Három személy szenvedett gázmérgezést a vízaknában

Három személy, köztük egy 42 éves nő, valamint egy 35 éves és 44 éves férfi szenvedett gázmérgezéses balesetet vasárnap, október 23-án, Balánbányán, adta hírül WhatsApp-üzenetben Alina-Maria Ciobotariu, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője. Kevéssel négy óra előtt három eszméletlen személyhez hívtak a 112-őn segítséget, akik ismeretlen okok miatt leereszkedtek egy emésztőgödörbe.

A Hargita Megyei Mentőszolgálat balánbányai kirendeltségének alkalmazottai a sürgősségi hívástól számított hat percen belül a helyszínre érkeztek, ahol a következőket tapasztalták: nem emésztőgödör volt, hanem egy vízakna, amelyben két férfi és egy nő feküdt eszméletlen állapotban – tájékoztatott kérdéseinkre dr. Domokos Iván, a mentőszolgálat orvosigazgatója.

fotó: ISU Harghita

A mentős szerint a két férfi láthatóan nagyon nehezen lélegzett, a nő állapotát nem lehetett megítélni, a rajta fekvő testektől nem látszott, hogy van-e spontán légzése. Rövid időn belül a helyszínre érkeztek a baláni tűzoltók és a rendőrök is. A tűzoltóknak először a két férfit, majd legutoljára a nőt sikerült kimenekíteniük. Az áldozatok azonnal oxigént kaptak és elkezdődött az alapellátásuk, monitorizálásuk. Időközben a helyszínre érkezett a mentőszolgálat csíkszentdomokosi egysége is, éppen akkor, amikor a harmadik áldozatot sikerült kimenekíteni a gödörből, és akkor már láthatóvá vált, hogy neki is van spontán légzése, bár ő volt a legtovább hipoxiás állapotban, így a domokosi mentősök a legnehezebb esetet kapták.

Ekkor már úton volt az orvosi segítség is, akikkel folyamatosan egyeztettek a helyszínen lévő asszisztensek és az orvos utasításait követve zajlott az elsősegélynyújtás, mindaddig, amíg az orvosos mentő és a mentőszolgálat igazgatója is a helyszínre érkezett. Időközben a két férfi visszanyerte eszméletét, és stabilizálódott az állapotuk, a gázmérgezés mellett néhány apróbb politrauma volt észlelhető. A legtovább hipoxiás állapotban lévő nőt információink szerint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív osztályán kezelik. 

Az eset után a rendőrségi kivizsgálásnak köszönhetően kiderült, nincs további gázszivárgás a vízaknában. A szakemberek megállapítása szerint egy nagyon régen használaton kívül lévő vízrendszer eliszaposodásának következményeként a felgyűlt gáz szivárgott ki a csöveken, melyek az áldozatok gázmérgezését okozták. A gázak típusát nagyon nehéz lenne meghatározni, figyelmbe véve, hogy bányatelepülésről van szó, valamint, hogy az ülepítők ökologizálását nagyon hanyagul kezelték az évek során, így a talajban felgyűlt salakanyagból termelődött gázak juthattak el a vezetéken a vízaknába.  

Hogyan történhetett?

A memóriájukat csak részben visszanyert férfi páciensek, illetve a helyszínre siető szomszédok elmondásából kikövetkeztethető, hogy az első áldozat, egy férfi, akinek a telkén található a vízakna, azért mászott le oda, mivel az alacsony víznyomás okát és annak megoldását kereste. Amint megeresztette a vízaknában lévő csapot, az egyik nyitott csövön szivárogni kezdett a gáz és ő azonnal eszméletlenül esett össze. 

Ezt látva, a felesége segítségére sietett, de amint leereszkedett a férje után, ő is összeesett. A gyerekek segélyhívására érkezett egy harmadik személy, aki szintén segíteni próbált, de ő is eszméletlenül esett össze. A negyedik segítő hívta a sürgősségi telefonszámot – rekonstruálta az esetet kérésünkre, mivel sem a katasztrófavédelem, sem a polgármester tájékoztatásából nem lehetett érteni, hogy mi történhetett – a mentőszolgálat orvosigazgatója.

Ne mászkálj, telefonálj!

– Figyelembe véve, hogy mindhárom áldozatot sikerült élve kórházba szállítani, illetve, hogy a két férfi állapota kielégítő, elmondható, hogy viszonylag szerencsés kimenetelű volt a gázmérgezéses baleset. Nagyon fontos megjegyezni azt, – hangsúlyozza dr. Domokos Iván – hogy ilyen esetekben, ha egy személy eszméletlenül esik össze egy feltételezetten gáztermelést észlelhető gödörben, semmilyen körülmények között nem szabad megfelelő felszerelés nélkül az áldozat után menni. Megfelelő felszerelésük – értjük ez alatt a gázmaszkot – csak a tűzoltóknak van. „Az életmentő legfontosabb erénye az, hogy életben marad, tehát nagyon fontos megjegyezni, hogy az életmentő biztonsága az első szempont, amit figyelembe kell venni, és egyetlen lehetséges cselekedet ilyenkor a segélykérés a 112-es segélyhívó számon” – jelentette ki. 

Nem egyedi esetről van szó, júliusban Sóváradon négy személy halt meg, miután egyikük az eldugult pöcegödröt akarta kitisztítani és rosszul lett, a község polgármestere és lánya is odaveszett. A szakemberek szerint más településeken sem veszik komolyabban az ülepítőrendszerek működését, szivárognak, ezért bárhol előfordulhat, hogy mérgező gázok szabadulnak fel a talajban.