tervei voltak a kutyával, mondja a rendőr. Megerősíti a forrásaim által adott információt: egy kutyás szakembert is felkért, hogy foglalkozzon vele, és képezze ki. Az illető egy ízben már foglalkozott is a kutyával, mielőtt az eltűnt.
Mindkét rendőr megerősítette, hogy a kutya kennelben volt, mikor eltűnt. Ez megerősíti azt a gyanút, hogy valaki törvénytelenül eltulajdonította, hiszen annak, aki elvitte, be kellett mennie a kereskedelmi egység udvarára, és ki kellett nyitnia a kennelt, hogy elvihesse az állatot.
Hétvégén történt a dolog. Egy hétvégén ment el, mondja a rendőr, és pont akkor történt meg. Szombaton nap még megvolt a kutya, a kollégája megetette, a másik nap már nem volt meg. Eltűnt.
A kutya nélkül maradt gazdi teljesítette kötelességét, mondja az állatorvos, értesítette őt, hogy eltűnt az állat, ezt be is vezették a rendszerbe.
Mi az, hogy belga juhász?
A belga juhászkutya egy rendkívül intelligens, energikus és sokoldalú kutyafajta, amelyet eredetileg juhászkutyaként tenyésztettek ki Belgiumban.
Ösztönösen éber és védelmező, kiváló őrző-védő kutya, amely gazdái és otthona biztonságáért felelősséget vállal. Intelligens, gyors reakciójú és hűséges, de határozott, következetes gazdára van szüksége. Szakszerű neveléssel és megfelelő szocializációval harmonikus társ lehet.

Illusztráció: wirestock/Freepik
A belga juhász nagy mozgásigénnyel rendelkezik, és szellemi kihívásokra is szüksége van. Ha nem foglalkoztatják eléggé, viselkedési problémák alakulhatnak ki. Kiválóan teljesít rendőri, mentő, határőri feladatokban és kutyasportokban, különösen agilityben. Intelligenciájának és tanulási kedvének köszönhetően könnyen nevelhető, de szigor helyett türelmet és szeretetet igényel. Aktív életmód mellett hűséges és megbízható családi kutyává válik.
A rendőrfőnök nem oltatja a kutyáját?
A fajta leírásai alapján, és a belga juhászokat tartó gazdák leírása alapján is úgy tűnik, hogy ez a kutyafaj nagyon gyors, és ha nincs külön kiképezve a fegyelemre, hajlamos reflexből odakapni időnként. Egyrészt azért, mert ha nem kap elég fizikai és szellemi kihívást, unalmában rossz szokásokat alakíthat ki, például túlvédelmezhet. Másrészt, mivel juhászkutya, ösztönösen terelhet is, ami kisebb odacsípéseket jelenthet, ez főleg játék közben vagy gyerekekkel való interakciók során fordulhat elő.
Minden kutyát kötelező beoltani veszettség ellen, de a belga juhászt különösen ajánlott, mondja egy tenyésztő. Főleg olyan természetközeli környezetben élőket, amelyek találkozhatnak rókával vagy más vadállatokkal, és jobban ki vannak téve a veszettség veszélyének. Mint például az erdő alatt fekvő Olimpia panziónál tartott kutyákat is.
László Szabolcs mégsem oltatta be évente a kutyát. Vagy legalábbis ez derül ki az adatbázisból, mondja az állatorvos, aki megnézte a nyilvántartást. Az állatorvosok, mikor a gazdi elviszi a kutyát oltatni, beolvassák a chipjét, és bevezetik az adatbázisba a kutya adataihoz az oltást. Ennek a kutyának egyetlen oltása sem szerepel az adatbázisban, a rendőrtől való eltűnése után.
Ez vagy azt jelenti, hogy az új gazdi nem oltatta be a kutyát, vagy azt, hogy beoltatta, de sutyiban, hogy a nyilvántartásból nehogy kiderüljön, hogy nála van a kutya. A rendszer felépítéséből adódóan László Szabolcs azt sem mondhatja, hogy nem tudta, hogy a kutya másé, és azt gondolta, hogy gazdátlan. Mert ha elvitte volna oltatni, ott egyből kiderült volna, hogy ki a kutya jogos tulajdonosa. Vagy ha a hozzá kerülése után becsületes állampolgárként szerette volna visszaszolgáltatni a kutyát a jogos tulajdonosának, akkor elment volna az első állatorvoshoz, aki megmondta volna neki, hogy kié a kutya.
Bűnügyi nyomozás indult
Mivelhogy Matyó a környezetvédelmi őrségnél tett feljelentést, és ők válaszoltak neki, írok az Őrségnek, hogy mit tudnak az ügyről. Roppant operatívak, nem vesztegetik az időmet, amiért hálás vagyok nekik.