Hamar megtelhet a megyei kórház, lezárták a kardiológia osztályt

Balról jobbra: dr. Sergiu Sîngeorzan járványtani főorvos, Konrád Judith kórházmenedzser, dr. Balogh Csaba kardiológus főorvos

Megjelent a koronavírus a Hargita megyei sürgősségi kórház kardiológia osztályán – jelentette be az intézmény vezetősége egy rendkívüli online sajtótájékoztatón június 17-én, szerdán 13 órakor.

A kardiológia osztály egyik munkatársánál enyhe tünetek jelentkeztek, ezért június 16-án, kedden letesztelték a személyzetet, és hét személy esetében pozitív lett az eredmény. Miután őket elkülönítették, az osztály minden alkalmazottját és 31 beteget gyorsteszteltek. Ezek mind negatívak lettek, de a nagyobb pontosságú PCR-géppel megismételték a teszteket, szám szerint 110-et, még nincs eredmény – közölték.

A fertőzésnek leginkább kitett tüdőgyógyászati és fertőző osztályokon folyamatos a szűrés, nincs tudomásuk megbetegedésről, mondták. Amennyiben szükségesnek találják, a tesztelést kiterjesztik az egész kórházra.

Folyamatban van a járványügyi ankét, azt is vizsgálják, hogyan kerülhetett be – a védőfelszerelés ellenére – az egészségügyi dolgozók körébe a betegség. Arra gyanakszanak, hogy a kórházon kívül fertőződhetett meg az egyik munkatárs, aki behozta a vírust, de erre még nincs bizonyíték.

Azért is tartják kevésbé valószínűnek, hogy kórházon belül kaphatta el, mert „nagyon figyelnek” a belépésre, a kardiológia osztályra csak azután léphet be páciens, miután megérkezett a negatív tesztje. Viszont nincs, ahogy ellenőrizzék az egészségügyi dolgozókat, hogy mit csinálnak a kórházon kívül, és elképzelhetőnek tartják azt is, hogy köreikben a vírus a „pihenőidőben” terjedhetett el, például kávézás közben, „ahogy más romániai kórházakban is történt”, és a kórházon kívül is lehetett kontakt közöttük – vélekedtek.

A betegek biztonsága érdekében

szerdától a kardiológia osztályon felfüggesztették a beutalást és a járóbetegrendelést, amíg a helyzetet kivizsgálják, azonosítják és elszigetelik a gócpontot. A sürgős eseteket továbbra is fogadják a sürgősségi osztályon, a krónikus betegek az ambulancián jelentkezhetnek, őket telefonon próbálják értesíteni a változásokról, ahogy a már hazaengedett betegeket is. Csak ha sikerül elszigetelni a vírust, akkor indítják újra a különben pár napja megnyitott járóbeteg-ellátást. Az utóbbi időben fogadott személyek nem minősülnek kontaktszemélynek, „biztonságban érezhetik magukat”, mert mindenkin védőfelszerelés volt munka közben, és azokat is mind tesztelik, akiket beutalnak a kórházba – nyugtattak.

Aggasztó hír azonban,

hogy már csak két üres ágy van a csíkszeredai kórházban a 78-ból, igaz, a beutalt személyek közül többnél csak a betegség gyanúja áll fenn. Kérdésünkre, hogy mi lesz, ha megtelik, az a válasz érkezett, hogy első körben az udvarhelyi kórháznál próbálkoznak, és ha ott is telt ház lesz, akkor a szomszédos megyék kórházaihoz is fordulhatnak.