Hiába utasították el a szakszervezetek, ugyanaz a kormány ajánlata

Fotó: archívum: PÁL EDIT ÉVA

Deja vu! A sztrájk folytatódik! – jelentette a Spiru Haret Oktatási Szakszervezeti Szövetség a Facebook-oldalán közétett, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségével (FLSI) közösen aláírt nyílt levélben vasárnap, május 28-án.

Szerintük a teljes felelősség a kormányé, mivel háromnapos tárgyalási szünet után sem hoztak olyan megoldást, amely véget vetne a sztrájknak, ehelyett a szóvivőjükön keresztül ugyanazokat javasolják, amelyeket az oktatási dolgozók a múlt héten elutasítottak. Levelük szerint péntek óta a meghívást tárgyalásra, de minden „válasz”, ami a túloldalról érkezett, kimerült a sajtószóvivő, Dan Cărbunaru általi, vasárnapi bejelentésben.

Eszerint a kormány előkészítette a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növelését célzó sürgősségi rendelet tervezetét, amelyet rövidesen közzétesznek a két kezdeményező minisztérium, az európai beruházásokért és projektekért felelős tárca, valamint a munkaügyi tárca honlapján. Ezt követőn a jogszabályjavaslat a kormány elé kerül jóváhagyásra. Ezzel gyakorlatilag minden tanügyi alkalmazottnak nőni fog a jövedelme: tanszemélyzet és a kisegítő tanszemélyzet 2.500 lejes juttatásban részesül, amelyet két részletben kapnak meg, 1.000 lejt júniusban és 1.500 lejt októberben, míg kisegítő személyzet összesen 1.000 lejt fog kapni, 500 lejt júniusban és 500 lejt szeptemberben.

A szóvivő beszélt arról is, hogy hétfőn Marius Budăi munkaügyi miniszter megkezdi az egyeztetéseket a tanügyi, majd az egészségügyi és a többi érintett szakszervezet képviselőivel az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről. Az erről szóló tárgyalásoknak a szerdai kormányülésig le kell zárulniuk, hogy július 15-ére készüljenek el az új bértáblák – tette hozzá.

Románia kormányának meg kell értenie,

még nem teljesítette a legfontosabb követelést, egy olyan sürgősségi kormányrendelet kibocsátását, amelyben garantálják, hogy az új bértörvény a bruttó átlagbérnek megfelelő összegű minimálbért szab meg a pályakezdő tanárok számára, a közoktatási törvény tervezetéből ugyanis törölték ezt az előírást.

Folytatódik a sztrájk, nem kérnek a választási pománából

Megjegyzik, hogy a kormány képviselőivel folytatott legutóbbi egyeztetésen, május 25-én, csütörtökön egyértelműek voltak kéréseik, és az is, hogy „nem kérnek a választási pománából”, nem is értik, ennek fejében – további tárgyalások nélkül – miért és hogyan jutottak vissza ehhez a javaslathoz.

A kormány képviselőivel folytatott legutóbbi tárgyalásokon, csütörtökön átlagban 25 százalékos béremelést követeltek minden tanügyi dolgozó számára az új közalkalmazotti bértörvény hatályba lépéséig – emlékeztettek a szakszervezeti szövetségek vezetői.

S mit szólnak a diákok?

A Tanulók Országos Tanácsa is nyílt levélben fordult Nicolae Ciucă miniszterelnökhöz, ebben azt kérték, hogy gyorsítsa fel a tanárok követeléseinek megoldására irányuló intézkedéseket rövid távon a tanév lezárása, hosszú távon pedig a minőségi oktatás biztosítása érdekében. Mint írták, ha az új közalkalmazotti bértörvény kidolgozásakor a döntéshozók nem lesznek tekintettel a pedagógusok követeléseire, „nem lehet majd lezártnak tekinteni a sztrájkot, akkor sem, ha újrakezdődik a tanítás”. „Reméljük, a kormány megtalálja a megoldást az oktatási ágazat egyensúlyának mielőbbi helyreállítására” – fogalmaztak, hangsúlyozva a tanárok megfelelő anyagi ösztönzésének fontosságát.

A testület képviselői ugyanakkor rámutattak, hogy közelednek az országos vizsgák, és a diákok nem részesültek megfelelő felkészítésben az elmúlt napokban. A minisztérium által megszabott ütemterv szerint a végzős diákoknak jövő héten kell iratkozniuk az érettségi vizsgára, de még nem zárták le a jegyeiket – hívták fel a figyelmet a nyílt levélben.

Sokan sajnálják az érettségizőket, de minket ki fog sajnálni?

Nicolae Ciucă miniszterelnök válaszlevelében leszögezte, hogy „semmilyen követelésnek nem lehet és nem is szabad megakadályoznia a diákokat az oktatás menetének folytatásában”, és felszólította a tanárokat, hogy függesszék fel a tiltakozó akciókat az alapvető tanévzáró tevékenységek elvégzése érdekében.

„Kedves diákok, a kormány és a kormánykoalíció és minden, a fizetések és az oktatás területén felelősséggel bíró intézmény megérti az oktatási folyamat fontosságát, amelynek támogatására és finanszírozására továbbra is növeljük a szükséges pénzügyi forrásokat” – írta a levélben a miniszterelnök, hozzátéve, hogy az elmúlt másfél évben sikerült jelentős előrelépést elérni mind a tanárok jövedelmének növelése, mind az oktatáshoz szükséges finanszírozás növelése terén. „Az oktatási rendszer költségvetéséhez hozzáadott 8 milliárd lej és a PNRR-ből az iskolai infrastruktúra korszerűsítésére és rekonstrukciójára szánt 3,6 milliárd euró már most jelentős változásokat hozott” – írta.

A kormányfő azt üzente továbbá, hogy „az oktatás a kormányprogram első számú prioritása”, és hogy méltányolja a diákok támogatását a tanárok iránt, ami megerősíti, hogy a romániai tanárok a tanulók tiszteletét élvezik, a kormány pedig szeretné erősíteni annak a munkának a tiszteletét és megbecsülését, amelyet az ország minden pedagógusa nap mint nap végez. Mindent megtesznek, hogy az évvégi vizsgaidőpontok ne tolódjanak ki – ígérte.

Éppen egy hete tart a tanügyi sztrájk,

a tiltakozások, utcai tüntetések folytatódnak és egyre több megyére kiterjednek. Pénteken több ezer pedagógus tüntetett a megyei prefektusi hivatalok előtt Krajován, Szebenben, Szucsáván, Temesváron, Iași-ban, Vajdahunyadon, hétfőn Galac és Brăila is bekapcsolódik, nyilatkozta Marius Nistor, a FSE elnöke a HotNews-nak. Azt is megjegyezte, hogy a kormány- és az elnöki palota közötti, keddre meghirdetett tüntetésen több mint 20 ezer embert várnak a szakszervezetek. A tüntetés 11 és 16 óra között fog zajlani, a kormánypalota elől indulnak és a Cotroceni palotáig vonulnak majd.

A szakszervezetek legutóbbi kérése az volt, hogy emeljék meg 25 százalékkal a béreket, ami egy 8 milliárd lejes költségvetési tételt jelentene, miután először 15 százalékos emelést kértek, ami 3,6 milliárdba került volna – nyilatkozták kormányforrások pénteken. A kormányfő akkor arra kérte a tanárokat, hogy gondolják meg, a teljes költségvetési egyensúlyt felborítaná, ha megadnák a követeléseket. Nem vagyunk sem a piacon, sem a mallban, ezért nem alkudozunk – olvashatóak Dan Cărbunaru szavai a HotNews hírportálon.

Azonban Marius Nistor szerint addig tart a sztrájk, amíg a kormány eleget tesz a fizetésemelési kötelezettségeiknek, a szülők és a tanulók is szolidárisak a tanárokkal, mert az oktatás elsődleges fontosságú kell, hogy legyen. Ezalatt az iskolákban nem történik semmiféle tevékenység, válaszolta a vezető arra a kérdésre, hogy mi lesz az érettségivel és a kisérettségivel.