Hargita megyében több mint 2 ezren érettségiztek románból

A nyári érettségi román nyelv és irodalom írásbeli vizsgáján, hétfőn 98,3 százalékos volt a részvétel. A vizsgára beiratkozott 125.694 jelentkező közül 123.583-an vettek részt az idei érettségi első írásbelijén. 2.077-en nem jelentek meg, 34 személyt kizártak a vizsgáról csalási kísérlet miatt – számol be az Agerpres. 

Kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, csütörtökön a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők. Az utóbbi írásbelin a következő tárgyak közül lehet választani: biológia, kémia, fizika, közgazdaságtan, filozófia, földrajz, informatika, logika, érvelés és kommunikáció, szociológia és pszichológia.

Pénteken az anyanyelvükből vizsgáznak azok a diákok, akik valamelyik nemzeti kisebbség nyelvén tanultak a középiskolában.

Az idei nyári érettségire több mint 134 ezren iratkoztak fel, több mint 119 ezren ebben az évben, 15 ezren a korábbi években fejezték be a középiskolai tanulmányaikat.

Hargita megyében

a tanfelügyelőség közlése szerint 2.224-en iratkoztak be a román nyelv és irodalom írásbelire, ebből 36-an nem jelentek meg a vizsgán, kizárás nem történt.  

A feltételek a szokásosak

Az írásbeli vizsgák 9-kor kezdődnek, a termekbe fél 9-től lehet bejutni érvényes személyazonosító okmánnyal. A vizsga időtartama a feladatlapok kiosztásától számított három óra.

A feladatok megoldásához az érettségizők csak kékkel író tollat vagy golyóstollat, az ábrákhoz és rajzokhoz pedig csak fekete színű ceruzát használhatnak. A feladatokat kizárólag a teremben szétosztott lapokon lehet megoldani.

A vizsgatermekbe tilos bevinni iskolatáskát, hátizsákot, táskát, pénztárcát, és nem megengedett a kézikönyvek, szótárak, jegyzetek, könyvek, vázlatok, példatárak, valamint mobiltelefonok és elektronikus számítástechnikai vagy kommunikációs eszközök használata.

Az érettségizők nem kommunikálhatnak egymással és külső személyekkel, illetve nem adhatnak át egymásnak lapokat, vázlatokat, jegyzeteket vagy egyéb, a feladatok megoldásához felhasználható anyagokat.

A fenti előírásokat megsértő diákokat kizárják a vizsgáról, és nem iratkozhatnak fel a következő két érettségi vizsgaidőszakra. A vizsgafolyamatot térfigyelő kamerák rögzítik.

A vizsgák előzetes eredményeit július 8-án legkésőbb 12 óráig teszik közzé a vizsgaközpontokban és az oktatási minisztérium honlapján. Óvást személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani július 8-án 12 és 18 óra között. A végleges eredményeket július 12-én függesztik ki. A listákon a diákok neve helyett egy egyéni kód jelenik meg.

Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.

A dolgozatok javítása digitálisan történik. A tételeket és a javítókulcsot az írásbeli vizsgák napján 15 óráig közzéteszik a subiecte.edu.ro honlapon.

Nem járt le simán mindenhol a hétfői nap

Szolgálati titok megsértésének gyanújával büntetőeljárást indítottak hétfőn a hatóságok a közösségi oldalakra kiszivárgott román érettségi tételek ügyében, számol be ugyancsak az Agerpres.

A Gorj megyei rendőrség közölte: hivatalból vizsgálják, hogy milyen körülmények között kerültek nyilvánosságra hétfőn 9 óra 20 perc körül, az érettségi vizsga közben felvételek a román nyelv és irodalom tételekről. A fotók az egyik Târgu Jiu-i vizsgaközpontban készültek.

Az ügyben vizsgálatot indított a Dolj megyei tanfelügyelőség is.

Ionuţ Catrina főtanfelügyelő az Agerpresnek elmondta, hogy az érettségi tételek lefotózása és a felvételek nyilvánosságra hozása csalásnak minősül. Ezért a tanfelügyelőség képviselői ellenőrzéseket végeznek az érintett vizsgaközpontban.