Hogyan épített médiabirodalmat a Fidesz Erdélyben? (1. rész)

2006 januárjában exkluzív interjút adott a Bihari Naplónak Tőkés László. A református lelkipásztor akkor már 15 éve a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke volt, de a politikától sem szakadt el: a székelyföldi autonómiatörekvéseket zászlajára tűző Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökeként is gyakran nyilatkozott.

A beszélgetés végén a lap riportere rákérdezett: igaz-e a hír, hogy Románia európai uniós csatlakozásával kapcsolatban felkérték, hogy jelöltesse magát EP-képviselőnek?

– A javaslat valóban elhangzott – jött a válasz, ha összefogást alakítanának ki minden magyar életterület irányában, és ennek az összefogásnak egy olyan európai parlamenti jelöltlistája lenne, amely nemcsak az RMDSZ tagjaiból állna, hanem egy nemzeti jelöltlista lenne, és ehhez az összefogáshoz ő is hozzá tudna járulni, szívesen megtenné. Ha jelölik, meggondolja, hogy elfogadja-e. Az az interjúból nem derült ki, hogy ki kérte fel Tőkés Lászlót az indulásra.

Tőkés László és Orbán Viktor székelyföldi kampánykörúton. Fotó: Haáz Sándor / archív

Ebben az időszakban nem a magát polgári oldalként definiáló jobboldalnak állt a zászló sem Magyarországon, sem Erdélyben. A Fidesz újra elveszítette a választást az akkor éppen Gyurcsány Ferenc vezette MSZP-vel szemben, az erdélyi magyarok soraiban pedig a Bukaresttel és az MSZP-SZDSZ kormánnyal is jó viszonyt ápoló RMDSZ dominált. Az RMDSZ konkurenciájaként létrehozott erdélyi magyar jobboldali tömörülésben, a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Szövetségben pedig belső harcok dúltak, éppen a Szász kontra Tőkés törésvonal mentén. A romániai magyar sajtó léte az RMDSZ-által Bukarestben kikunyerált pénzektől, illetve a budapesti, baloldali-liberális kormány által osztogatott támogatásoktól függött.

A püspök végül úgy döntött, független jelöltként elindul

az első romániai EP-választáson, amit 2007. november 25-én tartottak. Megalakult a kampánystábja, Szilágyi Zsolt lett a kampányfőnöke, de ember- és forráshiánnyal küzdöttek, és elég reménytelennek tűnt a helyzet.

Velük szemben a harcot az erdélyi magyar voksokért az RMDSZ rengeteg emberrel, területi irodákkal, bukaresti, valamint budapesti pénzekkel vette fel, ráadásul ők is a listájukra tettek befutó helyen egy református lelkészt Sógor Csaba személyében. Tőkésnek viszont volt egy titkos aduja: Orbán Viktor.

Orbán Viktor, Szász Jenő és Tőkés László gyárlátogatáson a székelyudvarhelyi Norada készruhagyárban. Fotó: ifj. Haáz Sándor / archív

Egy, a Tőkés-kampányban dolgozó forrásunk így emlékszik erre az időszakra: krónikus emberhiánnyal küzdöttek, különösen jó íráskészségűekből volt kevés, amikor valaki szólt nekik, ha szétnéznek a Partiumi Keresztény Egyetem irodáiban, egy sarokban találnak egy vékony, szakállas, unatkozó fiatal oktatót laptoppal, őt érdemes kipróbálni.

Megtalálták, megbízták, hogy írjon meg egy hírt, percek alatt megcsinálta, jól. A következő feladat egy hosszabb anyag elkészítése volt, azt is hamar megcsinálta, még jobban. Utána már ő jött ötletekkel, így hamar a kampánycsapat része lett.

A filozófia adjunktust úgy hívták: Demeter Szilárd.

A Fidesz vezetése akkoriban az RMDSZ-t baloldali pártnak könyvelte el, többek között azért, mert Markó Béla akkori elnök jó viszonyt ápolt a budapesti szocialista-liberális koalícióval. A Fidesz abban volt érdekelt, hogy Erdélyben is létrejöjjön egy jobboldali, velük szövetséges erő, ezért teljes mellszélességgel beálltak Tőkés László mögé. Orbán Viktor személyesen kampányolt a püspöknek, elkísérte a székelyföldi kampányzáró körútra is.

– A Kárpát-medencében minden magyar ügy közös ügy – jelentette ki a Fidesz elnöke Székelyudvarhelyen, ráerősítve a püspök szlogenjére: „Unió, Erdéllyel!”

Túlzás lenne azt mondani, hogy az EP-választás megmozgatta a romániai szavazópolgárokat, hiszen mindössze a voksolásra jogosultak 29,46 százaléka jelent meg az urnáknál. A székelyek viszont elmentek, és megtörtént a csoda: Tőkés 176.533 szavazatott kapott (3.44%), ezzel függetlenként bejutott. Az RMDSZ is örülhetett: a 282.929 megszerzett voks (5.52%) két európai parlamenti helyett ért neki.

A siker új állást is hozott a Partiumi Egyetem adjunktusának:

Demeter Szilárd Tőkés László sajtófőnöke lett.

A püspök sikere a Fidesz vezetését is megerősítette abban, hogy érdemes erőt és energiát fektetni abba, hogy megtörjék az RMDSZ hegemóniáját, és tevékenyen támogassák egy deklaráltan jobboldali párt létrejöttét.

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!