Az elektronikus közbeszerzési adatbázisban (SEAP) ellenÅ‘riztük, hogy mi a helyzet a gyergyóremetei integrált hulladékkezelÅ‘ és -tároló telep évek óta húzódó közbeszerzésével. A Hargita megye szemetét átvevÅ‘ infrastruktúrát 2016-ban adták át, azóta áll teljesen felszerelve, várva a működtetÅ‘t.Â
Drónfotó a 2016-os átadáskor. Azóta üresen áll. Forrás: gyergyoremete.ro
Néhány kattintással meg is találtuk, hogy június 14-én járt le a jelentkezési határidÅ‘ az idén meghirdetett közbeszerzésre, és hogy egyetlen vállalkozó akadt: egy három cégbÅ‘l (RDE HARGHITA, ECOCSIK ÉS ECO BIHOR) álló konzorcium, ám a pályázatát még nem bÃrálták el.
– Az elbÃrálás még folyamatban van, abban a fázisban, amikor a bizottság részérÅ‘l felmerülÅ‘ kérdésekre kell válaszolnia a pályázónak. Ha mindent rendben találnak, akkor vele kötünk szerzÅ‘dést (8 évre mintegy 200 millió lej értékben – szerk.). Az elbÃrálás augusztus végén, szeptember elején várható, a szerzÅ‘déskötést követÅ‘en pedig 3 hónap felkészülési ideje van a szolgáltatónak – tudtuk meg Incze Csongor megyemenedzsertÅ‘l, aki egyben a közbeszerzést kiÃró fejlesztési társulás, a SIMD Harghita elnöke.
Mi következik utána?
ElÅ‘készÃtés alatt van a megyei szintű hulladékszállÃtás közbeszerzése, mely magába foglalja a két tömörÃtÅ‘-átrakó állomás (Korond, CsÃkszereda) működtetését is. Ennek kiÃrása augusztus végétÅ‘l szeptember közepéig várható, elÅ‘tte minden Hargita megyei önkormányzat – kimondott vagy hallgatólagos – beleegyezését kell adnia.
Évek óta nulla kilométerben. Forrás: ÉlhetÅ‘ JövÅ‘ Hargita Megyében Facebook-oldalÂ
Amint mindkét közbeszerzés lezárul és megkötik a nyertesekkel a többéves szerzÅ‘déseket, elindulhat a megyei integrált hulladékkezelÅ‘ rendszer, amelyhez minden Hargita megyei önkormányzat csatlakozott a SIMD tagjaként, Ãgy Székelyudvarhely is. Ez azt is jelenti, hogy a szemetünket többé nem vihetik más szeméttelepre, például a Cekendre, ám az továbbra is vehet át hulladékot más megyékbÅ‘l, amÃg az engedélyezett cellái meg nem telnek (jelenleg a harmadik cellánál tartanak a négy betervezettbÅ‘l) – válaszolt kérdéseinkre a megyemenedzser.
Hogyan fog működni?
Incze Csongor abba is beavatott, hogy miként kell elképzelni az egész megyére kiterjedő új rendszert:
1. A szelektÃv gyűjtés továbbra is mindenkinek az otthonából indul, ezért kulcsfontosságú, hogy jól működjön – a SIMD kampányokat fog indÃtani a tudatosÃtás végett.
A lakóövezetben felépÃtett korondi átrakóállomás – amikor ott jártunk 2019 év végén (saját fotó)
2. A szemetet mindenhonnan ugyanaz a szolgáltató cég/cégcsoport fogja összegyűjteni és az általa működtetett korondi és csÃkszeredai állomásokban fogják átrakni és takarékossági megfontolásból tömörÃteni (kivéve az üveget, amit csak sértetlenül tudnak hasznosÃtani), mielÅ‘tt Gyergyóremetébe szállÃtanák.
3. Ott fellazÃtják a tömörÃtett csomagokat és kategóriánként (műanyag, papÃr, üveg, vegyes, komposzt) egy-egy futószalagon válogatják manuálisan. Ami nem újrahasznosÃtható (pl. mocskos), illetve nem akad fenn a mágnesen, az a szalagon marad, és a vegyesben landol.
Illusztráció egy válogatósorról. Forrás: ÉlhetÅ‘ JövÅ‘ Hargita Megyében Facebook-oldalÂ
4. A háztartási szemétbe vegyült újrahasznosÃtható anyagokat egy dobrosta és egy másik válogatósor segÃtségével (amit a nyertesnek kell felszerelnie) választják külön. A fennmaradó vegyes szemetet elÅ‘bb ülepÃtik, majd egy másik medencében fordÃtott ozmózissal tisztÃtják – elvileg annyira, hogy a távozó vÃz akár iható is volna. Egy külön komposztáló részleget is akarnak majd működtetni a telepen.
5. Az újrahasznosÃtható hulladékot értékesÃtik, a kezelt vegyes hulladékot pedig egy cellába helyezik. A három tervezett cellából eddig egyre van engedélyük, ami hatékony gyűjtés esetén akár 15-20 évig is kiszolgálhatja a megyét, ellenkezÅ‘ esetben már 6 év alatt megtelne – számszerűsÃtette Incze a szelektÃv hulladékkezelés fontosságát.
Mi tartott ilyen sokáig?
A jelenlegi közbeszerzés már a harmadik, amelyet ki kellett Ãrnia Hargita megyének. Az elsÅ‘ kiÃrást még 2020 végén hirdették meg, ám 2021-en le kellett állÃtani, mert az egyik érdekelt, az AVE HURON cég sikeresen megóvta. Egyébként jogosan, jegyezte meg Incze Csongor, mert voltak telekkönyvi problémák, amelyeket ki kellett igazÃtani elÅ‘bb.Â
Amint ez megtörtént, 2021 májusában Ãrták ki másodszor a tendert, ám augusztusban megváltozott a törvény, ezért módosÃtani kellett a tenderfüzetet, majd az energiaválság okozta áremelkedéssel kellett összhangba hozni a pályázatot, 2022 szeptemberében pedig egy újabb törvénymódosÃtás miatt vissza kellett vonni. Az új elÅ‘Ãrás szerint ugyanis nem a megyei tanács, hanem a fejlesztési egyesület, ez esetben a SIMD Harghita, kell hogy kiÃrja a licitet.
Ez végül 2023 februárjában történt meg, amikorra mind a 67 tagönkormányzat jóváhagyását megszerezték, ám egy bukaresti cég már a legelején megóvta a kiÃrást, egyébként sikertelenül, Ãgy végül csak májusban nyÃlt meg a pályázati felület a SEAP-on – mondta el még Incze érdeklÅ‘désünkre.
Az uh.ro a te véleményedre kÃváncsi!
SegÃts nekünk megtervezni a jövÅ‘t! Csak pár kérdésre kell válaszolnod, mindössze 5 percbe telik, de nekünk sokat segÃtesz vele!