Hatalmas show-t nyomtak le búcsúzóul a tanácsosok

Egymás szavába vágtak, egymást kioktatták, vitás kérdéseket halasztottak el, a vitatkozást mint kommunikációs formát, azonban az utolsó másodpercekig megtartották a 2016-2024. között mandátumukat töltő önkormányzati képviselők az utolsó rendes havi tanácsülésen, amit ebben a formában tartottak. Végül könnybe lábadt szemmel, egymás puszilva, átölelve távoztak. Az utolsó száz méteren még egy emberétől megszabadult Gálfi, kiderült, hogy ki nem lesz biztosan tanácsos, bár mandátumot nyert.

„Egyikünk se jobb a deákné vásznánál, 50-50 százalék, én sem, más sem”, rohant el kocsikulcsot lobogtatva egy leköszönő tanácsos a végén.

Major Sándor fotók: Tóth Hunor

Ahogy Pál apostol a kolosséiakhoz a következőket intézte, Major Sándor az utolsó közös önkormányzati ülésen kollégáihoz szólt: Mint Istennek szent és szeretett választottai, öltsetek magatokra könyörületes szívet, jóságot, alázatot, szelídséget, türelmet. Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza volna valaki ellen: ahogyan az Úr is megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is. Mindezek fölé pedig öltsétek fel a szeretetet, mert az tökéletesen összefog mindent. És Krisztus békessége uralkodjék a szívetekben, hiszen erre vagytok elhíva az egy testben. És legyetek háládatosak.Krisztus beszéde lakjék bennetek gazdagon úgy, hogy tanítsátok egymást teljes bölcsességgel, és intsétek egymást zsoltárokkal, dicséretekkel, lelki énekekkel; hálaadással énekeljetek szívetekben Istennek. Amit pedig szóltok vagy tesztek, mind az Úr Jézus nevében tegyétek, hálát adva az Atya Istennek őáltala.”

A tanácsosok azonban rá se rántottak, se könyörületes szív, jóság, alázat, szelídség, és főleg türelem nem nyilvánult meg a kétórás ülésen, vagdalkozás azonban annál inkább.

Az alábbiakban ezekről olvashatnak: 

Gálfi Árpád polgármester köszönti az utolsó rendes havi tanácsülésén, amit polgármesterként tölt, az egybegyűlteket és él az alkalommal, hogy megköszönje az udvarhelyieknek, hogy bizalmat szavaztak annak, hogy „8 éven át közösségemet, városomat szolgáljam”. 

– Nem volt könnyű, de én mindig közösségi ember voltam, az is maradok, számos megvalósítást tudhatunk magunk mögött, amiket a városháza munkatársai nélkül nem tudtam volna megvalósítani, mondja Gálfi.

Gálfi Árpád és Ölvedi Zsolt

A napirendi pontokra is kitér: bár a nyertes RMDSZ választási ígéreteiben szerepelt, a szejkei csatornázásra, a sportbázisra és az uszodára vonatkozó napirendi pontokat nem hagyták jóvá szakbizottságon a tanácsosok azzal az indokkal, hogy nem akarják előre leterhelni a városi költségvetést, ezzel két hónappal elodázzák azokat a megvalósításokat, amiket ők maguk megígértek, nem is érti ezt a logikát.

Ő a mandátumot végigdolgozza, a munkát befejezi a választási eredményektől függetlenül, a városlakók türelmét köszöni a lelassult közlekedés miatt, és kijelenti, hogy

„A városnak nincs hitele, minden, most folyamatban lévő munkára van fedezet. Nem hagyok hátra adósságot”.

Az RMDSZ-hez fordulva elmondja, elő van készítve a helyi RMDSZ két kiemelt fontosságú ígérete is: a Küküllő utca és a városi közvécé felújítása. Még 6 központi utca felújítása van hátra, és a Székelytámadt várat kell befejezeni. Ezekhez eredményes munkát kíván az RMDSZ-nek.

Bár azzal kampányoltak, hogy nem fognak, a kampányban sikerült az RMDSZ-jelölteknek negatív közhangulatot generálniuk az olyanok terjesztésével, még a falvaknak is sikerült lehagyniuk Székelyudvarhelyt és kihalt, szürke város lettünk, folytatja Gálfi.

Nem ragyog fel egyből a nap – figyelmezteti utódait. Minden rossz az ő fejükre is visszahullik, nem lesz könnyű eleget tenni a ígéretekkel irreálisan megemelt igényeknek, óhajoknak. Mindazonáltal jó munkát kíván nekik, fejezi be mondandóját. Egyelőre.

Az RMDSZ jelentkezik szóra. 

Valótlanságok hangzottak el Gálfi szájából a szakbizottságról, azokra akarunk reagálni, kiabál hátulról Benedek Árpád Csaba, akinek a pártja nyert ugyan, de visszalépett, és nem lesz tanácsos.

Nem is ő, hanem Berde Zoltán frakcióvezető jelenik meg a mikrofonnál. Nagyon fontosnak tartja elmondani abbéli csalódását, hogy arra számított, a polgármester zárszóként egy méltóságteljes beszéddel készült, ehelyett a választásokról szónokolt.

Berde Zoltán

Csak ezután tér ki arra, amiért szólásra jelentkezett, a szakbizottságban történtekre. A szejkei csatornázás kapcsán a sokat emlegetett szakértői véleményezést hozza fel (expert), amire a városvezetés hivatkozik, és ami a tanácsosok tudomása szerint érvénytelen, nem fogadja el a bíróság és nem veszi alapul, ehelyett egy törvényszéki expert kell végigkövesse, hogy érvényes-e a mostani munkálat a Szejkén. Azt a szakértőt, amire hivatkozott az átépítés szükségességénél, a polgármester önkényesen fogadta, a következő tanácsnak meg kell oldania úgy a helyzetet, hogy a jogszerűséget és következetességet tartsa szem előtt. Végezetül Berde azt is fontosnak tartja az ügyben elmondani, hogy ő méltóságteljesen tudja lezárni ezt a 4 évet és folytatni a mandátumot.

Párttársa, Benedek is fel kell, hogy szólaljon a napirenddel kapcsolatban. Két dologra szeretne reflektálni: a sportbázis azért nem került napirendre, mert a jelenlegi tervek alapján a megvalósításához a nemrég felújított/épített birkózó és asztalitenisz termeit le kell bontani alternatíva ajánlása nélkül a sportolóknak. Szerinte ez nem az az út, ami járható.

Benedek Árpád Csaba jelentkezik Dávid Endre és Jakab Zoltán között

Megragadja az alkalmat, hogy reagáljon Gálfi nincs adóssága a városnak kijelentésére is: a munkálatok elodázása miatt több mint 40 millió lej pluszköltség van, amikor átvette a várost az RMDSZ-től (akkoriban Benedek alpolgármester volt – a szerk.), 16 millió lej pluszban volt. Ki kell ezt a 40 milliót fizetni a következő két évben, hanem a támogatásokat is vissza kell adni.

Mielőtt visszaülne a helyére, még egy elmaradt projektet Gálfi számlájára ír: 2016-ban a polgármester első tervei között volt az Orbán Balázs és Nicolae Bălcescu utcák közötti útkereszteződés felújítása, azóta a tanács elfogadott ezzel kapcsolatban 3 tervezetet is, azóta se történt semmi.

A jegyző, ülésvezető elnök hiányában moderátorként a polginak ad szót, aki elmondja, hogy „székelyudvarhelyi lakosokként  35 éve várjuk, hogy a sportbázis megépüljön, uszoda épüljön, nem úgy teremtettük meg a feltételeket, mint az RMDSZ, mi úgy teremtettük meg, hogy felkerüljön a projekt a CNI (Országos Befektetési Ügynökség – a szerk.) listájára”. Felrója, hogy azt ígérte az RMDSZ, hogy támogatja a várost, ez nem történt meg, de reméli, hogy ígéretük szerint most megnyílnak a csapok. Visszautalva az előző, RMDSZ-es városvezetésre, akkoriban volt a kasszában pénz, csak pontosan az ilyen projektek maradtak el 2008-16 között, amikor a legtöbb lehetőség lett volna EU-s források lehívására, állítja a polgármester.

– Ahogy mi megtaláltuk a megoldást az RMDSZ segítsége nélkül, önöknek is minden lehetőség adott, ehhez kívánok minél több egészséget, kitartást és pénzforrást behívni, zárja le a második beszédét Gálfi

és ezzel el is kezdődhet a tulajdonképpeni tanácsülés.

A jegyző megállapítja, hogy a 17-ből jelen van 15 tanácsos, hiányzik Godra Zsolt (POL frakcióvezető) és Szakács Tibor (RMDSZ-tanácsos), akik nem indokolták távolmaradásukat.

37 napirendi ponttal hívta össze a polgármester a tanácsülést, ezen kívül még 3 napirendi pont szükségessége vetődött fel: az ülésvezető elnök megválasztása, a fiatalok számára energiahatékony és lakások építése, a Transcom Udvarhelyszék fejlesztési társulás számára közösségi tagság befizetése. Mire elborzadtunk volna, kiderült, két határozattervezetet le is vesznek napirendről: a Budvár utcai uszoda és a sportbázis építésének témája szakvélemény hiányában nem kerülhet a mai tanácsülés napirendjére. Venczel Attila jegyző figyelmezteti a tanácsosokat, ha ezeket a szakbizottság 30 napon belül nem tárgyalja, akkor a hallgatás beleegyezés alapon hivatalból kedvező szakvéleményt kapnak.

Jakab Zoltán RMDSZ-tanácsos jelzi, hogy a Palló felújításánál érintett, nem vesz részt két napirendi pont elfogadásában. Egyetértenek a napirendben és Péter Balázst, a POL frakcióvezető-helyettesét választják ülésvezetőnek.

Balázs tolja is a show-t,

beszól, akinek csak lehet. Második napirendi pontként 5 tanácsülés jegyzőkönyvének elfogadása következik: – Nyújtsa fel a kezét az a kolléga, akinek volt ideje elolvasni tegnaptól 5 ülés jegyzőkönyvét!

A jegyző szerint nem sikerült időben lefordítani, ezért a késlekedés, de mivel ez az utolsó rendes havi tanácsülése a jelenlegi tanácsnak, szerinte mindenképp ez a testület kellene a saját jegyzőkönyveit elfogadja, nem a következő, mert fura lesz, hogy már nem kifogásolhatják a saját hozzászólásaikat a jegyzőkönyvekben azok, akik következő hónaptól már nem lesznek tisztségben. Szesszióban is fel kellett készülni egy nap alatt vizsgára, győzködi tovább a tanácsosokat.

– Szavazhatunk, csak szerintem nem lesz elfogadva ebben a formában, teremti meg a kontextust a szavazáshoz a POL-frakcióvezető-helyettes Péter Balázs, s jóslata bevált, mert 5 mellette vokssal és 7 tartózkodással elutasítják azt.

Kovács Attila beruházási igazgató

A szejkefürdői víz- és szennyvízhálózatról szóló előterjesztéseket Kovács Attila, a beruházási osztály vezetője mutatja be. Jelen pillanatban három előterjesztés érinti a szejkefürdői csatornázást, ha ezeket elfogadják, üzembe tudják helyezni a rendszert: a változtatások műszaki-gazdasági mutatói, a beruházás vagyonba vétele és a beruházást érintő munkálatok elmaradt, részleges kifizetése a három téma.

Megvan a lehetőség, hogy folyjon a víz a Szejkén, hangzik el újból, hisz a júliusi tanácsülésen is már elhangzott – sikertelenül. Új műszaki dokumentáció és beavatkozási munkálatok voltak szükségesek, 832 ezer lejbe kerültek tva-val, amiből az építés összege 600 ezer lej körül van.

A jegyző hozzáfűzi, „mert nekem is fontos, hogy ez a következő időszakban lezáruljon”, a hivatal szakértői véleménye nem összemosandó és tévesztendő a bírósági szakértői véleménnyel, az új műszaki tervek elkészültek, az átvételezés megtörtént, a további lépés az aktualizált gazdasági adatok elfogadása, ezt előírja egy kormányhatározat, már elő volt terjesztve, de nem fogadták el.

Mindenképp egy tanácshatározatra van szükség. Ha ez a folyamat nem történik meg, a beruházást nem lehet működésbe hozni, mivel ez egy PNDL-beruházás, egy módon igazolható a támogatás, ha be van fejezve. Mivel országszerte sok beruházás meg se történt, el se kezdték ezeket, a közeljövőben nagy ellenőrzések várhatók. Kéri a tanácsosokat, hogy a józan ész alapján hozzanak döntést, elkerülve a bonyodalmakat, amiket egy ilyen döntés okozhat.

Ölvedi Zsolt alpolgármester névre szóló szavazást kér. Péter Balázs mást kér, kérte a megbízást, amivel megbízta a polgármester az expertet. „Aki járt tanácsülésre, alsó hangon 20-szor hallhatta, hogy kérem ezt a megbízást. Tőlem ne várja senki, hogy jóváhagyjak csomó munkálatot, amire nem biztos, hogy szükség volt. Valaki elbújik a kisujja mögé, és elvárja, hogy mi szavazzunk. Lehet, hogy az utolsó ülésen vagyunk, de azért a fejünket nem ütöttük be” – mondja Péter Balázs.

A bíróság által elrendelt szakértői véleményt november 10-15-e között kapják meg, az önthet tiszta vizet a pohárba. Most olyan szakértői véleményezés alapján kellene dönteni, amit a bíróság nem fogad el. Ha ők tanácsosokként elfogadják, akkor a saját felelősségük lesz, amiért a vagyonukkal felelnek, és a polgármester hárítja a felelősséget, állítja Berde Zoltán.

Bíró Jolán (POL) áll a pulpitushoz, aki mindig felszólal Szejke-ügyekben. Mi az a határidő, amíg ezt üzembe kell helyezni, jól tudom, hogy december? – kérdezi a beruházási igazgatót. Nem, hosszabbították a PNDL időtartamát további egy évvel, jövő decemberig kell befejezni, hangzik a válasz. A tervezet negatív véleményezést kapott a szakbizottságoktól.

Emelje fel a kezét, aki bent tartózkodik a teremben

A névre szóló szavazás komédiába fullad. A tanácsosok egy része azt állítja, hogy nem tartózkodik a teremben, miközben elég jól láthatóan ott vannak. Becze Juliánna, Benedek Árpád Csaba, Berde Zoltán, Bindea Dániel, Bíró Ervin Lóránd, Bíró Jolán, Biró Edith, Dávid Endre voltak azok, akik vagy tartózkodtak, vagy – állításuk szerint – kint tartózkodtak.

– Bíró Jolán döntse el, hogy jelen van, vagy nincs jelen! – hangzik el a mókás felszólítás.

Nincs kvórum, halasztják a napirendet addig, amíg a kvórum meglesz – mondja a jegyző. Várjunk egy kicsit, hátha visszajön mindenki a terembe, hangzik el harsány nevetés közben, mialatt nyilvánvalóan mindenki jelen van, aki korábban is ott volt.

A kicsit túlfeszített vicceskedés közepette Péter Balázs felháborodik, és rendre utasítja a tanácsosokat, hogy ha nincsenek a teremben, akkor vegyék a fáradságot és menjenek ki, ha pedig ott vannak, akkor szavazzanak, ne űzzenek csúfot az önkormányzati testületből.

Úgy lehet, visszajöhettek az „eltávozottak” a parancsra,

mert Péter Loránd gazdasági igazgató elkezdi bemutatni a költségvetés-kiigazítást.

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!