Archív / fotó: EGYED UFÓ ZOLTÁN
Ami eddig nem felelt meg, egy új polgármester fényében most szépen csillog. S ami egyszer rosszul kiküldött sajtóértesítés, máskor szándékos cselekedet. Hogy mit jelent ez? Három hónappal a hatalomátvétel után az RMDSZ-es városvezetés előkapta a szejkei víz/ és szennyvízrendszer témáját a fiókból, amiről a korábbi önkormányzat az RMDSZ-szel az élen hallani sem akart. Most viszont hogy ők vannak nyeregben, azonnal el akarják fogadtatni, ugyanabban a formában, ahogy eddig semmiképpen nem akarták.
A polgármester pedig előbb teszi a meglepettet, hogy nem tudja, hogyan került a napirendek közé a Szejke-ügy, kérdezzük a jegyzőt, aztán utólagos rákérdezésünkre bevallja, hogy ő terjesztette fel a Gálfiék által összeállított változatban.
Az előző részek tartalmából
Adott nekünk a Szejkefürdő, ahol víz- és szennyvíz rendszert építettett ki a város, a kivitelező MACOPS Kft. 2019-ben fejezte be a munkát. Azonban a város nem vette át a munkálatot arra hivatkozva, hogy nem felel meg az építési engedélyben foglaltaknak. Itt aztán kezdődik a bonyodalom, amelynek a vége egy gordiuszinak tűnő csomó. Több DNA-feljelentés történt az ügyben, volt, amit ejtett, és van, amiben még mindig nyomoz a korrupcióellenes ügynökség.
Gálfi Árpád korábbi polgármester végül megbízott egy szakértőt, aki megállapította, hogy milyen javítási munkálatok és felszerelés kellenek ahhoz, hogy folyhasson a Szejkén a víz.
A munkálatokat már hónapokkal ezelőtt elvégezték, azonban a korábbi önkormányzat Gálfi mandátuma idején a folyamatban levő perekre és a DNA-nyomozásra hivatkozva nem volt hajlandó semmilyen döntést meghozni az ügyben, kivonultak a tanácsülésről, hogy ne legyen jegyzőkönyvbe foglalva, hogy mit szavaztak. Az előző polgármester mandátuma legutolsó, szeptemberi tanácsüléséig harcolt, de a testület nem enyhült.
Képernyőfelvétel
Októberben beiktatták az új, szinte teljesen RMDSZ-es városvezetést. Ismét előkerült a Szejke-ügy, hiszen azóta sincs használatban víz- és szennyvízrendszer, mely az RMDSZ kampányát is képezte. Az viszont már váratlanabb fordulat volt, hogy decemberben egy szeptemberi, még a Gálfi Árpád nevét és aláírását viselő határozattervezet került bele a napirendbe, melynek a tartalma egy az egyben megegyezik a három hónappal ezelőtti tervezetével.
Mi történt a tanácsülésen?
Ahogy írtuk, a csütörtöki, december 19-i tanácsülésen a Gálfi aláírásával előterjesztett határozattervezet eltűnt a napirendről, helyette felkerült kiegészítésként a beruházás közvagyonba vételét célzó tervezet, de azt nem tárgyalta a testület. Végül egy, a Szejkével kapcsolatos határozatot hagytak jóvá, mellyel a beruházás végső technikai mutatóit fogadták el: 822 ezer 34 lejt, amiből 331 ezer 688 lej javítás, 417 ezer 338 lej új munka. Ez a döntés teszi lehetővé azt, hogy kifizethetővé váljon a beruházás során elvégzett munka, amelyet az előző polgármester idején, az általa rendelt szakvélemény alapján végeztek el. Hogy ez a megoldás miért nem volt jó korábban, a Gálfi idején, az továbbra is rejtély.
Amint kifizették a munkát – ehhez egyébként nincs szükség újabb tanácshatározatra –, megtörténhet az átvételezés, a vagyonba vétel, majd ügykezelésbe lehet adni a szolgáltatónak, hogy folyhasson végre a víz és a szennyvíz a Szejkén – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtószóvivőjétől.
Röviden: minden épp ugyanott tart és ugyanúgy fest, mint szeptemberben még Gálfi idején.
Akkor mégis mi változott?
– tettük fel a kérdést Berde Zoltán RMDSZ-es képviselőnek, aki az előző önkormányzatban a pártja frakcióvezetője volt.