Archív / fotó: EGYED UFÓ ZOLTÁN
Ami eddig nem felelt meg, egy új polgármester fényében most szépen csillog. S ami egyszer rosszul kiküldött sajtóértesítés, máskor szándékos cselekedet. Hogy mit jelent ez? Három hónappal a hatalomátvétel után az RMDSZ-es városvezetés előkapta a szejkei víz/ és szennyvízrendszer témáját a fiókból, amiről a korábbi önkormányzat az RMDSZ-szel az élen hallani sem akart. Most viszont hogy ők vannak nyeregben, azonnal el akarják fogadtatni, ugyanabban a formában, ahogy eddig semmiképpen nem akarták.
A polgármester pedig előbb teszi a meglepettet, hogy nem tudja, hogyan került a napirendek közé a Szejke-ügy, kérdezzük a jegyzőt, aztán utólagos rákérdezésünkre bevallja, hogy ő terjesztette fel a Gálfiék által összeállított változatban.
Az előző részek tartalmából
Adott nekünk a Szejkefürdő, ahol víz- és szennyvíz rendszert építettett ki a város, a kivitelező MACOPS Kft. 2019-ben fejezte be a munkát. Azonban a város nem vette át a munkálatot arra hivatkozva, hogy nem felel meg az építési engedélyben foglaltaknak. Itt aztán kezdődik a bonyodalom, amelynek a vége egy gordiuszinak tűnő csomó. Több DNA-feljelentés történt az ügyben, volt, amit ejtett, és van, amiben még mindig nyomoz a korrupcióellenes ügynökség.
Gálfi Árpád korábbi polgármester végül megbízott egy szakértőt, aki megállapította, hogy milyen javítási munkálatok és felszerelés kellenek ahhoz, hogy folyhasson a Szejkén a víz.
A munkálatokat már hónapokkal ezelőtt elvégezték, azonban a korábbi önkormányzat Gálfi mandátuma idején a folyamatban levő perekre és a DNA-nyomozásra hivatkozva nem volt hajlandó semmilyen döntést meghozni az ügyben, kivonultak a tanácsülésről, hogy ne legyen jegyzőkönyvbe foglalva, hogy mit szavaztak. Az előző polgármester mandátuma legutolsó, szeptemberi tanácsüléséig harcolt, de a testület nem enyhült.
Képernyőfelvétel
Októberben beiktatták az új, szinte teljesen RMDSZ-es városvezetést. Ismét előkerült a Szejke-ügy, hiszen azóta sincs használatban víz- és szennyvízrendszer, mely az RMDSZ kampányát is képezte. Az viszont már váratlanabb fordulat volt, hogy decemberben egy szeptemberi, még a Gálfi Árpád nevét és aláírását viselő határozattervezet került bele a napirendbe, melynek a tartalma egy az egyben megegyezik a három hónappal ezelőtti tervezetével.
Mi történt a tanácsülésen?
Ahogy írtuk, a csütörtöki, december 19-i tanácsülésen a Gálfi aláírásával előterjesztett határozattervezet eltűnt a napirendről, helyette felkerült kiegészítésként a beruházás közvagyonba vételét célzó tervezet, de azt nem tárgyalta a testület. Végül egy, a Szejkével kapcsolatos határozatot hagytak jóvá, mellyel a beruházás végső technikai mutatóit fogadták el: 822 ezer 34 lejt, amiből 331 ezer 688 lej javítás, 417 ezer 338 lej új munka. Ez a döntés teszi lehetővé azt, hogy kifizethetővé váljon a beruházás során elvégzett munka, amelyet az előző polgármester idején, az általa rendelt szakvélemény alapján végeztek el. Hogy ez a megoldás miért nem volt jó korábban, a Gálfi idején, az továbbra is rejtély.
Amint kifizették a munkát – ehhez egyébként nincs szükség újabb tanácshatározatra –, megtörténhet az átvételezés, a vagyonba vétel, majd ügykezelésbe lehet adni a szolgáltatónak, hogy folyhasson végre a víz és a szennyvíz a Szejkén – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtószóvivőjétől.
Röviden: minden épp ugyanott tart és ugyanúgy fest, mint szeptemberben még Gálfi idején.
Akkor mégis mi változott?
– tettük fel a kérdést Berde Zoltán RMDSZ-es képviselőnek, aki az előző önkormányzatban a pártja frakcióvezetője volt. „Sok minden megváltozott. Más a polgármester, más az önkormányzat, és ez a legfontosabb ebben a kérdésben” – felelte. Sokkal nagyobb bizalommal tudnak fordulni, viszonyulni hozzá, „átlátható, tisztább a kép, és mindenféle információt megkap az önkormányzati képviselő.”
Arról, hogy Gálfi személye ellen szólt-e az, hogy nem fogadták el eddig a beruházást, azt mondta, hogy „bizalom kérdése volt, és nem tudtunk bízni benne. Amit kimutatott utána a város is, hogy ez a bizalom most már megtört a polgármester személyével kapcsolatban. És sok esetben igenis a polgármester miatt, Gálfi Árpád miatt nem tudta akkor elfogadni vagy támogatni az RMDSZ-frakció a határozattervezeteket.”
Úgy tudja, a helyszínen is voltak változások, de azt nem tudja, hogy mik, a polgármesterhez irányított ezzel a kérdéssel. Szerinte egyébként is az a legfontosabb, hogy a körülmények teljesen másak lettek. „Az, hogy most már más a városvezetés, az már egy sokkal nagyobb bizalmat ad az embereknek, hogy ilyen kérdésekben nyugodtan tudjon véleményt formálni az önkormányzati ülésen.”
Csak, hogy tisztázzuk, azt is megkérdeztük, folyik-e még a DNA-nyomozás az ügyben. „Még nyomozás van ebben a kérdésben” – hangzott el a válasz.
Mit szól ehhez Gálfi pártja?
Bár Gálfi Árpád nem tagja jelenleg az önkormányzatnak, pártjának, a Székelyudvarhelyért Pártnak három képviselője igen. Bálint Csongor Attilát kérdeztük arról, hogy mit szólnak ahhoz, hogy Gálfi Árpád aláírásával lett előterjesztve a Szejke-kérdés, amiben eddig hajthatatlan volt az RMDSZ.
Bálint Csongor Attila kérdéssel felelt. Ő is arra kíváncsi, hogy mi változott szeptember óta. A Gálfi nevével jegyzett dokumentumon ők is meglepődtek, mint elmondta, a tervezetet visszavonták a szakbizottsági ülésen. Bálint szerint azért nem tették szóvá a dolgot, mert még tanulják az új szerepüket, és figyelmesebbek kell legyenek, hogy időben tudjanak hozzászólni a dolgokhoz.
Mit tudunk a köddé váló határozattervezetről?
– A szakbizottságon azt mondták az önkormányzati képviselők, hogy ezt nem akarják napirendre tűzni – felelte a polgármester, hozzátéve, szerinte nem szokás jelezni ezt tanácsülésen, ilyen rendszeresen előfordul. Példaként felhozta a VSK és Néptáncműhely díjainak megállapítását, hogy ez a tervezet éppen így járt az előző tanácsülésen és most szintén elővették.
Az érvelése azonban nem áll meg, mert azok a tervezetek szerepeltek a napirenden és a jegyző is mindig jelezte, hogy mely, előterjesztett határozattervezeteket és milyen okból vettek le napirendről. Így történt egyébként aznap a másik, Szejkével kapcsolatos határozattervezet esetében is, a szakbizottságon úgy döntöttek, hogy vissza kell vonni, és a jegyző jelezte az ülés elején, hogy nem lesz tárgyalva.
– Én nem tudom, hogy miért kapta meg egyáltalán a sajtó, azt hiszem, még más is kikerült – ködösített tovább a polgármester a Gálfi által aláírt dokumentum kapcsán. Pár mondattal később már rossz verzióról beszél, amit a sajtó megkapott „nem a végleges.” Végül azt mondja, kérdezzük inkább a jegyzőt.
Elismerte, hogy ő terjesztette Gálfi nevével elő a tervezetet. Át kell írni a nevére, és megnézni tételesen, hogy mi okozza az aggályokat. Szakács-Paál István szerint a folyamatban levő igazságszolgáltatási eljárások miatt a „kellő óvatossággal közelítik meg az önkormányzati képviselők” a témát. Úgy gondolja, meg kellene várni az összes per végét, de ennek ellentmond, hogy végeláthatatlanná válhat a folyamat, ugyanis szeptemberben is indult egy a Macops ellen, és az is beletelhet egy évbe. Polgármesterként mindig próbálja napirendre tűzni az ügyet, de „teljesen érthető módon ők azért tartanak attól, hogy még folyamatban levő ügyek vannak, nem nagyon merik megkockáztatni azt, hogy megszavazzák”. Már egyszer elutasították, és nyomós okkal tették szerinte.
A polgármester úgy érzi, a közvagyonba vétel, „ami veszélyre adhat okot”. Ő is és az önkormányzat is attól tart, hogy kettős finanszírozás miatt elő lesz véve a téma, „ebben az esetben kénytelen vagyok megnézni, hogy kik írták alá a határozatokat, és mindenkire ráosztani ezt a büntetést. Ettől tartanak, ez jogos, jobb lenne valóban, hogyha lejárnának a perek.”
Ugyanakkor úgy látja a polgármester, hogy a Mini Erdély Park és azok akik a Szejkén laknak, rendelkeznek ingatlannal, már nagyon régóta azt várják, hogy megoldódjon a helyzet. Éppen ezért ők már nem akarnak több pert indítani, sőt a jelenleg folyó tárgyalások végét sem fogják megvárni, a polgármester januárban újra elő akarja terjeszteni a témát.